Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
     NYS Fed: F 1:46.00        2019 Jason Louser, Shoreham-Wading
    NYSPHSAA: N 1:46.00        2019 Jason Louser, Shoreham-Wading
NYS Meet Rec: M 1:46.00        2019 Jason Louser, Shoreham-Wading
                1:49.83  AA
                1:51.77  AC
                2:00.63  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
Finals
  1 Jason Louser        SR Shoreham-Wading-11   1:46.00    1:47.98 AA      24
     r:+0.72  23.60       51.65 (28.05)     1:21.82 (30.17)     1:47.98 (26.16)
  2 Justin Whang        SO Great Neck South-8   1:55.44    1:52.43 NYS     21
     r:+0.65  24.11       52.39 (28.28)     1:25.15 (32.76)     1:52.43 (27.28)
  3 Kaleb Hotaling      SR Shenendehowa-2       1:52.96    1:53.46 NYS     20
     r:+0.78  25.01       54.34 (29.33)     1:26.39 (32.05)     1:53.46 (27.07)
  4 David Walton        FR Queensbury-2         1:53.46    1:53.47 NYS     19
     r:+0.67  25.23       53.37 (28.14)     1:26.48 (33.11)     1:53.47 (26.99)
  5 Ian Fitzpatrick     SR Saint Anthony's-C    1:54.56    1:54.71 NYS     18
     r:+0.71  24.99       53.63 (28.64)     1:27.88 (34.25)     1:54.71 (26.83)
  6 Thomas Chapman      SR Canandaigua-5        1:54.79    1:54.72 NYS     17
     r:+0.70  25.30       54.36 (29.06)     1:26.95 (32.59)     1:54.72 (27.77)
  7 Henry Shemet        JR Miller Place-11      1:54.76    1:54.75 NYS     16
     r:+0.76  24.25       54.08 (29.83)     1:26.82 (32.74)     1:54.75 (27.93)
  8 Aidan Kreiley       JR Dansville-5          1:55.78    1:56.04 NYS     15
     r:+0.72  25.32       55.58 (30.26)     1:27.90 (32.32)     1:56.04 (28.14)
  9 Jackson Homan       SR Shenendehowa-2       1:54.58    1:56.36 NYS     14
     r:+0.72  24.69       55.01 (30.32)     1:28.52 (33.51)     1:56.36 (27.84)
 10 Jack Cimorelli      SR F.D. Roosevelt-9     1:55.71    1:56.88 NYS     13
     r:+0.68  25.17       55.69 (30.52)     1:29.31 (33.62)     1:56.88 (27.57)
Consolations
 11 Aleksey Makarov     SR Newburgh-9           1:55.96    1:54.75 NYS     11
     r:+0.66  24.40       53.62 (29.22)     1:26.97 (33.35)     1:54.75 (27.78)
 12 Brayden Murphy      JR Victor-5             1:57.24    1:56.86 NYS      9
     r:+0.81  25.66       55.33 (29.67)     1:30.76 (35.43)     1:56.86 (26.10)
 13 Hans Lim            JR Levittown-Meadow-8   1:57.60    1:57.27 NYS      8
     r:+0.70  25.78       55.30 (29.52)     1:29.39 (34.09)     1:57.27 (27.88)
 14 Nikolas Daly        SR Chaminade-C          1:57.82    1:57.70 NYS      7
     r:+0.68  25.68       55.85 (30.17)     1:29.49 (33.64)     1:57.70 (28.21)
 15 Evan Morales        SO Cornwall-9           1:58.10    1:58.09 NYS      6
     r:+0.85  24.26       54.03 (29.77)     1:29.96 (35.93)     1:58.09 (28.13)
 16 Jared Copeland      SR Fordham Prep-C       1:57.18    1:58.63 NYS      5
     r:+0.74  24.95       56.12 (31.17)     1:30.86 (34.74)     1:58.63 (27.77)
 17 Joseph Blake        SR Orchard Park-6       1:58.17    1:59.07 NYS      4
     r:+0.73  25.48       55.53 (30.05)     1:31.41 (35.88)     1:59.07 (27.66)
 18 Justen Lopez        JR Levittown-Meadow-8   1:58.34    2:00.58 NYS      3
     r:+0.69  26.21       57.21 (31.00)     1:31.31 (34.10)     2:00.58 (29.27)
 19 Griffin Merkling    SO Liverpool-3          1:57.89    2:01.29          2
     r:+0.71  25.70       56.60 (30.90)     1:31.95 (35.35)     2:01.29 (29.34)
 -- Shoonhsin Li        SR Horseheads-4         1:56.88         DQ
      False start - Misc
Bonus
 21 Jason Amato         SO Fordham Prep-C       1:59.21    1:57.94 NYS
     r:+0.75  25.70       56.24 (30.54)     1:30.62 (34.38)     1:57.94 (27.32)
 22 Thomas Broderick    SR Manhasset-8          1:59.06    1:58.39 NYS
     r:+0.68  26.34       55.72 (29.38)     1:31.69 (35.97)     1:58.39 (26.70)
 23 Phillip Volaski     SR Arlington-1          1:59.26    1:59.11 NYS
     r:+0.75  26.69       55.80 (29.11)     1:30.84 (35.04)     1:59.11 (28.27)
 24 Eric Kroon          JR Xaverian-C           1:58.37    1:59.13 NYS
     r:+0.72  26.10       55.97 (29.87)     1:30.06 (34.09)     1:59.13 (29.07)
 25 Matthew Walker      SR Kenmore-6            1:59.72    1:59.37 NYS
     r:+0.69  25.57       56.59 (31.02)     1:31.31 (34.72)     1:59.37 (28.06)
 26 Andrew Chopey       SR Stuyvesant-P         1:59.50    1:59.43 NYS
     r:+0.71  26.37       56.31 (29.94)     1:31.56 (35.25)     1:59.43 (27.87)
 27 Kevin Crane         JR JohnJay-Brewster-1   1:59.39    1:59.94 NYS
     r:+0.80  26.35       57.53 (31.18)     1:31.37 (33.84)     1:59.94 (28.57)
 28 Corey Sherman       SR Half Hollow Hill-11  1:59.36    2:00.28 NYS
     r:+0.77  25.13       54.68 (29.55)     1:30.93 (36.25)     2:00.28 (29.35)
 29 Joshua Liu          SR Great Neck South-8   2:00.62    2:00.81
     r:+0.64  27.25       58.39 (31.14)     1:33.18 (34.79)     2:00.81 (27.63)
 30 Ryan Zhang          SO Queens Science-P     1:59.64    2:00.82
     r:+0.81  26.28       57.01 (30.73)     1:32.93 (35.92)     2:00.82 (27.89)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Jason Louser        SR Shoreham-Wading-11   1:46.00    1:47.98 AA      24
     r:+0.72  23.60       51.65 (28.05)     1:21.82 (30.17)     1:47.98 (26.16)
  2 Justin Whang        SO Great Neck South-8   1:55.44    1:52.43 NYS     21
     r:+0.65  24.11       52.39 (28.28)     1:25.15 (32.76)     1:52.43 (27.28)
  3 Kaleb Hotaling      SR Shenendehowa-2       1:52.96    1:53.46 NYS     20
     r:+0.78  25.01       54.34 (29.33)     1:26.39 (32.05)     1:53.46 (27.07)
  4 David Walton        FR Queensbury-2         1:53.46    1:53.47 NYS     19
     r:+0.67  25.23       53.37 (28.14)     1:26.48 (33.11)     1:53.47 (26.99)
  5 Thomas Chapman      SR Canandaigua-5        1:54.79    1:54.72 NYS     18
     r:+0.70  25.30       54.36 (29.06)     1:26.95 (32.59)     1:54.72 (27.77)
  6 Aleksey Makarov     SR Newburgh-9           1:55.96    1:54.75 NYS     16.5
     r:+0.71  24.99       53.63 (28.64)     1:27.88 (34.25)     1:54.75 (26.87)
  6 Henry Shemet        JR Miller Place-11      1:54.76    1:54.75 NYS     16.5
     r:+0.76  24.25       54.08 (29.83)     1:26.82 (32.74)     1:54.75 (27.93)
  8 Aidan Kreiley       JR Dansville-5          1:55.78    1:56.04 NYS     15
     r:+0.72  25.32       55.58 (30.26)     1:27.90 (32.32)     1:56.04 (28.14)
  9 Jackson Homan       SR Shenendehowa-2       1:54.58    1:56.36 NYS     14
     r:+0.72  24.69       55.01 (30.32)     1:28.52 (33.51)     1:56.36 (27.84)
 10 Jack Cimorelli      SR F.D. Roosevelt-9     1:55.71    1:56.88 NYS     13
     r:+0.68  25.17       55.69 (30.52)     1:29.31 (33.62)     1:56.88 (27.57)
B - Final
 11 Brayden Murphy      JR Victor-5             1:57.24    1:56.86 NYS     11
     r:+0.81  25.66       55.33 (29.67)     1:30.76 (35.43)     1:56.86 (26.10)
 12 Hans Lim            JR Levittown-Meadow-8   1:57.60    1:57.27 NYS      9
     r:+0.70  25.78       55.30 (29.52)     1:29.39 (34.09)     1:57.27 (27.88)
 13 Evan Morales        SO Cornwall-9           1:58.10    1:58.09 NYS      8
     r:+0.85  24.26       54.03 (29.77)     1:29.96 (35.93)     1:58.09 (28.13)
 14 Thomas Broderick    SR Manhasset-8          1:59.06    1:58.39 NYS      7
     r:+0.68  26.34       55.72 (29.38)     1:31.69 (35.97)     1:58.39 (26.70)
 15 Joseph Blake        SR Orchard Park-6       1:58.17    1:59.07 NYS      6
     r:+0.73  25.48       55.53 (30.05)     1:31.41 (35.88)     1:59.07 (27.66)
 16 Phillip Volaski     SR Arlington-1          1:59.26    1:59.11 NYS      5
     r:+0.75  26.69       55.80 (29.11)     1:30.84 (35.04)     1:59.11 (28.27)
 17 Corey Sherman       SR Half Hollow Hill-11  1:59.36    2:00.28 NYS      4
     r:+0.77  25.13       54.68 (29.55)     1:30.93 (36.25)     2:00.28 (29.35)
 18 Justen Lopez        JR Levittown-Meadow-8   1:58.34    2:00.58 NYS      3
     r:+0.69  26.21       57.21 (31.00)     1:31.31 (34.10)     2:00.58 (29.27)
 19 Griffin Merkling    SO Liverpool-3          1:57.89    2:01.29          2
     r:+0.71  25.70       56.60 (30.90)     1:31.95 (35.35)     2:01.29 (29.34)
 -- Shoonhsin Li        SR Horseheads-4         1:56.88         DQ
C - Final
 21 Matthew Walker      SR Kenmore-6            1:59.72    1:59.37 NYS
     r:+0.69  25.57       56.59 (31.02)     1:31.31 (34.72)     1:59.37 (28.06)
 22 Kevin Crane         JR JohnJay-Brewster-1   1:59.39    1:59.94 NYS
     r:+0.80  26.35       57.53 (31.18)     1:31.37 (33.84)     1:59.94 (28.57)
 23 Joshua Liu          SR Great Neck South-8   2:00.62    2:00.81
     r:+0.64  27.25       58.39 (31.14)     1:33.18 (34.79)     2:00.81 (27.63)

Preliminaries
 31 Owen Rowlands       SR Washingtonville-9    2:00.67
 32 Nick Marron         JR Saratoga-2           2:00.72
 33 Nicholas D'Arrigo   SR Wlmsvl South-6       2:00.84
 34 Jack Kelly          SO Fordham Prep-C       2:00.85
 35 Akira Lomvardas     FR A-H-E-D-I-1          2:01.03
 36 Matthew McGregor    JR Wappingers-1         2:01.17
 37 Maxim Kruglov       SO Canisius-C           2:01.28
 38 Benjamin Brkanovic  SO Guilderland-V-2      2:01.49
 39 Ian Hewett          FR Lancaster-6          2:01.76
 40 Nicholas Schultz    JR Baldwinsville-3      2:01.89
 41 George Pittas       JR Chaminade-C          2:02.04
 42 Zack Lassetter      JR Shenendehowa-2       2:02.38
 43 Zachary Ciriaco     SR Bellmore-Merrick-8   2:02.85
 44 Axel Tolpina        SR Stuyvesant-P         2:04.00
 45 Alexander Miller    SR Harrison-1           2:04.20
 46 Tanner Eisenhut     SR Fayetteville-3       2:04.76
 47 Liam Loveless       JR Fox Lane-1           2:05.44
 48 Anthony DeJesus     SO Gouverneur-10        2:09.20
 -- Garrett Kiesel      SR Greeley-1                DQ
 -- Phillip Sadchikov   JR High-Marl-9              DQ
 -- Penn Lee            SO Brooklyn Tech-P          DQ
 -- Ellis Ritchie       SR Greeley-1