Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
  Federation: F 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)
    NYSPHSAA: N 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)
                2:01.89  AAA
                2:04.08  AAC
                2:12.84  NYS
 Meet Qualifying:  2:12.84
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Josephine Panitz    JR Ursuline-1           2:03.56    2:02.68 AAC     24
                  26.59       56.33 (29.74)     1:31.92 (35.59)     2:02.68 (30.76)
  2 Becca Evans         SR Pittsford-5          2:05.01    2:03.62 AAC     21
                  26.71       58.29 (31.58)     1:34.72 (36.43)     2:03.62 (28.90)
  3 Jessica Pryne       SO Cornwall-9           2:03.06    2:04.56 NYS     20
                  26.82       56.67 (29.85)     1:34.68 (38.01)     2:04.56 (29.88)
  4 Vanessa Chong       FR Cardozo-P            2:05.46    2:05.25 NYS     19
                  26.70       58.04 (31.34)     1:35.72 (37.68)     2:05.25 (29.53)
  5 Kyra Sommerstad     SO Port Jefferson-11    2:07.20    2:05.43 NYS     18
                  27.33       57.54 (30.21)     1:35.88 (38.34)     2:05.43 (29.55)
  6 Katie Pollock       SR Lockport-6           2:06.98    2:07.11 NYS     17
                  27.14       59.65 (32.51)     1:37.00 (37.35)     2:07.11 (30.11)
  7 Lauren Aylmer       SO North Rockland-1     2:06.81    2:07.31 NYS     16
                  27.51       58.67 (31.16)     1:36.50 (37.83)     2:07.31 (30.81)
  8 Elizabeth Walsh     SR Bellmore-Merrick-8   2:07.28    2:08.27 NYS     15
                  27.35       59.20 (31.85)     1:38.12 (38.92)     2:08.27 (30.15)
  9 Emily Bardak        SR St Anthonys-C        2:07.79    2:09.12 NYS     14
                  27.24       59.75 (32.51)     1:39.35 (39.60)     2:09.12 (29.77)
 10 Claire McNeary      SR Manhasset-8          2:07.66    2:10.75 NYS     13
                  28.12       59.42 (31.30)     1:39.81 (40.39)     2:10.75 (30.94)
B - Final
 11 Yunfan Dong         JR Niskayuna-2          2:07.86    2:07.69 NYS     11
                  27.31       58.78 (31.47)     1:37.35 (38.57)     2:07.69 (30.34)
 12 Morgan Rinn         SO Oceanside-8          2:08.92    2:08.17 NYS      9
                  27.25     1:00.28 (33.03)     1:38.64 (38.36)     2:08.17 (29.53)
 13 Elaine Lipkin       SR Niskayuna-2          2:08.30    2:08.34 NYS      8
                  28.46     1:00.52 (32.06)     1:39.22 (38.70)     2:08.34 (29.12)
 14 Catherine Craig     JR E-Notre Dame-4       2:09.00    2:08.44 NYS      7
                  28.72     1:02.57 (33.85)     1:38.67 (36.10)     2:08.44 (29.77)
 15 Kim Jogis           JR Mamaroneck-1         2:09.20    2:08.48 NYS      6
                  27.97     1:00.38 (32.41)     1:39.02 (38.64)     2:08.48 (29.46)
 16 Madison McDonough   JR Pearl River-1        2:08.66    2:09.24 NYS      5
                  28.01       59.37 (31.36)     1:38.52 (39.15)     2:09.24 (30.72)
 17 Ryan Evangelista    JR Clarkstown-1         2:09.42    2:09.55 NYS      4
                  28.48     1:01.15 (32.67)     1:39.52 (38.37)     2:09.55 (30.03)
 18 Jessica Whang       JR Great Neck South-8   2:09.44    2:10.43 NYS      3
                  28.72     1:02.31 (33.59)     1:38.86 (36.55)     2:10.43 (31.57)
 19 Summer Pierce       JR Owego-4              2:08.04    2:11.32 NYS      2
                  27.59     1:01.00 (33.41)     1:40.66 (39.66)     2:11.32 (30.66)
 20 Sarah Minnigh       SR Pittsford-5          2:08.86    2:12.35 NYS      1
                  29.32     1:04.31 (34.99)     1:42.34 (38.03)     2:12.35 (30.01)
C - Final
 21 Sydney Sorbello     SO Bethlehem-2          2:10.78    2:08.40 NYS
                  27.66       59.74 (32.08)     1:37.64 (37.90)     2:08.40 (30.76)
 22 Angelina Harris     FR Miller Place-11      2:09.95    2:10.40 NYS
                  28.98     1:03.29 (34.31)     1:40.25 (36.96)     2:10.40 (30.15)
 23 Riley Gavigan       SO Ward Melville-11     2:09.82    2:10.63 NYS
                  28.67     1:01.71 (33.04)     1:39.88 (38.17)     2:10.63 (30.75)
 24 Sadie Wallis        SO Pittsford-5          2:09.55    2:10.98 NYS
                  27.74     1:01.12 (33.38)     1:39.99 (38.87)     2:10.98 (30.99)
 25 Gillian Burch       JR RCSCA-2              2:10.27    2:10.99 NYS
                  29.03     1:03.05 (34.02)     1:39.25 (36.20)     2:10.99 (31.74)
 26 Catherine Fan       SO Hunter College-P     2:10.38    2:11.95 NYS
                  28.98     1:01.49 (32.51)     1:40.61 (39.12)     2:11.95 (31.34)
 27 Gaige Elms          SR Greeley-1            2:11.10    2:12.36 NYS
                  28.37     1:01.04 (32.67)     1:41.74 (40.70)     2:12.36 (30.62)
 28 Paige Lettera       JR Chenango Valley-4    2:10.05    2:12.67 NYS
                  28.07     1:01.91 (33.84)     1:41.66 (39.75)     2:12.67 (31.01)
 29 Kendall Ware        SR Canandaigua-5        2:11.42    2:12.70 NYS
                  28.52     1:01.79 (33.27)     1:42.06 (40.27)     2:12.70 (30.64)
 30 Isabel Bushway      JR Niskayuna-2          2:09.95    2:13.08
                  28.44     1:01.03 (32.59)     1:42.16 (41.13)     2:13.08 (30.92)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Josephine Panitz    JR Ursuline-1           2:03.56    2:02.68 AAC     24
                  26.59       56.33 (29.74)     1:31.92 (35.59)     2:02.68 (30.76)
  2 Becca Evans         SR Pittsford-5          2:05.01    2:03.62 AAC     21
                  26.71       58.29 (31.58)     1:34.72 (36.43)     2:03.62 (28.90)
  3 Jessica Pryne       SO Cornwall-9           2:03.06    2:04.56 NYS     20
                  26.82       56.67 (29.85)     1:34.68 (38.01)     2:04.56 (29.88)
  4 Kyra Sommerstad     SO Port Jefferson-11    2:07.20    2:05.43 NYS     19
                  27.33       57.54 (30.21)     1:35.88 (38.34)     2:05.43 (29.55)
  5 Katie Pollock       SR Lockport-6           2:06.98    2:07.11 NYS     18
                  27.14       59.65 (32.51)     1:37.00 (37.35)     2:07.11 (30.11)
  6 Lauren Aylmer       SO North Rockland-1     2:06.81    2:07.31 NYS     17
                  27.51       58.67 (31.16)     1:36.50 (37.83)     2:07.31 (30.81)
  7 Yunfan Dong         JR Niskayuna-2          2:07.86    2:07.69 NYS     16
                  27.31       58.78 (31.47)     1:37.35 (38.57)     2:07.69 (30.34)
  8 Elizabeth Walsh     SR Bellmore-Merrick-8   2:07.28    2:08.27 NYS     15
                  27.35       59.20 (31.85)     1:38.12 (38.92)     2:08.27 (30.15)
  9 Claire McNeary      SR Manhasset-8          2:07.66    2:10.75 NYS     14
                  28.12       59.42 (31.30)     1:39.81 (40.39)     2:10.75 (30.94)
 10 Summer Pierce       JR Owego-4              2:08.04    2:11.32 NYS     13
                  27.59     1:01.00 (33.41)     1:40.66 (39.66)     2:11.32 (30.66)
B - Final
 11 Morgan Rinn         SO Oceanside-8          2:08.92    2:08.17 NYS     11
                  27.25     1:00.28 (33.03)     1:38.64 (38.36)     2:08.17 (29.53)
 12 Elaine Lipkin       SR Niskayuna-2          2:08.30    2:08.34 NYS      9
                  28.46     1:00.52 (32.06)     1:39.22 (38.70)     2:08.34 (29.12)
 13 Catherine Craig     JR E-Notre Dame-4       2:09.00    2:08.44 NYS      8
                  28.72     1:02.57 (33.85)     1:38.67 (36.10)     2:08.44 (29.77)
 14 Kim Jogis           JR Mamaroneck-1         2:09.20    2:08.48 NYS      7
                  27.97     1:00.38 (32.41)     1:39.02 (38.64)     2:08.48 (29.46)
 15 Madison McDonough   JR Pearl River-1        2:08.66    2:09.24 NYS      6
                  28.01       59.37 (31.36)     1:38.52 (39.15)     2:09.24 (30.72)
 16 Ryan Evangelista    JR Clarkstown-1         2:09.42    2:09.55 NYS      5
                  28.48     1:01.15 (32.67)     1:39.52 (38.37)     2:09.55 (30.03)
 17 Jessica Whang       JR Great Neck South-8   2:09.44    2:10.43 NYS      4
                  28.72     1:02.31 (33.59)     1:38.86 (36.55)     2:10.43 (31.57)
 18 Riley Gavigan       SO Ward Melville-11     2:09.82    2:10.63 NYS      3
                  28.67     1:01.71 (33.04)     1:39.88 (38.17)     2:10.63 (30.75)
 19 Sadie Wallis        SO Pittsford-5          2:09.55    2:10.98 NYS      2
                  27.74     1:01.12 (33.38)     1:39.99 (38.87)     2:10.98 (30.99)
 20 Sarah Minnigh       SR Pittsford-5          2:08.86    2:12.35 NYS      1
                  29.32     1:04.31 (34.99)     1:42.34 (38.03)     2:12.35 (30.01)
C - Final
 21 Sydney Sorbello     SO Bethlehem-2          2:10.78    2:08.40 NYS
                  27.66       59.74 (32.08)     1:37.64 (37.90)     2:08.40 (30.76)
 22 Angelina Harris     FR Miller Place-11      2:09.95    2:10.40 NYS
                  28.98     1:03.29 (34.31)     1:40.25 (36.96)     2:10.40 (30.15)
 23 Gillian Burch       JR RCSCA-2              2:10.27    2:10.99 NYS
                  29.03     1:03.05 (34.02)     1:39.25 (36.20)     2:10.99 (31.74)
 24 Gaige Elms          SR Greeley-1            2:11.10    2:12.36 NYS
                  28.37     1:01.04 (32.67)     1:41.74 (40.70)     2:12.36 (30.62)
 25 Paige Lettera       JR Chenango Valley-4    2:10.05    2:12.67 NYS
                  28.07     1:01.91 (33.84)     1:41.66 (39.75)     2:12.67 (31.01)
 26 Kendall Ware        SR Canandaigua-5        2:11.42    2:12.70 NYS
                  28.52     1:01.79 (33.27)     1:42.06 (40.27)     2:12.70 (30.64)
 27 Isabel Bushway      JR Niskayuna-2          2:09.95    2:13.08
                  28.44     1:01.03 (32.59)     1:42.16 (41.13)     2:13.08 (30.92)

Preliminaries
 31 Kasey Keaney        SO Guilderland-V-2      2:11.67
 32 Kelli O'Shea        SR Nyack-1              2:11.81
 33 Katie Dennin        JR Northport-11         2:11.95
 34 Lauren Kuzma        FR Garden City-8        2:12.11
 35 Emma Hawkins        FR Victor-Bloomfld-5    2:12.22
 36 Danielle Cianciott  JR Tottenville-P        2:12.35
 37 Jasmin Bouzarouata  SR Bronx Science-P      2:13.24
 38 Ciara Dalton        JR Byram Hills-1        2:13.55
 39 Suzanne Sokolowski  FR Webster-5            2:13.77
 40 Amanda Heinz        JR St Anthonys-C        2:14.02
 41 Alexandra Wheeler   JR Iroquois-6           2:14.68
 42 Emily Pence         JR Ardsley-1            2:14.88
 43 Jessica Shine       JR Wlmsvl East-6        2:14.92
 44 Madison Monaghan    SO Gates Chili-5        2:15.00
 45 Maeve McArdle       SR BPWV-1               2:15.05
 46 Gabrielle Bianco    SR Emma Willard-2       2:16.16
 47 Mia Baggett         JR Victor-Bloomfld-5    2:17.10
 48 Madeline Lemza      FR Peru-7               2:17.28
 49 Julia Domena        SO Canton-10            2:18.73
 -- Amelia Hesler       SO Jamesville D-3          DFS