1998 NYS Girls High School Championships

FINAL RESULTS

                    1998 N.Y.S.P.H.S.A.A.
              SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS

Team  Rankings
STATE CHAMPIONSHIPS  11/20/1998 11/21/1998
Girls
 
     PL      ID         Team Name-Abbrev                          Points  
---------------------------------------------------------------------------
      1     505      SECTION V                   V                 539
      2     502      SECTION II                  II                446
      3     506      SECTION VI                  VI                341.50
      4     503      SECTION III                 III               228.50
      5     511      SECTION XI                  XI                196.50
      6     501      SECTION I                   I                 189.50
      7     504      SECTION IV                  IV                145
      8     508      SECTION VIII                VIII              106
      9     509      SECTION IX                  IX                 83
     10     507      SECTION VII                 VII                18
     11     512      NYC PSAL                    PSAL               16
     12     510      SECTION X                   X                  10

                  Complete Meet Results-Yards
 
Event 1  Girls Open  200  R-Medley 
Sponsor: THE HOFFMAN FAMILY                 
N.Y. STATE: * 1:49.53 URSULINE ACADEMY 11/1996
 
 PL                  Name                     Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1              SECTION VI A                 VI          1:52.20  1:51.02
  2              SECTION V A                  V           1:51.66  1:51.20
  3              SECTION V B                  V           1:52.45  1:51.65
  4              SECTION II B                 II          1:52.39  1:51.98
  5              SECTION V C                  V           1:53.01  1:52.68
  6              SECTION V D                  V           1:53.40  1:53.19
  7              SECTION II A                 II          1:53.83  1:53.28
  8              SECTION I A                  I           1:53.32  1:54.21
* Consolations
  9              SECTION IV A                 IV          1:54.16  1:52.76
 10              SECTION III A                III         1:53.98  1:54.29
 11              SECTION IX A                 IX          1:55.03  1:54.67
 12              SECTION I B                  I           1:54.96  1:54.88
 13              SECTION XI A                 XI          1:55.03  1:55.68
 14              SECTION VII A                VII         1:58.66  1:57.75
 15              SECTION VIII A               VIII        1:59.43  1:58.11
 16              NYC PSAL A                   PSAL        2:00.13  2:01.04
 
 PL                  Name                     Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17              SECTION X A                  X              2:06.87
 
Event 2  Girls Open  200  Free 
Sponsor: MUSH & RON MASTERS                 
N.Y. STATE: * 1:49.84 JESSICA FOSCHI / FRIENDS ACAD. 11/1996
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 ALBANY       Gaffuri, Elizabeth       12  II          1:54.06  1:53.30
  2 IRONDEQUOIT  Henahan, Lindsay         12  V           1:55.06  1:53.49
  3 SHENENDEHOWA Eberst, Jen              10  II          1:54.58  1:54.02
  4 BAYSHORE     Ehlers, Christa          12  XI          1:56.15  1:56.46
  5 WEBSTER      Kirchoff, Lindsay        11  V           1:56.97  1:56.78
  6 PORT WASHING Benja, Theda             12  VIII        1:56.72  1:56.80
  7 NOTTINGHAM   Altman, Lectie            9  III         1:56.37  1:56.92
  8 BRIGHTON     Chornobil, Carly          9  V           1:56.95  1:56.96
* Consolations
  9 GATES CHILI  Maletzky, Martina        12  V           1:56.99  1:56.74
 10 SEWANAHKA SD Kolackovsky, Melissa     12  VIII        1:58.33  1:56.87
 11 BETHLEHEM    Malinowski, Beth         10  II          1:57.19  1:57.24
 12 CLARKSTOWN   Globerman, Lindsay       10  I           1:59.19  1:57.48
 13 FRONTIER     Eastmer, Lara            10  VI          1:57.65  1:58.11
 14 W SENECA E   Pangburn, Kelly          12  VI          1:58.61  1:58.74
 15 GUILD-VOORHE McKenna, Lindsey          8  II          1:57.52  1:58.87
 16 HILTON       Hardenbrook, Stacey      11  V           1:58.45  1:59.79
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 SHENENDEHOWA Johnson, Caitlin          9  II             1:59.54
 18 NORTH ROCKLA Rupinski, Starlyn        11  I              2:00.15
 19 HORSEHEADS   Dengler, Emmie           10  IV             2:00.16
 20 MIDDLETOWN   Maynard, Meghan           8  IX             2:00.27
 21 OSWEGO       Brosch, Meghan            9  III            2:00.40
 22 GARDEN CITY  Daly, Sarah               8  VIII           2:00.84
 23 NEW HARTFORD Tripp, Cecelia           10  III            2:01.14
 24 SAY/BAY/BLUE Dixon, Shauna             9  XI             2:01.25
 25 JOHN JAY     Egan, Kellianne          11  I              2:01.48
 26 WEST ISLIP   Afflixio, Lauren         12  XI             2:01.75
 27 ITHACA       Laughlin, Heidi          11  IV             2:01.86
 28 OLEAN        Raimondi, Jenny           9  VI             2:02.16
 29 MIDDLETOWN   Wight, Amy               10  IX             2:02.40
 30 NEWBURGH     McCrossen, Kaitlyn        9  IX             2:02.41
 31 PERU CENTRAL Oertel, Lindsay           9  VII            2:03.14
 32 MIDWOOD      Howell-O'Neill, Jessica  11  PSAL           2:04.75
 33 ST LAWRENCE  Byington, Jaime          10  X              2:12.01
 
Event 3  Girls Open  200  IM
Sponsor: IN MEMORY OF ALICE McGAULE         
N.Y. STATE: * 2:01.75 TORI DESILVIA / NOTTINGHAM 11/1992
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 BETHLEHEM    McDonough, Elyse         11  II          2:07.19  2:06.91
  2 PITTSFORD    Smith, Erin              12  V           2:07.88  2:08.54
  3 SACHEM       Manoogian, Shirlee        9  XI          2:11.18  2:09.96
  4 URSULINE SCH Malloy, Colleen          12  I           2:10.96  2:10.73
  5 CHENANGO FKS Knapp, Nicole            10  IV          2:11.58  2:11.02
  6 PORT WASHING Benja, Nontawan          10  VIII        2:12.14  2:12.23
  7 SHENENDEHOWA Kralovic, Amanda         11  II          2:11.91  2:13.09
  8 FAIRPORT     Bergkessel, Kelly        12  V           2:12.16  2:13.41
* Consolations
  9 SAY/BAY/BLUE Larson, Katie            12  XI          2:12.57  2:11.10
 10 FRONTIER     Rowell, Lauren           11  VI          2:12.72  2:11.17
 11 KENMORE WEST Dean, Allie               9  VI          2:12.37  2:12.09
 12 JAMES/DEWITT Schafer, Melissa         12  III         2:13.16  2:13.32
 13 W SENECA W   Kalota, Stacey Lee       12  VI          2:14.18  2:13.79
 14 FRONTIER     Miller, Ginger            9  VI          2:13.82  2:14.97
 15 HORACE GREEL Russack, Julia           10  I           2:14.14  2:15.82
 16 BURNT HILLS  Faucett, Jen             11  II          2:14.07  2:16.48
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 BAYSIDE      Del Mundo, Maria         10  PSAL           2:14.62
 18 ALBANY ACAD  Nicholson, McKenzie      11  II             2:15.06
 19 SEWANAHKA SD Gerlach, Erica           11  VIII           2:15.14
 20 NISKAYUNA    Test, Amanda              9  II             2:15.24
 21 URSULINE SCH Gelsomino, Jen           10  I              2:15.31
 22 TOWNSEND HAR Katz, Lauren             10  PSAL           2:15.55
 23 WEBSTER      Kirchoff, Aubrey          9  V              2:15.62
 24 PINE BUSH    Tennyson, Mary           12  IX             2:15.71
 25 PAL MAC      Williams, Holly           9  V              2:16.29
 26 NORWICH      Stillman, Beth           12  IV             2:16.83
 27 CORNWALL     Eastwood, Tess            9  IX             2:17.26
 28 WANTAGH      Alberti, Diana           11  VIII           2:17.27
 29 MIDDLETOWN   McGovern, Sherin          9  IX             2:17.90
 30 CHENANGO FKS Leggieri, Celeste        11  IV             2:18.62
 31 WM FLOYD     Dewitt, Amy              11  XI             2:18.82
 32 PERU CENTRAL McCormick, Melissa           VII            2:19.67
 33 WEST GENESEE Delprato, Katherine       9  III            2:20.38
 34 ST LAWRENCE  Byington, Jill           12  X              2:31.07
 
Event 4  Girls Open  50  Free 
Sponsor: CENTRAL ISLIP TEACHERS ASSOCIATION 
N.Y. STATE: *  23.26 RICHELLE DEPOLD / SCOTIA 11/1991
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 FAIRPORT     Crane, Lindsay           12  V             24.25    24.06
  2 ALBANY       Hotaling, Laura           9  II            24.03    24.07
  3 ORCHARD PARK Whistler, Martha          8  VI            24.60    24.13
  4 LOUDONVILLE  Delollo, Tori            10  II            24.51    24.16
  5 ORCHARD PARK Galloway, Beth           11  VI            24.38    24.20
  6 OSWEGO       Delia, Abby              12  III           24.51    24.26
  7 UNION ENDICO Livingstone, Jen         11  IV            24.46    24.37
  8 BAYSHORE     Daly, Shannon             9  XI            24.88    24.76
* Consolations
  9 FREEPORT     Papayanopoulos, Elli     11  VIII          25.06    24.95
 10 EDEN         Gibson, Katie            12  VI            24.99    24.99
 11 FAIRPORT     Larson, Krista           10  V             25.04    25.00
 12 NEWBURGH     Coombs, Michelle          8  IX            25.05    25.06
 13 SUFFERN      Quimby, Rebecca          10  I             25.11    25.15
 13 WARD MELVILL Zellner, Alexis          12  XI            25.11    25.15
 15 WILL'VILLE N Ranzenhofer, Lisa        10  VI            25.11    25.29
 16 MAMARONECK   Graham, Eli              12  I             25.14    25.34
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 WATKINS GLEN Brown, Cathy             10  IV               25.17
 18 HORACE GREEL Paleo, Joanne            11  I                25.18
 19 SHAKER       Geer, Allison            12  II               25.19
 20 WEST BABYLON Claud, Jessica           10  XI               25.20
 21 JAMES/DEWITT Karl, Stephanie           9  III              25.24
 22 AUBURN       Tisci, Kristin           12  III              25.42
 23 WASHING'VILL Clarke, Kristy            8  IX               25.46
 24 PERU CENTRAL Labarge, Nikki            8  VII              25.53
 25 NEW PALTZ    Flanagan, Alicia         10  IX               25.59
 26 FAIRPORT     Meyer, Jen               11  V                25.72
 27 FT HAMILTON  Shport, Marina           10  PSAL             25.77
 28 JOHNSON CITY Tokos, Erin              12  IV               26.07
 29 POTSDAM      Karis, Lauren             9  X                26.20
  - TROY         Maguire, Michelle        12  II                 DQ
  - MANHASSET    Gilhooly, Lauren         11  VIII               DQ
 
Event 5  Girls Open  1 M  Diving 
Sponsor: JIM FORBES                         
N.Y. STATE: *   561.80 CASSANDRA CARDINELL 11/1998
 PL     ID           Name                 Yr  Team          Finals s
---------------------------------------------------------------------------
  1 SHAKER       Cardinell, Cassandra     11  II           465.35
  2 H.F.L.       Shipe, Katie             12  V            434.90
  3 HORSEHEADS   Gallacher, Stacey        11  IV           427.40
  4 HALF HOLLOW  Schubert, Kristi Lee     12  XI           398.35
  5 WEBSTER      Pucko, Carrie            11  V            392.75
  6 SARATOGA     Shea, Katie              10  II           386.00
  7 WILL'VILLE N Hoover, Tracy            10  VI           374.90
  8 SHENENDEHOWA Eberst, Christin          9  II           373.05
  9 ELMIRA FREE  Bullett, Erin             8  IV           371.25
 10 NEW HARTFORD Fowler, Lindsay          11  III          371.20
 11 IROQUOIS     Kamholz, Kristal         12  VI           370.75
 12 ELMIRA SOUTH Drake, Cortney           11  IV           369.70
 13 MAMARONECK   Topol, Casey              9  I            365.50
 14 WEST ISLIP   Gaddis, Bernadette       11  XI           364.85
 15 SARATOGA     Serbalik, Leah           10  II           360.80
 16 GLENS FALLS  Gifford, Missy           11  II           343.00
 17 HALF HOLLOW  Goodman, Robin           11  XI           261.55
 18 WATKINS GLEN Fazzary, Ashley          10  IV           255.35
 19 M. WHITMAN   Pedersen, Sarah          11  V            255.05
 20 VICTOR       Benson, Vanessa          11  V            252.75
 21 HALF HOLLOW  Rubino, Christina        12  XI           249.65
 22 GREAT NECK N Byrnes, Erin             11  VIII         160.30
 23 LIVERPOOL    Caltabiano, Gina         12  III          159.70
 24 EDEN         Tabaczynski, Alaina      12  VI           155.85
 25 HORACE GREEL Lashnits, Erin           10  I            155.30
 26 SHAKER       Rowlands, Jessica        12  II           154.95
 27 PITTSFORD    Hurwitz, Lauren          12  V            153.25
 28 VALLEY CENTR Simmons, Melissa         12  IX           153.00
 29 SARATOGA     Jenny, Kristen           10  II           151.40
 30 PELHAM       Baird, Tara              11  I            150.35
 31 FAIRPORT     Amyot, Whitney           12  V            145.80
 32 TOTTENVILLE  Delese, Kim              12  PSAL         145.60
 33 HAVERLING    Muller, Erin             12  V             85.55
 34 VICTOR       Bascomb, Laura           12  V             75.90
 
Event 6  Girls Open  100  Fly 
Sponsor: VAN SYCKLE FAMILY & THE B.E.S.T.   
N.Y. STATE: *  54.35 RICHELLE DEPOLD / SCOTIA 11/1990
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 SHENENDEHOWA Eberst, Jen              10  II            57.46    56.82
  2 IRONDEQUOIT  Henahan, Lindsay         12  V             57.66    56.99
  3 HALF HOLLOW  O'Reilly, Kara            8  XI            59.03    58.70
  4 J.I. O'NEILL Dubyel, Ruth             11  IX            59.38    58.81
  5 BETHLEHEM    McDonough, Elyse         11  II            59.59    58.91
  6 WEST ISLIP   Afflixio, Lauren         12  XI            59.42    59.15
  7 CHENANGO FKS Knapp, Nicole            10  IV            59.74    59.32
  8 FAIRPORT     Lelek, Shannon           12  V             59.69    59.46
* Consolations
  9 BURNT HILLS  Faucett, Jen             11  II          1:00.17  1:00.14
 10 OSWEGO       Sarkissian, Anne         11  III         1:00.89  1:00.19
 11 WEBSTER      Kirchoff, Aubrey          9  V           1:00.85  1:00.43
 12 SUFFERN      Quimby, Rebecca          10  I             59.83  1:00.52
 13 GARDEN CITY  Paradine, Juliet          8  VIII        1:00.42  1:00.80
 14 KENMORE WEST Dean, Allie               9  VI          1:00.58  1:00.97
 15 PAL MAC      Williams, Holly           9  V           1:00.88  1:01.22
 16 BETHPAGE     Reynolds, Janet          10  VIII        1:00.37  1:01.63
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 NISKAYUNA    Korman, Danielle          9  II             1:00.90
 18 WHITE PLAINS Miller, Andrea           12  I              1:00.98
 19 WILL'VILLE N Ranzenhofer, Lisa        10  VI             1:01.07
 20 JOHNSON CITY Thompson, Kristen         9  IV             1:01.08
 21 URSULINE SCH Leahy, Caitlan           11  I              1:01.10
 22 HAMBURG      Hanitz, Lisa             12  VI             1:01.30
 23 GREECE       Perdue, Maureen          11  V              1:01.53
 24 PINE BUSH    Garrity, Kelly           12  IX             1:01.66
 25 MIDDLETOWN   Damiano, Nicole          10  IX             1:01.80
 26 TOWNSEND HAR Katz, Lauren             10  PSAL           1:02.10
 27 HAUPP/SMITH  D'Amico, Nicole          10  XI             1:02.52
 28 WHITNEY PT.  Miller, Breckglyn        12  IV             1:02.71
 28 PERU CENTRAL Stockbridge, Hilary      10  VII            1:02.71
 30 NEW HARTFORD Welchons, Courtney       11  III            1:02.80
 31 ST LAWRENCE  Byington, Jill           12  X              1:08.52
 
Event 7  Girls Open  100  Free 
Sponsor: CENTRAL ISLIP TEACHERS ASSOCIATION 
N.Y. STATE: *  50.53 RICHELLE DEPOLD / SCOTIA 11/1989
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 FAIRPORT     Crane, Lindsay           12  V             53.15    52.20
  2 ALBANY       Gaffuri, Elizabeth       12  II            52.42    52.42
  3 OSWEGO       Delia, Abby              12  III           52.79    52.69
  4 UNION ENDICO Livingstone, Jen         11  IV            52.74    52.99
  5 ALBANY       Hotaling, Laura           9  II            53.40    53.55
  6 WILL'VILLE N Brodbeck, Sarah          12  VI            53.66    53.77
  6 CBA          Battaglia, Lisa          11  III           53.42    53.77
  8 ORCHARD PARK Whistler, Martha          8  VI            53.63    54.51
* Consolations
  9 GATES CHILI  Maletzky, Martina        12  V             54.05    53.54
 10 WARD MELVILL Zellner, Alexis          12  XI            53.85    53.86
 11 JAMES/DEWITT Karl, Stephanie           9  III           54.85    53.96
 12 HORACE GREEL Paleo, Joanne            11  I             53.80    54.01
 13 SHAKER       Geer, Allison            12  II            53.89    54.06
 14 FREEPORT     Papayanopoulos, Elli     11  VIII          54.52    54.69
 15 HILTON       Allardice, Lindsay       10  V             54.80    54.84
 16 PORT WASHING Benja, Theda             12  VIII          54.69    55.41
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 NEWARK       Lewis, Shannon            8  V                54.86
 18 VICTOR       Holman, Lindsay          10  V                54.92
 19 SACHEM       Manoogian, Shirlee        9  XI               55.22
 20 TROY         Maguire, Michelle        12  II               55.31
 21 BETHPAGE     Nucci, Jennifer           8  VIII             55.33
 22 WASHING'VILL Clarke, Kristy            8  IX               55.51
 23 NEWBURGH     Coombs, Michelle          8  IX               55.61
 24 WATKINS GLEN Brown, Cathy             10  IV               55.68
 25 MAMARONECK   Graham, Eli              12  I                55.71
 26 OLEAN        Raimondi, Jenny           9  VI               55.72
 27 NORTH ROCKLA Rupinski, Starlyn        11  I                55.90
 28 NEWBURGH     McCrossen, Kaitlyn        9  IX               56.01
 29 WEST GENESEE Delprato, Katherine       9  III              56.04
 30 MIDWOOD      Howell-O'Neill, Jessica  11  PSAL             56.75
 31 PERU CENTRAL Labarge, Nikki            8  VII              56.92
 32 MASSENA      Macdonald, Jackie        12  X              1:00.60
 
Event 8  Girls Open  500  Free 
Sponsor: THE FRAAS FAMILY                   
N.Y. STATE: * 4:46.97 JESSICA FOSCHI / FRIENDS ACAD. 11/1995
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 HORACE GREEL Russack, Julia           10  I           5:05.19  5:04.16
  2 BETHLEHEM    Malinowski, Beth         10  II          5:10.61  5:04.77
  3 BAYSHORE     Ehlers, Christa          12  XI          5:07.77  5:08.12
  4 URSULINE SCH Schnitzer, Kristen       11  I           5:10.28  5:09.95
  5 NOTTINGHAM   Altman, Lectie            9  III         5:10.71  5:10.50
  6 NORTH ROCKLA Schulman, Lauren          9  I           5:10.78  5:12.24
  7 CLARKSTOWN   Globerman, Lindsay       10  I           5:13.25  5:12.51
  8 FRONTIER     Eastmer, Lara            10  VI          5:11.36  5:13.11
* Consolations
  9 BRIGHTON     Chornobil, Carly          9  V           5:17.41  5:11.75
 10 BROCKPORT    Smith, Kay               11  V           5:13.84  5:12.95
 11 HILTON       Hardenbrook, Stacey      11  V           5:14.43  5:14.94
 12 FAIRPORT     Bergkessel, Kelly        12  V           5:16.38  5:16.19
 13 SEWANAHKA SD Kolackovsky, Melissa     12  VIII        5:15.02  5:16.49
 14 FRONTIER     Miller, Ginger            9  VI          5:20.87  5:18.11
 15 MIDDLETOWN   Maynard, Meghan           8  IX          5:20.93  5:19.41
 16 SEWANAHKA SD Gerlach, Jackie           9  VIII        5:21.59  5:22.39
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 HORSEHEADS   Dengler, Emmie           10  IV             5:22.25
 18 SARATOGA     Neitzel, Lauren          12  II             5:22.43
 19 NORWICH      Stillman, Beth           12  IV             5:22.66
 20 SHENENDEHOWA Kralovic, Amanda         11  II             5:25.58
 21 HALF HOLLOW  Doret, Sarah             12  XI             5:26.20
 22 PERU CENTRAL Oertel, Lindsay           9  VII            5:26.33
 23 WILL'VILLE N Kern, Jenna              11  VI             5:26.50
 24 BETHPAGE     Reynolds, Janet          10  VIII           5:26.78
 25 CORCORAN     Quintana, Sarah          10  III            5:29.47
 26 WEST BABYLON Claud, Jessica           10  XI             5:29.89
 27 OSWEGO       Sarkissian, Anne         11  III            5:32.96
 28 STUYVESANT   Li, Sherry                9  PSAL           5:40.83
 29 MASSENA      Carey, Megan             10  X              6:08.51
 
Event 9  Girls Open  200  R-Free 
Sponsor: GREAT NECK NORTH BLAZERS / GO ERIN 
N.Y. STATE: * 1:37.84 NEWBURGH 11/1995
 PL                  Name                     Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1              SECTION V A                  V           1:39.30  1:38.18
  2              SECTION VI A                 VI          1:40.47  1:38.25
  3              SECTION VI B                 VI          1:39.96  1:39.31
  4              SECTION III A                III         1:40.89  1:40.63
  5              SECTION II A                 II          1:40.44  1:40.91
  6              SECTION III B                III         1:41.44  1:41.76
  7              SECTION V C                  V           1:41.96  1:41.88
  8              SECTION V B                  V           1:41.41  1:42.19
* Consolations
  9              SECTION IV A                 IV          1:42.51  1:42.02
 10              SECTION IX A                 IX          1:42.56  1:42.31
 11              SECTION XI A                 XI          1:43.38  1:43.46
 12              SECTION I A                  I           1:44.03  1:44.07
 13              SECTION VIII A               VIII        1:45.45  1:44.14
 14              SECTION VII A                VII         1:46.14  1:45.60
 15              NYC PSAL A                   PSAL        1:47.60  1:48.09
 16              SECTION X A                  X           1:50.39  1:51.41
 
Event 10  Girls Open  100  Back 
Sponsor: IN HONOR OF LYNN BURKE             
N.Y. STATE: *  56.85 ERIN SMITH / PITTSFORD 11/1998
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 LOUDONVILLE  Delollo, Tori            10  II            57.49    56.42*
  2 PITTSFORD    Smith, Erin              12  V             56.85    56.67*
  3 CBA          Battaglia, Lisa          11  III           58.37    58.52
  4 W SENECA W   Kalota, Stacey Lee       12  VI            59.49    58.87
  5 BURNT HILLS  Cerrito, Katie           10  II          1:00.13    59.02
  6 GREECE       Harris, Amber             9  V           1:00.18  1:00.03
  7 SWEET HOME   Belke, Stephanie          9  VI          1:00.11  1:01.01
  8 PITTSFORD    Hill, Melanie            10  V           1:00.02  1:01.38
* Consolations
  9 FRONTIER     Rowell, Lauren           11  VI          1:00.23    59.91
 10 GARDEN CITY  Paradine, Juliet          8  VIII        1:00.65  1:00.27
 11 WILL'VILLE N Brodbeck, Sarah          12  VI          1:00.53  1:00.31
 12 J.I. O'NEILL Dubyel, Ruth             11  IX          1:00.79  1:00.55
 13 ROME         Roubian, Cheryl          12  III         1:00.42  1:00.58
 14 NEW HARTFORD Gentile, Dia Rose        10  III         1:00.54  1:00.81
 15 WM FLOYD     Dewitt, Amy              11  XI          1:01.05  1:01.43
 16 TAPPAN ZEE   Kennedy, Liz             12  I           1:00.35  1:02.23
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
 17 WATKINS GLEN Warren, Kim              10  IV             1:01.06
 18 MAMARONECK   Scudder, Alison          12  I              1:01.31
 19 GUILD-VOORHE McKenna, Lindsey          8  II             1:01.35
 20 JAMES/DEWITT Schafer, Melissa         12  III            1:01.57
 21 CORCORAN     Walter, Katie            12  III            1:01.70
 22 GARDEN CITY  Daly, Sarah               8  VIII           1:01.79
 23 SHENENDEHOWA Johnson, Caitlin          9  II             1:02.11
 24 SEWANAHKA SD Gerlach, Erica           11  VIII           1:02.22
 25 MIDDLETOWN   McGovern, Sherin          9  IX             1:02.92
 26 PINE BUSH    Noonan, Kathleen         11  IX             1:03.06
 27 SAY/BAY/BLUE Dixon, Shauna             9  XI             1:03.21
 28 URSULINE SCH Gelsomino, Jen           10  I              1:03.60
 29 RYE          Claps, Laura             10  I              1:03.62
 30 BRONX SCIENC Tomm, Christie           10  PSAL           1:03.84
 31 CANTON       Moreau, McKenna          10  X              1:07.00
 32 PLATTSBURGH  Rabideau, Randi          12  VII            1:08.47
 
Event 11  Girls Open  100  Breast 
Sponsor: J.R. & G.E. MOORE & FAMILY         
N.Y. STATE: * 1:03.95 TORI DESILVIA / NOTTINGHAM 11/1992
 PL     ID           Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 SAY/BAY/BLUE Larson, Katie            12  XI          1:06.84  1:06.84
  2 URSULINE SCH Malloy, Colleen          12  I           1:07.31  1:06.94
  3 BAYSHORE     Daly, Shannon             9  XI          1:08.19  1:07.00
  4 WEBSTER      Kirchoff, Lindsay        11  V           1:07.53  1:07.14
  5 PORT WASHING Benja, Nontawan          10  VIII        1:07.39  1:07.33
  6 NEW HARTFORD Gaines, Madelyn          12  III         1:07.42  1:07.84
  7 PINE BUSH    Tennyson, Mary           12  IX          1:08.15  1:09.04
  8 QUEENSBURY   Desanti, Allison          8  II          1:08.60  1:09.19
* Consolations
  9 ORCHARD PARK Cadigan, Lauren          11  VI          1:09.47  1:08.55
 10 J F KENNEDY  Porteus, Alison          10  I           1:09.33  1:08.85
 11 GENEVA       Toner, Jackie            12  V           1:08.97  1:09.72
 12 CARLE PLACE  Mackinnon, Jayme         11  VIII        1:09.92  1:09.98
 13 SHAKER       Kemp, Katie              12  II          1:09.82  1:10.39
 14 PANAMA       King, Stefanie           12  VI          1:09.99  1:10.41
 15 NISKAYUNA    Test, Amanda              9  II          1:09.95  1:10.62
 16 CLARENCE     Veres, Mary Ann          12  VI          1:10.05  1:10.63
 
 PL     ID           Name                 Yr  Team           Prelims
---------------------------------------------------------------------------
  8 BAYSIDE      Del Mundo, Maria         10  PSAL           1:08.41
 18 JOHNSON CITY Kozel, Korah             11  IV             1:10.07
 19 NEW ROCHELLE Nelson, Tori              8  I              1:10.08
 20 FAYETTE/MAN  Rose, Kathy              10  III            1:10.10
 21 HAUPP/SMITH  Kaszuba, Stephanie        9  XI             1:10.21
 22 WASHING'VILL Larkin, Deidre           11  IX             1:10.40
 23 PERU CENTRAL Stockbridge, Hilary      10  VII            1:10.54
 24 HILTON       Boettrich, Lisa          12  V              1:10.76
 25 UNION ENDICO Ketchuck, Janice          8  IV             1:11.16
 26 NOTTINGHAM   Mahon, Caitlin           10  III            1:11.20
 27 PINE BUSH    Sudol, Lyndsy            11  IX             1:11.50
 28 ST  LAWRENCE Penderghest, Katie        9  X              1:15.97
  - PLATTSBURGH  Bordeau, Nora            12  VII                DQ
 
Event 12  Girls Open  400  R-Free 
Sponsor: KRISTEN HOFFMAN                    
N.Y. STATE: * 3:35.75 WEBSTER 11/1995
 PL                  Name                     Team        Prelims   Finals
---------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1              SECTION V A                  V           3:40.06  3:35.97
  2              SECTION II A                 II          3:39.05  3:37.17
  3              SECTION VI A                 VI          3:43.80  3:39.33
  4              SECTION III A                III         3:40.02  3:39.74
  5              SECTION II B                 II          3:43.17  3:42.07
  6              SECTION IV A                 IV          3:45.68  3:42.30
  7              SECTION VI B                 VI          3:40.18  3:42.81
  8              SECTION I A                  I           3:44.31  3:46.63
* Consolations
  9              SECTION IX A                 IX          3:50.32  3:48.28
 10              SECTION XI A                 XI          3:50.49  3:50.08
 11              SECTION VIII A               VIII        3:50.84  3:50.61
 12              NYC PSAL A                   PSAL        4:02.17  4:00.66
 13              SECTION X A                  X           4:08.38  4:06.43
 14              SECTION VII A                VII         4:09.48  4:10.19

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit