Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Federation: F 1:43.21  11/19/2016 Long Beach, Long Beach
                         K Romano, M Aroesty, C Farrell, J Cash
    NYSPHSAA: N 1:43.21        2016 Long Beach, Long Beach
                         K Romano, M Aroesty, C Farrell, J Cash
                1:44.91  AAA
                1:46.69  AAC
                1:52.35  NYS
 Meet Qualifying:  1:52.35
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Pittsford-5                                 1:44.29    1:43.92 AAA     48
     1) Becca Evans SR                  2) Sarah Cooper FR
     3) Megan Deuel SO                  4) Sarah Smith SR
                  25.61       55.28 (29.67)     1:19.86 (24.58)     1:43.92 (24.06)
  2 Scarsdale-1                                 1:47.86    1:47.66 NYS     42
     1) Anya Pabby FR                   2) Sydney Vleck SR
     3) Joy Jiang FR                    4) Megan Lee FR
                  27.59       58.18 (30.59)     1:23.14 (24.96)     1:47.66 (24.52)
  3 Ward Melville-11                            1:48.20    1:47.98 NYS     40
     1) Victoria Bogdanski SR           2) Riley Gavigan SO
     3) Sydney Boals FR                 4) Kaitlyn Ehlers FR
                  28.30       57.86 (29.56)     1:23.14 (25.28)     1:47.98 (24.84)
  4 Fairport-5                                  1:48.50    1:48.04 NYS     38
     1) Grace Chen SR                   2) Jenna Windheim SR
     3) Megan Palmer SR                 4) Becky Park FR
                  25.86       57.28 (31.42)     1:23.18 (25.90)     1:48.04 (24.86)
  5 Horace Greeley-1                            1:47.82    1:48.36 NYS     36
     1) Gaige Elms SR                   2) Ava Franks SO
     3) Amanda McHugh SR                4) Sophie Raath JR
                  27.99       57.65 (29.66)     1:23.75 (26.10)     1:48.36 (24.61)
  6 Northport-Commack-11                        1:49.66    1:49.28 NYS     34
     1) Katie Dennin JR                 2) Denise Phelan 8
     3) Arianna Falletta SR             4) Chloe Stepanek SO
                  28.03       58.64 (30.61)     1:26.04 (27.40)     1:49.28 (23.24)
  7 Guilderland-Voorheesville-2                 1:49.53    1:49.54 NYS     32
     1) Erin Wadsworth JR               2) Kasey Keaney SO
     3) Belen Marriaga SR               4) Jordyn Sommo SR
                  28.40       58.39 (29.99)     1:24.18 (25.79)     1:49.54 (25.36)
  8 Bellmore-Merrick-8                          1:49.77    1:49.85 NYS     30
     1) Elizabeth Walsh SR              2) Stephanie Walsh SO
     3) Hazel Wilkins SO                4) Amanda Huang JR
                  27.14       58.23 (31.09)     1:24.11 (25.88)     1:49.85 (25.74)
  9 Canandaigua-5                               1:49.82    1:49.87 NYS     28
     1) Kendall Ware SR                 2) Ryland Turner SO
     3) Sabrina Turek SR                4) Kaitlyn Ringhoff JR
                  27.57       58.55 (30.98)     1:25.00 (26.45)     1:49.87 (24.87)
 10 Garden City-8                               1:49.49    1:51.11 NYS     26
     1) Katie Lew FR                    2) Lauren Kuzma FR
     3) Gabriella Meringolo SR          4) Sophia Boccio FR
                  28.15       58.79 (30.64)     1:24.52 (25.73)     1:51.11 (26.59)
B - Final
 11 Briarcliff-Pville-WLake-Valh-1              1:50.25    1:50.02 NYS     22
     1) Claire Goldstein SR             2) Carly Schwab SO
     3) Maeve McArdle SR                4) Isabella Fountain SO
                  29.61       58.88 (29.27)     1:26.07 (27.19)     1:50.02 (23.95)
 12 Horseheads-4                                1:50.65    1:50.52 NYS     18
     1) Sophia Verkleeren FR            2) Elise Keister SR
     3) Cassidi TenEyck SR              4) Maddy Rogan JR
                  27.62     1:00.02 (32.40)     1:27.42 (27.40)     1:50.52 (23.10)
 13 Benjamin N Cardozo-P                        1:50.65    1:50.70 NYS     16
     1) Germayne Chau FR                2) Vanessa Chong FR
     3) Crystal Zhang SR                4) Alanna Chen FR
                  28.32       58.85 (30.53)     1:25.24 (26.39)     1:50.70 (25.46)
 14 Shenendehowa-2                              1:50.80    1:50.95 NYS     13
     1) Alice Han FR                    2) Jessica Salmon SR
     3) Shauna Killane JR               4) Natasha Sheffer FR
                  28.04       59.21 (31.17)     1:25.77 (26.56)     1:50.95 (25.18)
 14 East Aurora-6                               1:50.67    1:50.95 NYS     13
     1) Mary Dunbar SR                  2) Bridget Zagrobelny FR
     3) Shelby MacSwan SR               4) Mary Brinker SO
                  28.99     1:01.00 (32.01)     1:27.09 (26.09)     1:50.95 (23.86)
 16 Niskayuna-2                                 1:50.20    1:51.26 NYS     10
     1) Yunfan Dong JR                  2) Rebekah Eckman SO
     3) Kamryn Paige SR                 4) Isabel Bushway JR
                  27.35       59.73 (32.38)     1:26.36 (26.63)     1:51.26 (24.90)
 17 Manhasset-8                                 1:50.33    1:51.27 NYS      8
     1) Claire McNeary SR               2) Garrity Kuester SR
     3) Gaby McIntyre FR                4) Alex Schneider 7
                  27.71       59.49 (31.78)     1:25.75 (26.26)     1:51.27 (25.52)
 18 Bethlehem Central-2                         1:50.68    1:51.45 NYS      6
     1) Sydney Sorbello SO              2) Ella Kaback FR
     3) Anna Bernasconi SO              4) Megan Novak FR
                  27.24     1:00.04 (32.80)     1:27.49 (27.45)     1:51.45 (23.96)
 19 Sacred Heart Academy Buffalo-C              1:50.83    1:51.97 NYS      4
     1) Liliana Dimmig JR               2) Savannah Revelas JR
     3) Claire Mastrandrea SR           4) Lillia Rubino SR
                  28.70     1:00.47 (31.77)     1:26.85 (26.38)     1:51.97 (25.12)
 20 Iroquois-6                                  1:50.66    1:52.07 NYS      2
     1) Allison Lenda JR                2) Sarah Mertzlufft SR
     3) Alexandra Wheeler JR            4) Lauren Willitt SR
                  27.76       59.67 (31.91)     1:27.90 (28.23)     1:52.07 (24.17)
C - Final
 21 Burnt Hills-Scotia-2                        1:51.37    1:51.48 NYS
     1) Ally Frame 8                    2) Abby Bacon JR
     3) Olivia Jack SR                  4) Kaci Owens 8
                  29.63     1:01.60 (31.97)     1:26.55 (24.95)     1:51.48 (24.93)
 22 Victor-Bloomfield-5                         1:51.22    1:51.50 NYS
     1) Erin Ritz SO                    2) Mia Baggett JR
     3) Emma Hawkins FR                 4) Caroline Wood SR
                  27.97       59.59 (31.62)     1:26.70 (27.11)     1:51.50 (24.80)
 23 Ossining-1                                  1:51.41    1:51.83 NYS
     1) Stella Meyerhoeffer SO          2) Mary Nichols JR
     3) Sinceraty Alexander FR          4) Emily Rocco FR
                  28.40     1:00.25 (31.85)     1:26.46 (26.21)     1:51.83 (25.37)
 24 Fredonia-6                                  1:51.20    1:51.88 NYS
     1) Riley Drummond SR               2) Victoria Spacciapolli 8
     3) Mackenzie Quinn SO              4) Lillee Gould SO
                  26.87       58.70 (31.83)     1:26.25 (27.55)     1:51.88 (25.63)
 25 Maine-Endwell-4                             1:51.58    1:51.89 NYS
     1) Iris Incitti SR                 2) Molly Olzinski JR
     3) Brianna Owen SR                 4) Laura Sarkisian SR
                  29.78     1:00.28 (30.50)     1:26.96 (26.68)     1:51.89 (24.93)
 26 Ballston Spa-2                              1:51.33    1:52.57
     1) Emma Hoffman FR                 2) Corinne Pepper FR
     3) Tierra Damico JR                4) Annalise Pepper JR
                  28.67     1:00.49 (31.82)     1:27.46 (26.97)     1:52.57 (25.11)
 27 Orchard Park-6                              1:51.75    1:52.58
     1) Isabella Mikulec 8              2) Isabel Sapio JR
     3) Paige Salmon FR                 4) Katherine Jones FR
                  28.85     1:00.52 (31.67)     1:28.01 (27.49)     1:52.58 (24.57)
 28 St Anthonys-C                               1:51.71    1:52.96
     1) Michaela Rutigliano FR          2) Danielle Pikulik JR
     3) Michelle Franco SO              4) Kiersten Clancy JR
                  28.61       59.37 (30.76)     1:27.05 (27.68)     1:52.96 (25.91)
 29 Lancaster-6                                 1:51.48    1:53.25
     1) Molly Hewett JR                 2) Victoria Prusaczyk JR
     3) Michaela Morgus JR              4) Sydney Burgard JR
                  29.39     1:04.65 (35.26)     1:28.83 (24.18)     1:53.25 (24.42)
 -- Great Neck South-8                          1:51.73         DQ
     1) Sara Jhong SO                   2) Jessica Whang JR
     3) Wendy Mo SR                     4) Janis Dong SO
                  30.33       59.55 (29.22)     1:25.96 (26.41)          DQ (25.07)
===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Pittsford-5                                 1:44.29    1:43.92 AAA     48
     1) Becca Evans SR                  2) Sarah Cooper FR
     3) Megan Deuel SO                  4) Sarah Smith SR
                  25.61       55.28 (29.67)     1:19.86 (24.58)     1:43.92 (24.06)
  2 Scarsdale-1                                 1:47.86    1:47.66 NYS     42
     1) Anya Pabby FR                   2) Sydney Vleck SR
     3) Joy Jiang FR                    4) Megan Lee FR
                  27.59       58.18 (30.59)     1:23.14 (24.96)     1:47.66 (24.52)
  3 Ward Melville-11                            1:48.20    1:47.98 NYS     40
     1) Victoria Bogdanski SR           2) Riley Gavigan SO
     3) Sydney Boals FR                 4) Kaitlyn Ehlers FR
                  28.30       57.86 (29.56)     1:23.14 (25.28)     1:47.98 (24.84)
  4 Fairport-5                                  1:48.50    1:48.04 NYS     38
     1) Grace Chen SR                   2) Jenna Windheim SR
     3) Megan Palmer SR                 4) Becky Park FR
                  25.86       57.28 (31.42)     1:23.18 (25.90)     1:48.04 (24.86)
  5 Horace Greeley-1                            1:47.82    1:48.36 NYS     36
     1) Gaige Elms SR                   2) Ava Franks SO
     3) Amanda McHugh SR                4) Sophie Raath JR
                  27.99       57.65 (29.66)     1:23.75 (26.10)     1:48.36 (24.61)
  6 Northport-Commack-11                        1:49.66    1:49.28 NYS     34
     1) Katie Dennin JR                 2) Denise Phelan 8
     3) Arianna Falletta SR             4) Chloe Stepanek SO
                  28.03       58.64 (30.61)     1:26.04 (27.40)     1:49.28 (23.24)
  7 Guilderland-Voorheesville-2                 1:49.53    1:49.54 NYS     32
     1) Erin Wadsworth JR               2) Kasey Keaney SO
     3) Belen Marriaga SR               4) Jordyn Sommo SR
                  28.40       58.39 (29.99)     1:24.18 (25.79)     1:49.54 (25.36)
  8 Bellmore-Merrick-8                          1:49.77    1:49.85 NYS     30
     1) Elizabeth Walsh SR              2) Stephanie Walsh SO
     3) Hazel Wilkins SO                4) Amanda Huang JR
                  27.14       58.23 (31.09)     1:24.11 (25.88)     1:49.85 (25.74)
  9 Canandaigua-5                               1:49.82    1:49.87 NYS     28
     1) Kendall Ware SR                 2) Ryland Turner SO
     3) Sabrina Turek SR                4) Kaitlyn Ringhoff JR
                  27.57       58.55 (30.98)     1:25.00 (26.45)     1:49.87 (24.87)
 10 Garden City-8                               1:49.49    1:51.11 NYS     26
     1) Katie Lew FR                    2) Lauren Kuzma FR
     3) Gabriella Meringolo SR          4) Sophia Boccio FR
                  28.15       58.79 (30.64)     1:24.52 (25.73)     1:51.11 (26.59)
B - Final
 11 Briarcliff-Pville-WLake-Valh-1              1:50.25    1:50.02 NYS     22
     1) Claire Goldstein SR             2) Carly Schwab SO
     3) Maeve McArdle SR                4) Isabella Fountain SO
                  29.61       58.88 (29.27)     1:26.07 (27.19)     1:50.02 (23.95)
 12 Horseheads-4                                1:50.65    1:50.52 NYS     18
     1) Sophia Verkleeren FR            2) Elise Keister SR
     3) Cassidi TenEyck SR              4) Maddy Rogan JR
                  27.62     1:00.02 (32.40)     1:27.42 (27.40)     1:50.52 (23.10)
 13 Shenendehowa-2                              1:50.80    1:50.95 NYS     15
     1) Alice Han FR                    2) Jessica Salmon SR
     3) Shauna Killane JR               4) Natasha Sheffer FR
                  28.04       59.21 (31.17)     1:25.77 (26.56)     1:50.95 (25.18)
 13 East Aurora-6                               1:50.67    1:50.95 NYS     15
     1) Mary Dunbar SR                  2) Bridget Zagrobelny FR
     3) Shelby MacSwan SR               4) Mary Brinker SO
                  28.99     1:01.00 (32.01)     1:27.09 (26.09)     1:50.95 (23.86)
 15 Niskayuna-2                                 1:50.20    1:51.26 NYS     12
     1) Yunfan Dong JR                  2) Rebekah Eckman SO
     3) Kamryn Paige SR                 4) Isabel Bushway JR
                  27.35       59.73 (32.38)     1:26.36 (26.63)     1:51.26 (24.90)
 16 Manhasset-8                                 1:50.33    1:51.27 NYS     10
     1) Claire McNeary SR               2) Garrity Kuester SR
     3) Gaby McIntyre FR                4) Alex Schneider 7
                  27.71       59.49 (31.78)     1:25.75 (26.26)     1:51.27 (25.52)
 17 Bethlehem Central-2                         1:50.68    1:51.45 NYS      8
     1) Sydney Sorbello SO              2) Ella Kaback FR
     3) Anna Bernasconi SO              4) Megan Novak FR
                  27.24     1:00.04 (32.80)     1:27.49 (27.45)     1:51.45 (23.96)
 18 Victor-Bloomfield-5                         1:51.22    1:51.50 NYS      6
     1) Erin Ritz SO                    2) Mia Baggett JR
     3) Emma Hawkins FR                 4) Caroline Wood SR
                  28.70     1:00.47 (31.77)     1:26.85 (26.38)     1:51.50 (24.65)
 19 Fredonia-6                                  1:51.20    1:51.88 NYS      4
     1) Riley Drummond SR               2) Victoria Spacciapolli 8
     3) Mackenzie Quinn SO              4) Lillee Gould SO
                  28.32       58.85 (30.53)     1:25.24 (26.39)     1:51.88 (26.64)
 20 Iroquois-6                                  1:50.66    1:52.07 NYS      2
     1) Allison Lenda JR                2) Sarah Mertzlufft SR
     3) Alexandra Wheeler JR            4) Lauren Willitt SR
                  27.76       59.67 (31.91)     1:27.90 (28.23)     1:52.07 (24.17)
C - Final
 21 Burnt Hills-Scotia-2                        1:51.37    1:51.48 NYS
     1) Ally Frame 8                    2) Abby Bacon JR
     3) Olivia Jack SR                  4) Kaci Owens 8
                  29.63     1:01.60 (31.97)     1:26.55 (24.95)     1:51.48 (24.93)
 22 Ossining-1                                  1:51.41    1:51.83 NYS
     1) Stella Meyerhoeffer SO          2) Mary Nichols JR
     3) Sinceraty Alexander FR          4) Emily Rocco FR
                  28.40     1:00.25 (31.85)     1:26.46 (26.21)     1:51.83 (25.37)
 23 Maine-Endwell-4                             1:51.58    1:51.89 NYS
     1) Iris Incitti SR                 2) Molly Olzinski JR
     3) Brianna Owen SR                 4) Laura Sarkisian SR
                  29.78     1:00.28 (30.50)     1:26.96 (26.68)     1:51.89 (24.93)
 24 Ballston Spa-2                              1:51.33    1:52.57
     1) Emma Hoffman FR                 2) Corinne Pepper FR
     3) Tierra Damico JR                4) Annalise Pepper JR
                  28.67     1:00.49 (31.82)     1:27.46 (26.97)     1:52.57 (25.11)
 25 Orchard Park-6                              1:51.75    1:52.58
     1) Isabella Mikulec 8              2) Isabel Sapio JR
     3) Paige Salmon FR                 4) Katherine Jones FR
                  28.85     1:00.52 (31.67)     1:28.01 (27.49)     1:52.58 (24.57)
 26 Lancaster-6                                 1:51.48    1:53.25
     1) Molly Hewett JR                 2) Victoria Prusaczyk JR
     3) Michaela Morgus JR              4) Sydney Burgard JR
                  29.39     1:04.65 (35.26)     1:28.83 (24.18)     1:53.25 (24.42)
 -- Great Neck South-8                          1:51.73         DQ
     1) Sara Jhong SO                   2) Jessica Whang JR
     3) Wendy Mo SR                     4) Janis Dong SO
                  30.33       59.55 (29.22)     1:25.96 (26.41)          DQ (25.07)

Preliminaries
 31 Port Washington-8                           1:51.80
     1) Caitlin Knight SO               2) Molly McLoughlin SR
     3) Madeline Competello SO          4) Gwen Gould FR
 32 New Paltz-9                                 1:52.26
     1) Bella Santos JR                 2) Maia Clasby SR
     3) Josie LaPolt SR                 4) Abigail Santos JR
 33 Fox Lane-1                                  1:52.34
     1) MaryKate Loveless 8             2) Margaret Kleinsmith JR
     3) Noelle Kaufmann SO              4) Emily Grasso FR
 34 Sayville-Bayport-BP-11                      1:52.47
     1) Kathryn Brady FR                2) Meghan Caraher SR
     3) Megan Donnelly JR               4) Brenna Horan FR
 35 Tottenville-P                               1:52.63
     1) Ava Nobile FR                   2) Danielle Cianciotto JR
     3) Elena Uttaro SR                 4) Isabella Nicholson JR
 36 CBA-Syracuse-3                              1:52.68
     1) Darien Tompkins FR              2) Lauren Kelly FR
     3) Julia Torell SR                 4) Kaitlyn Bushnell JR
 37 Williamsville East-6                        1:52.74
     1) Shannon Belote FR               2) Lauren Clark JR
     3) Jessica Shine JR                4) Lauren Belote JR
 38 Irondequoit-5                               1:52.75
     1) Alicia Wood FR                  2) Emmaline Riester SR
     3) Robin Kirchgessner SR           4) Gabriella Guagliardo SR
 39 Washingtonville-9                           1:52.91
     1) Paige Bacigal JR                2) Alyssa Martin JR
     3) Elissa Miller SO                4) Olivia Brown FR
 40 John Jay Cross River-1                      1:52.97
     1) Olivia Lind FR                  2) Brianna Garofolo SO
     3) Lily Buckley SO                 4) Samantha Tan FR
 41 Croton Harmon-Hen Hud-Somers-1              1:53.05
     1) Raina Thomas JR                 2) Rachel Townsend SR
     3) Carolyn Kochek SR               4) Jennifer Gougelman SO
 42 Clarence-6                                  1:53.34
     1) Ashley Felber SO                2) Emma Colson SR
     3) Isabelle Lange JR               4) Ella Costich JR
 43 Ursuline-1                                  1:53.58
     1) Elena Mugno SO                  2) Josephine Panitz JR
     3) Gillian Camperlengo FR          4) Victoria Tillman JR
 43 North Rockland-1                            1:53.58
     1) Lauren Aylmer SO                2) Julianna Engel SO
     3) Daniella Palamaro 8             4) Caroline Brega SR
 45 Mohonasen-Schalmont-2                       1:53.80
     1) Megan Buzas FR                  2) Olivia Nelson SR
     3) Emily Holman SR                 4) Amaya DiGiovanni SO
 46 Albany Academy-2                            1:53.81
     1) Claire Gerdeman FR              2) Bella Amedio JR
     3) Chloe Derosia JR                4) Emily Murphy SR
 47 Sacred Heart Academy-C                      1:54.11
     1) Fiona Walsh JR                  2) Ariana Brattoli FR
     3) Mia Martinez SO                 4) Hannah Harkins JR
 48 Canton-10                                   2:01.58
     1) Isabella Jaskowski SO           2) Emily Wentworth FR
     3) Emma Bortnick JR                4) Grace O'Neill FR
 49 Peru-7                                      2:03.02
     1) Giulia Mulligan SR              2) Emily McLane SO
     3) Olivia Barnett FR               4) Madeline Lemza FR