Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Federation: F 59.85  11/19/2016 Margaret Aroesty, Long Beach
    NYSPHSAA: N 59.85        2016 Margaret Aroesty, Long Beach
              1:02.82  AAA
              1:04.26  AAC
              1:08.60  NYS
 Meet Qualifying:  1:08.60
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Olivia Jack         SR BH-SG-2              1:02.77    1:02.06 AAA     24
                  28.70     1:02.06 (33.36)
  2 Jessica Whang       JR Great Neck South-8   1:04.06    1:02.77 AAA     21
                  29.18     1:02.77 (33.59)
  3 Josephine Panitz    JR Ursuline-1           1:03.88    1:03.66 AAC     20
                  29.65     1:03.66 (34.01)
  4 Gillian Burch       JR RCSCA-2              1:03.75    1:04.00 AAC     19
                  30.34     1:04.00 (33.66)
  5 Carly Schwab        SO BPWV-1               1:03.57    1:04.11 AAC     18
                  30.05     1:04.11 (34.06)
  6 Margaret Purcell    SR Southampton-11       1:04.75    1:04.48 NYS     17
                  30.48     1:04.48 (34.00)
  7 Catherine Craig     JR E-Notre Dame-4       1:04.90    1:04.55 NYS     16
                  30.77     1:04.55 (33.78)
  8 Amber Diehl         SR F.D. Roosevelt-9     1:05.34    1:04.84 NYS     15
                  30.08     1:04.84 (34.76)
  9 Katie Pollock       SR Lockport-6           1:05.34    1:05.32 NYS     14
                  31.18     1:05.32 (34.14)
 10 Riley Gavigan       SO Ward Melville-11     1:05.28    1:05.41 NYS     13
                  30.82     1:05.41 (34.59)
B - Final
 11 Ava Franks          SO Greeley-1            1:06.03    1:06.06 NYS     11
                  30.84     1:06.06 (35.22)
 12 Abigail Gibbons     JR Minisink Valley-9    1:06.37    1:06.31 NYS      9
                  31.17     1:06.31 (35.14)
 13 Margaret Kleinsmit  JR Fox Lane-1           1:06.31    1:06.54 NYS      8
                  31.38     1:06.54 (35.16)
 14 Angelina Harris     FR Miller Place-11      1:06.54    1:06.60 NYS      7
                  31.45     1:06.60 (35.15)
 15 Olivia Nelson       SR Mohon-Schal-2        1:06.32    1:06.75 NYS      5.5
                  30.52     1:06.75 (36.23)
 15 Michaela Morgus     JR Lancaster-6          1:05.51    1:06.75 NYS      5.5
                  31.26     1:06.75 (35.49)
 17 Sydney Vleck        SR Scarsdale-1          1:07.03    1:07.78 NYS      4
                  31.73     1:07.78 (36.05)
 18 Sadie Wallis        SO Pittsford-5          1:06.59    1:07.79 NYS      3
                  31.05     1:07.79 (36.74)
 19 Lindsey Rice         8 Chenango Valley-4    1:07.08    1:09.01          2
                  31.36     1:09.01 (37.65)
 -- Catherine Graham    SO F.D. Roosevelt-9     1:06.36         DQ
                  30.61          DQ (35.17)
C - Final
 21 Sarah Cooper        FR Pittsford-5          1:07.90    1:06.74 NYS
                  31.40     1:06.74 (35.34)
 22 Kasey Keaney        SO Guilderland-V-2      1:07.09    1:07.40 NYS
                  31.76     1:07.40 (35.64)
 23 Paige Eaton         SO Mercy-5              1:07.97    1:07.55 NYS
                  31.44     1:07.55 (36.11)
 24 Jessica Salmon      SR Shenendehowa-2       1:07.76    1:07.75 NYS
                  31.77     1:07.75 (35.98)
 25 Lauren Kuzma        FR Garden City-8        1:07.56    1:07.77 NYS
                  31.61     1:07.77 (36.16)
 26 Emmaline Riester    SR Irondequoit-5        1:07.65    1:07.84 NYS
                  31.58     1:07.84 (36.26)
 27 Molly Olzinski      JR Maine-Endwell-4      1:07.36    1:07.92 NYS
                  31.48     1:07.92 (36.44)
 28 Megan Lee           FR Scarsdale-1          1:07.16    1:08.12 NYS
                  32.42     1:08.12 (35.70)
 29 Eva Guo             JR Townsend Harris-P    1:08.06    1:08.30 NYS
                  32.04     1:08.30 (36.26)
 30 Amanda Heinz        JR St Anthonys-C        1:08.24    1:10.85
                  33.41     1:10.85 (37.44)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Olivia Jack         SR BH-SG-2              1:02.77    1:02.06 AAA     24
                  28.70     1:02.06 (33.36)
  2 Jessica Whang       JR Great Neck South-8   1:04.06    1:02.77 AAA     21
                  29.18     1:02.77 (33.59)
  3 Josephine Panitz    JR Ursuline-1           1:03.88    1:03.66 AAC     20
                  29.65     1:03.66 (34.01)
  4 Gillian Burch       JR RCSCA-2              1:03.75    1:04.00 AAC     19
                  30.34     1:04.00 (33.66)
  5 Carly Schwab        SO BPWV-1               1:03.57    1:04.11 AAC     18
                  30.05     1:04.11 (34.06)
  6 Margaret Purcell    SR Southampton-11       1:04.75    1:04.48 NYS     17
                  30.48     1:04.48 (34.00)
  7 Catherine Craig     JR E-Notre Dame-4       1:04.90    1:04.55 NYS     16
                  30.77     1:04.55 (33.78)
  8 Amber Diehl         SR F.D. Roosevelt-9     1:05.34    1:04.84 NYS     15
                  30.08     1:04.84 (34.76)
  9 Katie Pollock       SR Lockport-6           1:05.34    1:05.32 NYS     14
                  31.18     1:05.32 (34.14)
 10 Riley Gavigan       SO Ward Melville-11     1:05.28    1:05.41 NYS     13
                  30.82     1:05.41 (34.59)
B - Final
 11 Ava Franks          SO Greeley-1            1:06.03    1:06.06 NYS     11
                  30.84     1:06.06 (35.22)
 12 Abigail Gibbons     JR Minisink Valley-9    1:06.37    1:06.31 NYS      9
                  31.17     1:06.31 (35.14)
 13 Margaret Kleinsmit  JR Fox Lane-1           1:06.31    1:06.54 NYS      8
                  31.38     1:06.54 (35.16)
 14 Angelina Harris     FR Miller Place-11      1:06.54    1:06.60 NYS      7
                  31.45     1:06.60 (35.15)
 15 Olivia Nelson       SR Mohon-Schal-2        1:06.32    1:06.75 NYS      5.5
                  30.52     1:06.75 (36.23)
 15 Michaela Morgus     JR Lancaster-6          1:05.51    1:06.75 NYS      5.5
                  31.26     1:06.75 (35.49)
 17 Sydney Vleck        SR Scarsdale-1          1:07.03    1:07.78 NYS      4
                  31.73     1:07.78 (36.05)
 18 Sadie Wallis        SO Pittsford-5          1:06.59    1:07.79 NYS      3
                  31.05     1:07.79 (36.74)
 19 Lindsey Rice         8 Chenango Valley-4    1:07.08    1:09.01          2
                  31.36     1:09.01 (37.65)
 -- Catherine Graham    SO F.D. Roosevelt-9     1:06.36         DQ
                  30.61          DQ (35.17)
C - Final
 21 Sarah Cooper        FR Pittsford-5          1:07.90    1:06.74 NYS
                  31.40     1:06.74 (35.34)
 22 Kasey Keaney        SO Guilderland-V-2      1:07.09    1:07.40 NYS
                  31.76     1:07.40 (35.64)
 23 Paige Eaton         SO Mercy-5              1:07.97    1:07.55 NYS
                  31.44     1:07.55 (36.11)
 24 Jessica Salmon      SR Shenendehowa-2       1:07.76    1:07.75 NYS
                  31.77     1:07.75 (35.98)
 25 Lauren Kuzma        FR Garden City-8        1:07.56    1:07.77 NYS
                  31.61     1:07.77 (36.16)
 26 Emmaline Riester    SR Irondequoit-5        1:07.65    1:07.84 NYS
                  31.58     1:07.84 (36.26)
 27 Molly Olzinski      JR Maine-Endwell-4      1:07.36    1:07.92 NYS
                  31.48     1:07.92 (36.44)
 28 Megan Lee           FR Scarsdale-1          1:07.16    1:08.12 NYS
                  32.42     1:08.12 (35.70)

Preliminaries
 31 Meghan Caraher      SR Sayville-11          1:08.27
 32 Gaby McIntyre       FR Manhasset-8         J1:08.27
 33 Denise Phelan        8 Northport-11         1:08.35
 34 Allison Testone     SR Liverpool-3          1:08.36
 35 Emily Yu            SO Shaker-2             1:08.57
 36 Kelli O'Shea        SR Nyack-1              1:08.58
 37 Lauren Kelly        FR CBA-Syracuse-3       1:08.64
 38 Grace Kujawski      SO Rye-Neck-BBrook-1    1:08.65
 39 Danielle Pikulik    JR St Anthonys-C        1:08.71
 40 Briana Liew         SO Bayside-P            1:08.73
 41 Danielle Cianciott  JR Tottenville-P        1:08.78
 42 Maya Flash          FR Sweet Home-6         1:08.83
 43 Sarah Mertzlufft    SR Iroquois-6           1:08.89
 44 Molly McLoughlin    SR Port Washington-8    1:09.01
 45 KhaVy Sangasy       JR Brockport-5          1:09.23
 46 Corinne Pepper      FR Ballston Spa-2       1:09.25
 47 Maia Clasby         SR New Paltz-9          1:09.91
 48 Brooke Fedi         JR Cicero No Syr-3      1:10.01
 49 Alison Sposili      FR Shenendehowa-2       1:10.09
 49 Abby Bacon          JR BH-SG-2              1:10.09
 51 Hazel Wilkins       SO Bellmore-Merrick-8   1:10.98
 52 Julia Maslanka      SO Starpoint-6          1:11.12
 53 Isabel Sapio        JR Orchard Park-6       1:12.04
 54 Emily McLane        SO Peru-7               1:12.23
 55 Emily Wentworth     FR Canton-10            1:17.68