Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
  Federation: F 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)
    NYSPHSAA: N 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)
                2:01.69  AAA
                2:04.02  AAC
                2:12.84  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Kyra Sommerstad     JR Port Jefferson-11    2:05.62    2:02.89 AAC     24
     r:+0.88  26.81       56.41 (29.60)     1:34.54 (38.13)     2:02.89 (28.35)
  2 Josephine Panitz    SR Ursuline-1           2:04.65    2:03.07 AAC     21
     r:+0.75  26.34       57.16 (30.82)     1:33.17 (36.01)     2:03.07 (29.90)
  3 Vanessa Chong       SO Cardozo-P            2:05.10    2:03.75 AAC     20
     r:+0.69  25.53       56.59 (31.06)     1:34.08 (37.49)     2:03.75 (29.67)
  4 Morgan Rinn         JR Oceanside-8          2:06.60    2:05.59 NYS     19
     r:+0.73  26.82       59.26 (32.44)     1:36.92 (37.66)     2:05.59 (28.67)
  5 Jessica Pryne       JR Cornwall-9           2:04.58    2:06.27 NYS     18
     r:+0.71  26.22       56.16 (29.94)     1:34.86 (38.70)     2:06.27 (31.41)
  6 Angelina Harris     SO Miller Place-11      2:06.08    2:06.33 NYS     17
     r:+0.73  27.92     1:00.43 (32.51)     1:36.75 (36.32)     2:06.33 (29.58)
  7 Ava Franks          JR SHEDI-1              2:06.48    2:06.37 NYS     16
     r:+0.83  27.09       58.07 (30.98)     1:36.79 (38.72)     2:06.37 (29.58)
  8 Riley Gavigan       JR Ward Melville-11     2:06.13    2:07.28 NYS     15
     r:+0.79  27.91       58.77 (30.86)     1:36.35 (37.58)     2:07.28 (30.93)
  9 Jessica Whang       SR Great Neck South-8   2:06.97    2:09.14 NYS     14
     r:+0.78  28.19     1:01.45 (33.26)     1:37.51 (36.06)     2:09.14 (31.63)
 10 Kim Jogis           SR Mamaroneck-1         2:07.36    2:09.87 NYS     13
     r:+0.80  28.10     1:00.47 (32.37)     1:39.46 (38.99)     2:09.87 (30.41)
B - Final
 11 Lauren Aylmer       JR North Rockland-1     2:07.49    2:06.84 NYS     11
     r:+0.76  27.18       58.43 (31.25)     1:36.34 (37.91)     2:06.84 (30.50)
 12 Gillian Burch       SR RCSCA-2              2:07.83    2:07.00 NYS      9
     r:+0.71  27.93     1:00.83 (32.90)     1:36.24 (35.41)     2:07.00 (30.76)
 13 Kasey Keaney        JR Guilderland-V-2      2:08.00    2:08.16 NYS      8
     r:+0.79  28.19     1:00.87 (32.68)     1:37.70 (36.83)     2:08.16 (30.46)
 14 Summer Pierce       SR Owego-4              2:07.62    2:08.31 NYS      7
     r:+0.81  27.85     1:01.14 (33.29)     1:38.84 (37.70)     2:08.31 (29.47)
 15 Megan Lee           SO Scarsdale-1          2:08.39    2:08.39 NYS      6
     r:+0.74  28.20     1:01.37 (33.17)     1:38.49 (37.12)     2:08.39 (29.90)
 16 Catherine Craig     SR E-Notre Dame-4       2:07.84    2:08.40 NYS      5
     r:+0.72  28.77     1:02.49 (33.72)     1:38.68 (36.19)     2:08.40 (29.72)
 17 Kiani Morisi        SO Massapequa-8         2:09.75    2:09.54 NYS      4
     r:+0.79  27.96     1:01.37 (33.41)     1:39.41 (38.04)     2:09.54 (30.13)
 18 Emily Blake         FR Orchard Park-6       2:08.38    2:10.20 NYS      3
     r:+0.65  29.00     1:01.80 (32.80)     1:40.50 (38.70)     2:10.20 (29.70)
 19 Denise Phelan       FR Northport-11         2:09.88    2:10.31 NYS      2
     r:+0.79  28.57     1:02.58 (34.01)     1:39.42 (36.84)     2:10.31 (30.89)
 20 Catherine Fan       JR Hunter College-P     2:09.70    2:11.87 NYS      1
     r:+0.72  28.78     1:02.92 (34.14)     1:42.31 (39.39)     2:11.87 (29.56)
C - Final
 21 Francesca Arcinieg  SO Clarkstown-1         2:10.32    2:08.88 NYS
     r:11.69  27.88     1:00.27 (32.39)     1:38.47 (38.20)     2:08.88 (30.41)
 22 Isabel Bushway      SR Niskayuna-2          2:10.67    2:09.00 NYS
     r:+0.84  27.66       59.70 (32.04)     1:39.09 (39.39)     2:09.00 (29.91)
 23 Ciara Dalton        SR Byram Hills-1        2:11.03    2:09.58 NYS
     r:+0.78  27.65       59.93 (32.28)     1:39.46 (39.53)     2:09.58 (30.12)
 24 Sophia Verkleeren   SO Horseheads-4         2:10.01    2:10.45 NYS
     r:+0.76  27.56       59.62 (32.06)     1:39.50 (39.88)     2:10.45 (30.95)
 25 Kathryn Brady       SO Sayville-11          2:10.33    2:10.79 NYS
     r:+0.75  29.13     1:01.91 (32.78)     1:40.03 (38.12)     2:10.79 (30.76)
 26 Gillian Camperleng  SO Ursuline-1           2:10.80    2:10.84 NYS
     r:18.12  27.80     1:01.49 (33.69)     1:39.49 (38.00)     2:10.84 (31.35)
 27 Suzanne Sokolowski  SO Webster-5            2:11.52    2:11.59 NYS
     r:13.73  28.43     1:01.98 (33.55)     1:42.56 (40.58)     2:11.59 (29.03)
 28 Lauren Kuzma        SO Garden City-8        2:10.42    2:11.98 NYS
     r:12.53  28.86     1:03.40 (34.54)     1:41.92 (38.52)     2:11.98 (30.06)
 29 Caitlin Knight      JR Port Washington-8    2:11.56    2:13.32
     r:+0.77  28.59     1:02.53 (33.94)     1:42.17 (39.64)     2:13.32 (31.15)
 30 Elena Mugno         JR Ursuline-1           2:11.57    2:15.28
     r:+0.78  30.07     1:03.30 (33.23)     1:42.91 (39.61)     2:15.28 (32.37)

NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Kyra Sommerstad     JR Port Jefferson-11    2:05.62    2:02.89 AAC     24
     r:+0.88  26.81       56.41 (29.60)     1:34.54 (38.13)     2:02.89 (28.35)
  2 Josephine Panitz    SR Ursuline-1           2:04.65    2:03.07 AAC     21
     r:+0.75  26.34       57.16 (30.82)     1:33.17 (36.01)     2:03.07 (29.90)
  3 Morgan Rinn         JR Oceanside-8          2:06.60    2:05.59 NYS     20
     r:+0.73  26.82       59.26 (32.44)     1:36.92 (37.66)     2:05.59 (28.67)
  4 Jessica Pryne       JR Cornwall-9           2:04.58    2:06.27 NYS     19
     r:+0.71  26.22       56.16 (29.94)     1:34.86 (38.70)     2:06.27 (31.41)
  5 Angelina Harris     SO Miller Place-11      2:06.08    2:06.33 NYS     18
     r:+0.73  27.92     1:00.43 (32.51)     1:36.75 (36.32)     2:06.33 (29.58)
  6 Ava Franks          JR SHEDI-1              2:06.48    2:06.37 NYS     17
     r:+0.83  27.09       58.07 (30.98)     1:36.79 (38.72)     2:06.37 (29.58)
  7 Lauren Aylmer       JR North Rockland-1     2:07.49    2:06.84 NYS     16
     r:+0.76  27.18       58.43 (31.25)     1:36.34 (37.91)     2:06.84 (30.50)
  8 Riley Gavigan       JR Ward Melville-11     2:06.13    2:07.28 NYS     15
     r:+0.79  27.91       58.77 (30.86)     1:36.35 (37.58)     2:07.28 (30.93)
  9 Jessica Whang       SR Great Neck South-8   2:06.97    2:09.14 NYS     14
     r:+0.78  28.19     1:01.45 (33.26)     1:37.51 (36.06)     2:09.14 (31.63)
 10 Kim Jogis           SR Mamaroneck-1         2:07.36    2:09.87 NYS     13
     r:+0.80  28.10     1:00.47 (32.37)     1:39.46 (38.99)     2:09.87 (30.41)
B - Final
 11 Gillian Burch       SR RCSCA-2              2:07.83    2:07.00 NYS     11
     r:+0.71  27.93     1:00.83 (32.90)     1:36.24 (35.41)     2:07.00 (30.76)
 12 Kasey Keaney        JR Guilderland-V-2      2:08.00    2:08.16 NYS      9
     r:+0.79  28.19     1:00.87 (32.68)     1:37.70 (36.83)     2:08.16 (30.46)
 13 Summer Pierce       SR Owego-4              2:07.62    2:08.31 NYS      8
     r:+0.81  27.85     1:01.14 (33.29)     1:38.84 (37.70)     2:08.31 (29.47)
 14 Megan Lee           SO Scarsdale-1          2:08.39    2:08.39 NYS      7
     r:+0.74  28.20     1:01.37 (33.17)     1:38.49 (37.12)     2:08.39 (29.90)
 15 Catherine Craig     SR E-Notre Dame-4       2:07.84    2:08.40 NYS      6
     r:+0.72  28.77     1:02.49 (33.72)     1:38.68 (36.19)     2:08.40 (29.72)
 16 Francesca Arcinieg  SO Clarkstown-1         2:10.32    2:08.88 NYS      5
     r:11.69  27.88     1:00.27 (32.39)     1:38.47 (38.20)     2:08.88 (30.41)
 17 Kiani Morisi        SO Massapequa-8         2:09.75    2:09.54 NYS      4
     r:+0.79  27.96     1:01.37 (33.41)     1:39.41 (38.04)     2:09.54 (30.13)
 18 Emily Blake         FR Orchard Park-6       2:08.38    2:10.20 NYS      3
     r:+0.65  29.00     1:01.80 (32.80)     1:40.50 (38.70)     2:10.20 (29.70)
 19 Denise Phelan       FR Northport-11         2:09.88    2:10.31 NYS      2
     r:+0.79  28.57     1:02.58 (34.01)     1:39.42 (36.84)     2:10.31 (30.89)
 20 Sophia Verkleeren   SO Horseheads-4         2:10.01    2:10.45 NYS      1
     r:+0.76  27.56       59.62 (32.06)     1:39.50 (39.88)     2:10.45 (30.95)
C - Final
 21 Isabel Bushway      SR Niskayuna-2          2:10.67    2:09.00 NYS
     r:+0.84  27.66       59.70 (32.04)     1:39.09 (39.39)     2:09.00 (29.91)
 22 Ciara Dalton        SR Byram Hills-1        2:11.03    2:09.58 NYS
     r:+0.78  27.65       59.93 (32.28)     1:39.46 (39.53)     2:09.58 (30.12)
 23 Kathryn Brady       SO Sayville-11          2:10.33    2:10.79 NYS
     r:+0.75  29.13     1:01.91 (32.78)     1:40.03 (38.12)     2:10.79 (30.76)
 24 Gillian Camperleng  SO Ursuline-1           2:10.80    2:10.84 NYS
     r:18.12  27.80     1:01.49 (33.69)     1:39.49 (38.00)     2:10.84 (31.35)
 25 Suzanne Sokolowski  SO Webster-5            2:11.52    2:11.59 NYS
     r:13.73  28.43     1:01.98 (33.55)     1:42.56 (40.58)     2:11.59 (29.03)
 26 Lauren Kuzma        SO Garden City-8        2:10.42    2:11.98 NYS
     r:12.53  28.86     1:03.40 (34.54)     1:41.92 (38.52)     2:11.98 (30.06)
 27 Caitlin Knight      JR Port Washington-8    2:11.56    2:13.32
     r:+0.77  28.59     1:02.53 (33.94)     1:42.17 (39.64)     2:13.32 (31.15)
 28 Elena Mugno         JR Ursuline-1           2:11.57    2:15.28
     r:+0.78  30.07     1:03.30 (33.23)     1:42.91 (39.61)     2:15.28 (32.37)

Preliminaries
 31 Alicia Wood         SO Irondequoit-5        2:11.68
 32 Mayumi Schaepers-C  FR Stuyvesant-P         2:11.85
 33 Danielle Cianciott  SR Tottenville-P        2:12.03
 34 Shauna Killane      SR Shenendehowa-2       2:12.10
 35 Emma Hawkins        SO Victor-Bloomfld-5    2:12.30
 36 KhaVy Sangasy       SR Brockport-5          2:12.58
 37 Miya Vitale         SO Rhinebeck-9          2:12.59
 38 Amanda Heinz        SR St Anthonys-C        2:13.07
 39 Kasey Mulholland    FR Manhasset-8          2:13.52
 40 Elke Ott            FR SHEDI-1              2:13.85
 41 Madison McDonough   SR Pearl River-1        2:14.01
 42 Jenna Pryne         FR Cornwall-9           2:14.12
 43 Shannon Waryncia    SO Shenendehowa-2       2:14.70
 44 Alexa von Holtz      8 Mexico-3             2:14.97
 45 Lindsay Mathews     JR Fayetteville-3       2:15.13
 46 Emma Burke          FR New Hartford-3       2:15.54
 47 Katie Dennin        SR Northport-11         2:15.93
 48 Maria Pignatelli    FR Maine-Endwell-4      2:16.60
 49 Emily Wang          SR Shenendehowa-2       2:17.29
 50 Abby Bacon          SR BH-SG-2              2:17.37
 51 Alexandra Wheeler   SR Iroquois-6           2:17.50
 52 Molly Hewett        SR Lancaster-6          2:18.01
 53 Isabella Jaskowski  JR Canton-10            2:26.61
 -- Emily McLane        JR Peru-7                  DFS