Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Federation: F 59.85  11/19/2016 Margaret Aroesty, Long Beach
    NYSPHSAA: N 59.85        2016 Margaret Aroesty, Long Beach
              1:02.60  AAA
              1:04.05  AAC
              1:08.60  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Jessica Whang       SR Great Neck South-8   1:03.87    1:02.55 AAA     24
     r:+0.76  29.35     1:02.55 (33.20)
  2 Josephine Panitz    SR Ursuline-1           1:02.96    1:03.25 AAC     21
     r:+0.76  29.24     1:03.25 (34.01)
  3 Theresa Milio       JR SHEDI-1              1:03.92    1:03.86 AAC     20
     r:+0.65  29.87     1:03.86 (33.99)
  4 Denise Phelan       FR Northport-11         1:04.56    1:04.42 NYS     19
     r:+0.74  30.39     1:04.42 (34.03)
  5 Catherine Craig     SR E-Notre Dame-4       1:04.69    1:04.83 NYS     18
     r:+0.69  30.81     1:04.83 (34.02)
  6 Jessica Humby       FR Hamburg-6            1:05.56    1:04.85 NYS     17
     r:+0.73  31.02     1:04.85 (33.83)
  7 Angelina Harris     SO Miller Place-11      1:04.85    1:04.89 NYS     16
     r:+0.74  30.59     1:04.89 (34.30)
  8 Gillian Burch       SR RCSCA-2              1:05.11    1:04.91 NYS     15
     r:+0.70  30.65     1:04.91 (34.26)
  9 Ava Franks          JR SHEDI-1              1:04.22    1:05.08 NYS     14
     r:+0.71  30.51     1:05.08 (34.57)
 10 Catherine Graham    JR F.D. Roosevelt-9     1:05.63    1:05.84 NYS     13
     r:+0.73  30.38     1:05.84 (35.46)
B - Final
 11 Lauren Kuzma        SO Garden City-8        1:06.30    1:05.06 NYS     11
     r:+0.76  30.79     1:05.06 (34.27)
 12 Kasey Keaney        JR Guilderland-V-2      1:06.51    1:05.38 NYS      9
     r:+0.77  30.86     1:05.38 (34.52)
 13 Abigail Gibbons     SR Minisink Valley-9    1:06.11    1:05.78 NYS      8
     r:+0.71  30.76     1:05.78 (35.02)
 14 Briana Liew         JR Bayside-P            1:06.88    1:06.09 NYS      7
     r:+0.69  30.86     1:06.09 (35.23)
 15 Eva Guo             SR Townsend Harris-P    1:06.46    1:06.20 NYS      6
     r:+0.77  31.24     1:06.20 (34.96)
 16 Gaby McIntyre       SO Manhasset-8          1:06.10    1:06.43 NYS      5
     r:+0.70  31.11     1:06.43 (35.32)
 17 Kathryne Montefusc   8 Huntington-11        1:07.53    1:06.67 NYS      4
     r:+0.72  30.90     1:06.67 (35.77)
 18 Megan Lee           SO Scarsdale-1          1:06.61    1:06.83 NYS      3
     r:+0.74  31.29     1:06.83 (35.54)
 19 Michaela Morgus     SR Lancaster-6          1:07.04    1:07.47 NYS      2
     r:+0.72  31.59     1:07.47 (35.88)
 20 Danielle Pikulik    SR St Anthonys-C        1:07.17    1:07.57 NYS      1
     r:+0.70  31.45     1:07.57 (36.12)
C - Final
 21 Grace Kujawski      JR Rye-Neck-BBrook-1    1:07.71    1:07.23 NYS
     r:+0.76  31.39     1:07.23 (35.84)
 22 Sarah Cooper        SO Pittsford-5          1:07.97    1:07.24 NYS
     r:+0.71  31.01     1:07.24 (36.23)
 23 Emily Yu            JR Shaker-2             1:07.82    1:07.38 NYS
     r:+9.07  31.43     1:07.38 (35.95)
 24 Anna Bernasconi     JR Bethlehem-2          1:07.67    1:07.43 NYS
     r:+0.70  31.14     1:07.43 (36.29)
 25 Alison Sposili      SO Shenendehowa-2       1:07.97    1:07.47 NYS
     r:18.63  31.97     1:07.47 (35.50)
 26 Lindsey Rice        FR Chenango Valley-4    1:07.72    1:07.51 NYS
     r:11.86  31.39     1:07.51 (36.12)
 27 Luisa Nierhoff      FR White Plains-1       1:07.89    1:08.07 NYS
     r:+0.73  31.94     1:08.07 (36.13)
 28 Jane Brierley        8 East Hampton-11      1:08.15    1:08.33 NYS
     r:+0.74  31.91     1:08.33 (36.42)
 29 Maya Flash          SO Sweet Home-6         1:07.97    1:08.37 NYS
     r:+0.63  31.39     1:08.37 (36.98)
 30 Isabel Sapio        SR Orchard Park-6       1:08.20    1:09.38
     r:+7.45  32.50     1:09.38 (36.88)

NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Jessica Whang       SR Great Neck South-8   1:03.87    1:02.55 AAA     24
     r:+0.76  29.35     1:02.55 (33.20)
  2 Josephine Panitz    SR Ursuline-1           1:02.96    1:03.25 AAC     21
     r:+0.76  29.24     1:03.25 (34.01)
  3 Theresa Milio       JR SHEDI-1              1:03.92    1:03.86 AAC     20
     r:+0.65  29.87     1:03.86 (33.99)
  4 Denise Phelan       FR Northport-11         1:04.56    1:04.42 NYS     19
     r:+0.74  30.39     1:04.42 (34.03)
  5 Catherine Craig     SR E-Notre Dame-4       1:04.69    1:04.83 NYS     18
     r:+0.69  30.81     1:04.83 (34.02)
  6 Jessica Humby       FR Hamburg-6            1:05.56    1:04.85 NYS     17
     r:+0.73  31.02     1:04.85 (33.83)
  7 Angelina Harris     SO Miller Place-11      1:04.85    1:04.89 NYS     16
     r:+0.74  30.59     1:04.89 (34.30)
  8 Gillian Burch       SR RCSCA-2              1:05.11    1:04.91 NYS     15
     r:+0.70  30.65     1:04.91 (34.26)
  9 Ava Franks          JR SHEDI-1              1:04.22    1:05.08 NYS     14
     r:+0.71  30.51     1:05.08 (34.57)
 10 Catherine Graham    JR F.D. Roosevelt-9     1:05.63    1:05.84 NYS     13
     r:+0.73  30.38     1:05.84 (35.46)
B - Final
 11 Lauren Kuzma        SO Garden City-8        1:06.30    1:05.06 NYS     11
     r:+0.76  30.79     1:05.06 (34.27)
 12 Kasey Keaney        JR Guilderland-V-2      1:06.51    1:05.38 NYS      9
     r:+0.77  30.86     1:05.38 (34.52)
 13 Abigail Gibbons     SR Minisink Valley-9    1:06.11    1:05.78 NYS      8
     r:+0.71  30.76     1:05.78 (35.02)
 14 Gaby McIntyre       SO Manhasset-8          1:06.10    1:06.43 NYS      7
     r:+0.70  31.11     1:06.43 (35.32)
 15 Kathryne Montefusc   8 Huntington-11        1:07.53    1:06.67 NYS      6
     r:+0.72  30.90     1:06.67 (35.77)
 16 Megan Lee           SO Scarsdale-1          1:06.61    1:06.83 NYS      5
     r:+0.74  31.29     1:06.83 (35.54)
 17 Grace Kujawski      JR Rye-Neck-BBrook-1    1:07.71    1:07.23 NYS      4
     r:+0.76  31.39     1:07.23 (35.84)
 18 Anna Bernasconi     JR Bethlehem-2          1:07.67    1:07.43 NYS      3
     r:+0.70  31.14     1:07.43 (36.29)
 19 Michaela Morgus     SR Lancaster-6          1:07.04    1:07.47 NYS      2
     r:+0.72  31.59     1:07.47 (35.88)
 20 Lindsey Rice        FR Chenango Valley-4    1:07.72    1:07.51 NYS      1
     r:11.86  31.39     1:07.51 (36.12)
C - Final
 21 Sarah Cooper        SO Pittsford-5          1:07.97    1:07.24 NYS
     r:+0.71  31.01     1:07.24 (36.23)
 22 Emily Yu            JR Shaker-2             1:07.82    1:07.38 NYS
     r:+9.07  31.43     1:07.38 (35.95)
 23 Alison Sposili      SO Shenendehowa-2       1:07.97    1:07.47 NYS
     r:18.63  31.97     1:07.47 (35.50)
 24 Luisa Nierhoff      FR White Plains-1       1:07.89    1:08.07 NYS
     r:+0.73  31.94     1:08.07 (36.13)
 25 Jane Brierley        8 East Hampton-11      1:08.15    1:08.33 NYS
     r:+0.74  31.91     1:08.33 (36.42)
 26 Maya Flash          SO Sweet Home-6         1:07.97    1:08.37 NYS
     r:+0.63  31.39     1:08.37 (36.98)
 27 Isabel Sapio        SR Orchard Park-6       1:08.20    1:09.38
     r:+7.45  32.50     1:09.38 (36.88)

Preliminaries
 31 Mackenzie Fischer   JR Orchard Park-6       1:08.22
 32 Emily Grasso        SO Fox Lane-1           1:08.24
 33 Danielle Cianciott  SR Tottenville-P        1:08.33
 34 Elizabeth Park      SR Half Hollow Hill-11  1:08.34
 35 Savannah Revelas    SR Sacred Heart Buf-C   1:08.37
 36 Erin DeHollander     8 Victor-Bloomfld-5    1:08.43
 37 Isabella Nicholson  SR Tottenville-P        1:08.53
 38 Molly Olzinski      SR Maine-Endwell-4      1:08.62
 39 Victoria Prusaczyk  SR Lancaster-6          1:08.63
 40 Bridget Zagrobelny  SO East Aurora-6        1:08.72
 41 Cara Cordova        SO Sewanhaka-8          1:08.85
 42 Chloe Schneider     JR Brooklyn Tech-P      1:09.07
 43 Julie Filipski      JR Orchard Park-6       1:09.33
 44 Lauren Sposili      SR Shenendehowa-2       1:09.48
 45 Amanda Heinz        SR St Anthonys-C        1:09.49
 46 Corinne Pepper      SO Ballston Spa-2       1:09.54
 47 KhaVy Sangasy       SR Brockport-5          1:09.81
 48 Moca Tanaka         SR Plainview-8          1:09.89
 49 Scarlett Ulatowski  FR Victor-Bloomfld-5    1:09.95
 50 Ariana Brattoli     SO Sacred Heart-C       1:10.03
 51 Gwen Lister          8 Jamesville D-3       1:10.10
 52 Abby Bacon          SR BH-SG-2              1:10.59
 53 Lauren Kelly        SO CBA-Syracuse-3       1:11.05
 54 Mary Grace Guzzino   8 Pearl River-1        1:11.71
 55 Emily McLane        JR Peru-7               1:14.02
 56 Julia Domena        JR Canton-10            1:14.40