Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     NYS Fed: F 1:36.19        2013 Jack Boyd, Canisius(C)
    NYSPHSAA: N 1:36.82        2013 Jeff Williamson, Victor(5)
NYS Meet Rec: M 1:36.19        2013 Jack Boyd, Canisius(C)
                1:38.63  AA
                1:40.34  AC
                1:47.60  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
Finals
  1 Christian Sztolcma  SR Chaminade-C          1:39.75    1:37.21 AA      24
     r:+0.69  22.51       47.32 (24.81)     1:12.31 (24.99)     1:37.21 (24.90)
  2 Andrew Babyak       SR NEW-BRO-1            1:39.65    1:39.07 AC      21
     r:+0.71  22.76       47.85 (25.09)     1:13.35 (25.50)     1:39.07 (25.72)
  3 Matthew Fenlon      FR Greeley-1            1:40.84    1:39.08 AC      20
     r:+0.67  23.25       48.30 (25.05)     1:13.72 (25.42)     1:39.08 (25.36)
  4 Jacob Ruffolo       SR Canisius-C           1:40.86    1:40.28 AC      19
     r:+0.74  22.81       48.19 (25.38)     1:14.08 (25.89)     1:40.28 (26.20)
  5 Brandon Crist       SR Churchville-C-5      1:42.04    1:41.87 NYS     18
     r:+0.76  23.51       49.13 (25.62)     1:15.05 (25.92)     1:41.87 (26.82)
  6 William Swartwout   SO Saint Anthony's-C    1:41.86    1:41.89 NYS     17
     r:+0.71  23.77       49.61 (25.84)     1:15.70 (26.09)     1:41.89 (26.19)
  7 Ryan Maierle        JR Fordham Prep-C       1:42.16    1:41.90 NYS     16
     r:+0.69  23.53       49.43 (25.90)     1:15.78 (26.35)     1:41.90 (26.12)
  8 Liam O'Connell      SR Hamburg-6            1:42.86    1:42.93 NYS     15
     r:+0.76  23.50       48.80 (25.30)     1:15.58 (26.78)     1:42.93 (27.35)
  9 Brendan Cartwright  SR Bethlehem-2          1:42.66    1:43.14 NYS     14
     r:+0.78  23.50       49.39 (25.89)     1:16.21 (26.82)     1:43.14 (26.93)
 10 Tyler Regelsberger  SR Churchville-C-5      1:42.58    1:43.61 NYS     13
     r:+0.76  22.89       47.97 (25.08)     1:15.21 (27.24)     1:43.61 (28.40)
Consolations
 11 Ethan Tack          SR Half Hollow Hill-11  1:43.03    1:41.59 NYS     11
     r:+0.80  23.75       49.04 (25.29)     1:14.94 (25.90)     1:41.59 (26.65)
 12 Kabir Randhawa      JR Half Hollow Hill-11  1:43.42    1:43.54 NYS      9
     r:+0.80  24.43       50.27 (25.84)     1:16.92 (26.65)     1:43.54 (26.62)
 13 Tyler Bischoping    SR Rush Henrietta-5     1:43.51    1:43.65 NYS      8
     r:+0.84  24.03       50.03 (26.00)     1:16.62 (26.59)     1:43.65 (27.03)
 14 Samuel Roche        SR Pittsford-5          1:45.27    1:43.72 NYS      7
     r:+0.68  24.01       50.51 (26.50)     1:17.09 (26.58)     1:43.72 (26.63)
 15 Andrew Clough       FR Williams East-6      1:43.70    1:43.79 NYS      6
     r:+0.92  24.23       50.58 (26.35)     1:17.59 (27.01)     1:43.79 (26.20)
 16 Bryce Henkel        FR Albany Academy-2     1:43.97    1:43.85 NYS      5
     r:+0.82  23.96       50.34 (26.38)     1:17.20 (26.86)     1:43.85 (26.65)
 17 Macauley Kolonko    SR Weedsport-3          1:44.60    1:44.63 NYS      4
     r:+0.75  24.41       50.46 (26.05)     1:17.58 (27.12)     1:44.63 (27.05)
 18 Trenton Burr        JR Hauppauge-11         1:42.97    1:44.69 NYS      3
     r:+0.77  24.12       50.32 (26.20)     1:17.69 (27.37)     1:44.69 (27.00)
 19 Joey Chiarella      SO Bethlehem-2          1:43.07    1:44.87 NYS      2
     r:+0.74  24.07       50.28 (26.21)     1:17.31 (27.03)     1:44.87 (27.56)
 20 Dylan Champagne     JR Saint Anthony's-C    1:44.40    1:45.01 NYS      1
     r:+0.76  24.30       50.90 (26.60)     1:17.84 (26.94)     1:45.01 (27.17)
Bonus
 21 George Kipshidze    SO Longwood-11          1:45.49    1:44.70 NYS
     r:+0.84  23.65       50.14 (26.49)     1:17.26 (27.12)     1:44.70 (27.44)
 22 Daniel Hadary       SR Bayside-P            1:46.13    1:44.77 NYS
     r:+0.72  24.19       50.41 (26.22)     1:17.68 (27.27)     1:44.77 (27.09)
 23 Dylan Canaveral     JR Richmond Hill-P      1:45.39    1:45.40 NYS
     r:+0.74  24.51       50.84 (26.33)     1:17.91 (27.07)     1:45.40 (27.49)
 24 Michael Kincheloe   SR Iona Prep-C          1:46.12    1:45.42 NYS
     r:+0.70  24.14       50.88 (26.74)     1:18.48 (27.60)     1:45.42 (26.94)
 25 Nolan Benson        SR Spencerport-5        1:45.31    1:45.61 NYS
     r:+0.76  23.79       50.55 (26.76)     1:17.87 (27.32)     1:45.61 (27.74)
 26 James Dwyer         SR Clarkstown-1         1:45.54    1:45.91 NYS
     r:+0.78  24.95       51.83 (26.88)     1:19.07 (27.24)     1:45.91 (26.84)
 27 Haofeng Liu         SR Scarsdale-1          1:46.13    1:46.16 NYS
     r:+0.71  24.47       51.52 (27.05)     1:19.08 (27.56)     1:46.16 (27.08)
 28 Andrey Dagayev      JR Sayville-Bayport-11  1:45.78    1:46.97 NYS
     r:+0.73  24.51       51.39 (26.88)     1:19.16 (27.77)     1:46.97 (27.81)
 29 Jj Ross             SR Liverpool-3          1:46.22    1:47.45 NYS
     r:+0.74  24.05       50.59 (26.54)     1:18.34 (27.75)     1:47.45 (29.11)
 30 Sean McClellan      SR Herricks-8           1:45.93    1:47.70
     r:+0.65  25.06       51.89 (26.83)     1:19.47 (27.58)     1:47.70 (28.23)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Andrew Babyak       SR NEW-BRO-1            1:39.65    1:39.07 AC      24
                  22.76       47.85 (25.09)     1:13.35 (25.50)     1:39.07 (25.72)
  2 Matthew Fenlon      FR Greeley-1            1:40.84    1:39.08 AC      21
                  23.25       48.30 (25.05)     1:13.72 (25.42)     1:39.08 (25.36)
  3 Ethan Tack          SR Half Hollow Hill-11  1:43.03    1:41.59 NYS     20
                  23.75       49.04 (25.29)     1:14.94 (25.90)     1:41.59 (26.65)
  4 Brandon Crist       SR Churchville-C-5      1:42.04    1:41.87 NYS     19
                  23.51       49.13 (25.62)     1:15.05 (25.92)     1:41.87 (26.82)
  5 Liam O'Connell      SR Hamburg-6            1:42.86    1:42.93 NYS     18
                  23.50       48.80 (25.30)     1:15.58 (26.78)     1:42.93 (27.35)
  6 Brendan Cartwright  SR Bethlehem-2          1:42.66    1:43.14 NYS     17
                  23.50       49.39 (25.89)     1:16.21 (26.82)     1:43.14 (26.93)
  7 Kabir Randhawa      JR Half Hollow Hill-11  1:43.42    1:43.54 NYS     16
                  24.43       50.27 (25.84)     1:16.92 (26.65)     1:43.54 (26.62)
  8 Tyler Regelsberger  SR Churchville-C-5      1:42.58    1:43.61 NYS     15
                  22.89       47.97 (25.08)     1:15.21 (27.24)     1:43.61 (28.40)
  9 Trenton Burr        JR Hauppauge-11         1:42.97    1:44.69 NYS     14
                  24.12       50.32 (26.20)     1:17.69 (27.37)     1:44.69 (27.00)
 10 Joey Chiarella      SO Bethlehem-2          1:43.07    1:44.87 NYS     13
                  24.07       50.28 (26.21)     1:17.31 (27.03)     1:44.87 (27.56)
B - Final
 11 Tyler Bischoping    SR Rush Henrietta-5     1:43.51    1:43.65 NYS     11
                  24.03       50.03 (26.00)     1:16.62 (26.59)     1:43.65 (27.03)
 12 Samuel Roche        SR Pittsford-5          1:45.27    1:43.72 NYS      9
                  24.01       50.51 (26.50)     1:17.09 (26.58)     1:43.72 (26.63)
 13 Andrew Clough       FR Williams East-6      1:43.70    1:43.79 NYS      8
                  24.23       50.58 (26.35)     1:17.59 (27.01)     1:43.79 (26.20)
 14 Bryce Henkel        FR Albany Academy-2     1:43.97    1:43.85 NYS      7
                  23.96       50.34 (26.38)     1:17.20 (26.86)     1:43.85 (26.65)
 15 Macauley Kolonko    SR Weedsport-3          1:44.60    1:44.63 NYS      6
                  24.41       50.46 (26.05)     1:17.58 (27.12)     1:44.63 (27.05)
 16 George Kipshidze    SO Longwood-11          1:45.49    1:44.70 NYS      5
                  23.65       50.14 (26.49)     1:17.26 (27.12)     1:44.70 (27.44)
 17 Nolan Benson        SR Spencerport-5        1:45.31    1:45.61 NYS      4
                  23.79       50.55 (26.76)     1:17.87 (27.32)     1:45.61 (27.74)
 18 James Dwyer         SR Clarkstown-1         1:45.54    1:45.91 NYS      3
                  24.95       51.83 (26.88)     1:19.07 (27.24)     1:45.91 (26.84)
 19 Andrey Dagayev      JR Sayville-Bayport-11  1:45.78    1:46.97 NYS      2
                  24.51       51.39 (26.88)     1:19.16 (27.77)     1:46.97 (27.81)
 20 Jj Ross             SR Liverpool-3          1:46.22    1:47.45 NYS      1
                  24.05       50.59 (26.54)     1:18.34 (27.75)     1:47.45 (29.11)
C - Final
 21 Haofeng Liu         SR Scarsdale-1          1:46.13    1:46.16 NYS
                  24.47       51.52 (27.05)     1:19.08 (27.56)     1:46.16 (27.08)
 22 Sean McClellan      SR Herricks-8           1:45.93    1:47.70
                  25.06       51.89 (26.83)     1:19.47 (27.58)     1:47.70 (28.23)

Preliminaries
 22 Rhett Burns         SR F.D. Roosevelt-9     1:45.37
 32 Ryan Davidoff       SO South-Lynbrook-8     1:46.48
 33 Liam Murphy         SO Pittsford-5          1:46.61
 34 Steven Amato        SR Fordham Prep-C       1:46.71
 35 Ezra Webster        FR East Aurora-6        1:46.87
 36 Yongchan Jun        SR Clarkstown-1         1:46.93
 37 Sam Rivera          FR Brighton-5           1:47.18
 38 Christian Lee        7 A-H-E-D-1            1:47.20
 39 Garrett Kiesel      JR Greeley-1            1:47.22
 40 Carter Anderson     SO Ithaca-4             1:47.35
 41 Matt Dambra         SR Brockport-5          1:47.60
 42 Scott Ward          JR Niskayuna-2          1:47.62
 43 Andrew Stolarski    JR Clarkstown-1         1:47.67
 44 Tyler Walters       SO Jericho-8            1:47.72
 44 Stephen Gray        SR Fordham Prep-C       1:47.72
 46 James Jordan        JR Shenendehowa-2       1:47.73
 47 Sean Baldwin        SO Xavier-C             1:47.97
 48 Spencer Schultz     SR JD/CBA-3             1:48.05
 49 Ian McElrath        SR Shaker-2             1:48.08
 50 Noah Brizzolara     SR Maine-Endwell-4      1:48.43
 51 Ian Ackerman        JR Monroe-Woodbury-9    1:48.99
 52 Dylan Nordstrom     SO Pelham-1             1:49.10
 53 Gary Pesola         SR Brooklyn Tech-P      1:49.36
 54 Ethan McCormac      JR East Hampton-11      1:49.43
 55 Matthew Lucia       JR Pittsford-5          1:49.70
 56 Kyle Bergin         SR South-Lynbrook-8     1:50.70
 57 Joshua Giardinelli  JR Saint Anthony's-C    1:50.77
 58 Luke Moore          SO Plattsburgh-7        1:59.48
 -- Will Takes          SR Chaminade-C