Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     NYS Fed: F 661.75        2017 Nick Lydon, Shenendehowa(2)
    NYSPHSAA: N 661.75        2017 Nick Lydon, Albany Acad(2)
NYS Meet Rec: M 611.85        2000 Marc Carlton, Webster(5)
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
Finals
  1 Nick Lydon          SR Shenendehowa-2        367.30     559.25         24
  2 Daniel Alaimo       SR Clarkstown-1          364.10     516.45         21
  3 David Petrison      SR Pittsford-5           361.75     505.65         20
  4 Jonathan Hu         JR Bronx Science-P       354.05     491.40         19
  5 Colin Lang          JR Pine Bush-9           360.25     489.25         18
  6 Matthew Chao        JR Niskayuna-2           339.55     476.15         17
  7 Andrew Chen         JR Bronx Science-P       344.90     471.70         16
  8 Chris Egan          SR Monroe-Woodbury-9     326.95     459.25         15
  9 Alex Kenyon         FR Bloomfield-5          341.90     455.75         14
 10 Patrick Dwyer       SR North Rockland-1      316.75     441.45         13
 11 Nicholas Malloy     SR Fordham Prep-C        316.20     438.15         11
 12 Ioannis Schattman    8 Peekskill-1           319.40     437.95          9
 13 Mark Eaton          SR Campbell-Savona-5     303.50     436.40          8
 14 Nicholas Shen       FR Great Neck South-8    313.90     433.90          7
 15 Micheal Ackert      SR Rye-BB-RN-1           299.60     427.40          6
 16 Lucas Dekaney       SO JD/CBA-3              307.35     423.95          5
 17 Koz Vincent         SR Rush Henrietta-5      313.30     422.25          4
 18 Cameron Yuen        FR Garden City-8         319.45     419.45          3
 19 Andrew Greer        SO Pine Bush-9           304.55     416.55          2
 20 Cameron Ellis       SR Clarkstown-1          292.40     413.90          1
 21 Ryan Evans          SR JD/CBA-3              300.95     401.15
 22 Trent Makowiec      SO Addison-5             287.40     397.45
 23 Yang Zheng Foon     JR Shenendehowa-2        286.90     396.00

                                                      Prelims      Semis
===============================================================================
  1 Nick Lydon                SR Shenendehowa-2        236.05     367.30 q
  2 Daniel Alaimo             SR Clarkstown-1          212.50     364.10 q
  3 David Petrison            SR Pittsford-5           236.90     361.75 q
  4 Colin Lang                JR Pine Bush-9           235.20     360.25 q
  5 Jonathan Hu               JR Bronx Science-P       223.70     354.05 q
  6 Andrew Chen               JR Bronx Science-P       239.70     344.90 q
  7 Alex Kenyon               FR Bloomfield-5          226.30     341.90 q
  8 Matthew Chao              JR Niskayuna-2           225.05     339.55 q
  9 Chris Egan                SR Monroe-Woodbury-9     220.20     326.95 q
 10 Cameron Yuen              FR Garden City-8         195.05     319.45 q
 11 Ioannis Schattman          8 Peekskill-1           199.65     319.40 q
 12 Patrick Dwyer             SR North Rockland-1      219.40     316.75 q
 13 Nicholas Malloy           SR Fordham Prep-C        192.20     316.20 q
 14 Nicholas Shen             FR Great Neck South-8    185.60     313.90 q
 15 Koz Vincent               SR Rush Henrietta-5      211.00     313.30 q
 16 Lucas Dekaney             SO JD/CBA-3              204.25     307.35 q
 17 Andrew Greer              SO Pine Bush-9           195.90     304.55 q
 18 Mark Eaton                SR Campbell-Savona-5     196.00     303.50 q
 19 Ryan Evans                SR JD/CBA-3              194.50     300.95 q
 20 Micheal Ackert            SR Rye-BB-RN-1           192.25     299.60 q
 21 Cameron Ellis             SR Clarkstown-1          190.45     292.40 q
 22 Trent Makowiec            SO Addison-5             190.90     287.40 q
 23 Yang Zheng Foon           JR Shenendehowa-2        187.35     286.90 q
 24 Jackson Vinarub            8 Washingtonville-9     193.45     284.85 q
 25 Wyatt Fuller              SO Springville-6         192.00     284.60 q
 26 Ezra Peterman             SR Fox Lane-1            194.05     283.95 q
 27 Dante Kimbrough           SR Windsor-4             199.40     275.60 q

    Name              Year School                      Seed      Prelims
===============================================================================
  1 Andrew Chen               JR Bronx Science-P       473.70     239.70 q
  2 David Petrison            SR Pittsford-5           566.65     236.90 q
  3 Nick Lydon                SR Shenendehowa-2        661.75     236.05 q
  4 Colin Lang                JR Pine Bush-9           568.00     235.20 q
  5 Alex Kenyon               FR Bloomfield-5          558.45     226.30 q
  6 Matthew Chao              JR Niskayuna-2           585.25     225.05 q
  7 Jonathan Hu               JR Bronx Science-P       477.80     223.70 q
  8 Chris Egan                SR Monroe-Woodbury-9     508.65     220.20 q
  9 Patrick Dwyer             SR North Rockland-1      473.30     219.40 q
 10 Daniel Alaimo             SR Clarkstown-1          557.90     212.50 q
 11 Koz Vincent               SR Rush Henrietta-5      523.15     211.00 q
 12 Lucas Dekaney             SO JD/CBA-3              470.05     204.25 q
 13 Ioannis Schattman          8 Peekskill-1           520.80     199.65 q
 14 Dante Kimbrough           SR Windsor-4             563.10     199.40 q
 15 Mark Eaton                SR Campbell-Savona-5     498.00     196.00 q
 16 Andrew Greer              SO Pine Bush-9           474.40     195.90 q
 17 Cameron Yuen              FR Garden City-8         477.70     195.05 q
 18 Ryan Evans                SR JD/CBA-3              469.45     194.50 q
 19 Ezra Peterman             SR Fox Lane-1            489.60     194.05 q
 20 Jackson Vinarub            8 Washingtonville-9     490.65     193.45 q
 21 Micheal Ackert            SR Rye-BB-RN-1           490.25     192.25 q
 22 Nicholas Malloy           SR Fordham Prep-C        497.95     192.20 q
 23 Wyatt Fuller              SO Springville-6         462.20     192.00 q
 24 Trent Makowiec            SO Addison-5             469.80     190.90 q
 25 Cameron Ellis             SR Clarkstown-1          498.55     190.45 q
 26 Yang Zheng Foon           JR Shenendehowa-2        493.55     187.35 q
 27 Nicholas Shen             FR Great Neck South-8    494.20     185.60 q
 28 Erik Herrero              JR Shenendehowa-2        469.45     184.80 q
 29 Jacob Minnick             SO Lockport-6            491.15     183.40 q
 30 Dakota Bechtold           JR Brockport-5           450.75     183.20 q
 31 Elina Natarajan            8 HAC-5                 466.20     178.65
 32 Olivia McNicholas         SO Kellenberg-C          469.10     177.95
 33 Mark Sears                SR NEW-BRO-1             457.90     175.65
 34 Jack Thomas               JR Orchard Park-6        465.80     171.10
 35 Daniella Cornelia         SR Deer Park-11          426.15     170.90
 36 Adam Hopson               SR Lansing-4             461.75     157.60

    Name              Year School                 Semis     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
Finals
  1 Nick Lydon          SR Shenendehowa-2        367.30     559.25         24
  2 Daniel Alaimo       SR Clarkstown-1          364.10     516.45         21
  3 David Petrison      SR Pittsford-5           361.75     505.65         20
  4 Colin Lang          JR Pine Bush-9           360.25     489.25         19
  5 Matthew Chao        JR Niskayuna-2           339.55     476.15         18
  6 Chris Egan          SR Monroe-Woodbury-9     326.95     459.25         17
  7 Alex Kenyon         FR Bloomfield-5          341.90     455.75         16
  8 Patrick Dwyer       SR North Rockland-1      316.75     441.45         15
  9 Ioannis Schattman    8 Peekskill-1           319.40     437.95         14
 10 Mark Eaton          SR Campbell-Savona-5     303.50     436.40         13
 11 Nicholas Shen       FR Great Neck South-8    313.90     433.90         11
 12 Micheal Ackert      SR Rye-BB-RN-1           299.60     427.40          9
 13 Lucas Dekaney       SO JD/CBA-3              307.35     423.95          8
 14 Koz Vincent         SR Rush Henrietta-5      313.30     422.25          7
 15 Cameron Yuen        FR Garden City-8         319.45     419.45          6
 16 Andrew Greer        SO Pine Bush-9           304.55     416.55          5
 17 Cameron Ellis       SR Clarkstown-1          292.40     413.90          4
 18 Ryan Evans          SR JD/CBA-3              300.95     401.15          3
 19 Trent Makowiec      SO Addison-5             287.40     397.45          2
 20 Yang Zheng Foon     JR Shenendehowa-2        286.90     396.00          1