2017 NYSPHSAA Federation Championships, Sanction #: # 170380-OB
                                    Results

Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 1:33.83        2014 Ithaca, Ithac
                         F Moheed   N Frost Clapp   R Nicholson F Schickel
NYSPHSAA Rec: N 1:33.83        2014 Ithaca, Ithac
                         F Moheed   N Frost Clapp   R Nicholson F Schickel
                1:33.83  AA
                1:35.43  AC
                1:40.67  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 St. Anthonys-C                              1:34.77    1:33.32FAA      48
     1) Conor Rutigliano SR             2) Michael Chang SO
     3) Andrew Stange SR                4) Justin Meyn SO
                  24.03       49.67 (25.64)     1:11.92 (22.25)     1:33.32 (21.40)
  2 Half Hollow Hills-11                        1:33.82    1:33.42FAA      42
     1) Dylan Chan JR                   2) Alex Park SR
     3) Ethan Tack JR                   4) Daniel Lee SR
                  23.79       49.75 (25.96)     1:12.07 (22.32)     1:33.42 (21.35)
  3 Burnt Hills-Ballston Lake-2                 1:35.81    1:35.27 AC      40
     1) Liam Picozzi JR                 2) Ryan Board JR
     3) Brandon Bardin JR               4) Jacob Hurteau SR
                  24.06       49.28 (25.22)     1:12.75 (23.47)     1:35.27 (22.52)
  4 Fordham Prep-C                              1:35.85    1:35.84 NYS     38
     1) Nick Torres SO                  2) Ryan Maierle SO
     3) Jared Copeland SO               4) Francis Moran SR
                  23.59       50.61 (27.02)     1:13.95 (23.34)     1:35.84 (21.89)
  5 Ward Melville-11                            1:36.14    1:36.08 NYS     36
     1) Ryan Kaplan JR                  2) David He JR
     3) Luka Zuric JR                   4) Cameron Kubik JR
                  25.15       51.79 (26.64)     1:14.39 (22.60)     1:36.08 (21.69)
  6 Canisius-C                                  1:36.92    1:36.41 NYS     34
     1) Dan Bowen SO                    2) Pat McCormick SR
     3) Jacob Ruffolo JR                4) Christian Balkin JR
                  24.64       52.00 (27.36)     1:14.84 (22.84)     1:36.41 (21.57)
  7 Pittsford-5                                 1:36.65    1:36.49 NYS     32
     1) Samuel Roche JR                 2) Kyle Yuan SO
     3) Casey Ransford SR               4) Ben Beldner JR
                  24.70       52.35 (27.65)     1:15.02 (22.67)     1:36.49 (21.47)
  8 Monroe-Woodbury-9                           1:36.80    1:36.58 NYS     30
     1) Liam Allen FR                   2) Shane Treanor SR
     3) Andrew Choi SO                  4) John Wadsworth SR
                  25.03       51.57 (26.54)     1:15.00 (23.43)     1:36.58 (21.58)
  9 Shenendehowa-2                              1:36.33    1:36.94 NYS     28
     1) Joey Homan SR                   2) Brian Harding JR
     3) Jackson Homan SO                4) Josh Tsai JR
                  24.08       51.74 (27.66)     1:15.62 (23.88)     1:36.94 (21.32)
 10 Williamsville East-6                        1:37.90    1:38.09 NYS     26
     1) Michael Clough JR               2) William Eaton SO
     3) Bryan Hong JR                   4) Dylan Kim JR
                  24.70       52.09 (27.39)     1:15.30 (23.21)     1:38.09 (22.79)
B - Final
 11 Webster-5                                   1:37.91    1:36.86 NYS     22
     1) Alec Wahl SR                    2) Adam Sokolowski SO
     3) Jake Witte JR                   4) Griffin Witte SO
                  23.83       50.95 (27.12)     1:15.01 (24.06)     1:36.86 (21.85)
 12 North Rockland-1                            1:37.92    1:37.29 NYS     18
     1) Michael Tartakovsky SR          2) Jared Finn JR
     3) Luke Gamboli JR                 4) Daniel Adjedj JR
                  23.24       50.82 (27.58)     1:14.77 (23.95)     1:37.29 (22.52)
 13 Long Beach-8                                1:38.83    1:37.58 NYS     16
     1) Shane Morris SR                 2) Ryan Aroesty SO
     3) Matthew Cannon SR               4) Troy Morris JR
                  24.10       51.59 (27.49)     1:16.36 (24.77)     1:37.58 (21.22)
 14 Hauppauge-11                                1:38.02    1:38.13 NYS     14
     1) Trenton Burr SO                 2) Jack Casey SO
     3) Alexander Fisher SR             4) Aidan McMenamy JR
                  24.72       50.57 (25.85)     1:15.13 (24.56)     1:38.13 (23.00)
 15 Hamburg-6                                   1:38.07    1:38.23 NYS     12
     1) Michael Maurer JR               2) Luke Kennedy SR
     3) Christian Steiner SO            4) Liam O'Connell JR
                  25.38       50.76 (25.38)     1:16.24 (25.48)     1:38.23 (21.99)
 16 Garden City-8                               1:38.47    1:38.43 NYS     10
     1) John Gaffney SR                 2) George Litvinov SR
     3) Gabriel Ragusa SR               4) John Protano SO
                  24.00       51.18 (27.18)     1:16.02 (24.84)     1:38.43 (22.41)
 17 New Paltz-9                                 1:39.13    1:38.71 NYS      8
     1) Chad Catania JR                 2) Seamus Trzewik-Quinn SR
     3) Max Weires SR                   4) Leo Kuyl SO
                  26.45       52.54 (26.09)     1:17.11 (24.57)     1:38.71 (21.60)
 18 Chaminade-C                                 1:38.73    1:38.86 NYS      6
     1) Nathaniel DeGuzman JR           2) Nik Daly SO
     3) Jonathan Virga SR               4) Joe deLyra SR
                  25.59       53.14 (27.55)     1:16.81 (23.67)     1:38.86 (22.05)
 19 Jamesville DeWitt-CBA-3                     1:39.13    1:38.91 NYS      4
     1) Owen Farchione JR               2) Luca Bebla SR
     3) Spencer Schultz JR              4) Jeff Gabriel SR
                  25.53       53.52 (27.99)     1:16.55 (23.03)     1:38.91 (22.36)
 20 Northport-11                                1:39.37    1:39.57 NYS      2
     1) Nicholas Millkey JR             2) Ryan Penrose SR
     3) Zachary Papsco JR               4) Dylan Karpf FR
                  25.56       54.13 (28.57)     1:17.77 (23.64)     1:39.57 (21.80)
C - Final
 21 Scarsdale-1                                 1:40.49    1:39.06 NYS
     1) Ryan Lee JR                     2) Aidan Wilson SO
     3) Tanner McFarland SR             4) Haofeng Liu JR
                  25.33       53.62 (28.29)     1:17.33 (23.71)     1:39.06 (21.73)
 22 Newburgh Free Academy-9                     1:39.72    1:39.46 NYS
     1) Edward Domanico JR              2) Aleksey Makarov SO
     3) Matthew Johnson SR              4) Joshua Bryant JR
                  26.60       54.38 (27.78)     1:18.44 (24.06)     1:39.46 (21.02)
 23 Francis Lewis-P                             1:39.68    1:39.87 NYS
     1) Evan Zhang SR                   2) Tyler Li SO
     3) Ryan Zhang SR                   4) Emil Bajramovic SO
                  24.25       53.03 (28.78)     1:17.78 (24.75)     1:39.87 (22.09)
 24 Our Lady of Lourdes-1                       1:40.52    1:40.75
     1) Christian Thomas SR             2) Stephen Baker SR
     3) Jason Boyko SR                  4) Jason Cruz SO
                  23.83       53.94 (30.11)     1:18.92 (24.98)     1:40.75 (21.83)
 25 Susan Wagner-P                              1:41.06    1:41.42
     1) Maxim Kleyer FR                 2) Eric Towse JR
     3) Daniel Shteynvarts SR           4) Christopher Costanzo SR
                  26.56       55.42 (28.86)     1:19.49 (24.07)     1:41.42 (21.93)
 26 Orchard Park-6                              1:40.93    1:41.46
     1) Philip Choroser JR              2) Matthew Mikulec JR
     3) Joe Blake SO                    4) Trevor Hoch SO
                  27.25       55.82 (28.57)     1:19.87 (24.05)     1:41.46 (21.59)
 27 Fairport-5                                  1:40.87    1:41.52
     1) Andrew Kelemen SR               2) Vincent Samson SR
     3) Jeff Santillo SR                4) Nick Lenhard JR
                  25.66       55.70 (30.04)     1:19.23 (23.53)     1:41.52 (22.29)
 28 Ballston Spa-2                              1:41.12    1:42.23
     1) Dylan Haraden JR                2) Tanner Damico SR
     3) James Barno SO                  4) John Stack JR
                  27.89       54.38 (26.49)     1:19.44 (25.06)     1:42.23 (22.79)
 29 Watertown-3                                 1:41.15    1:43.03
     1) Nathanial Carlos FR             2) Peter Victoria SR
     3) David Saunders JR               4) Connor Way JR
                  27.93       56.15 (28.22)     1:21.15 (25.00)     1:43.03 (21.88)
 -- Syosset-8                                   1:39.78         DQ
     1) Michael Jiang SO                2) James Wun JR
     3) Javier Ramirez JR               4) Sunghyuk-Joe Kwak SR
                  24.91       52.31 (27.40)     1:16.16 (23.85)          DQ (21.71)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Half Hollow Hills-11                        1:33.82    1:33.42FAA      48
     1) Dylan Chan JR                   2) Alex Park SR
     3) Ethan Tack JR                   4) Daniel Lee SR
                  23.79       49.75 (25.96)     1:12.07 (22.32)     1:33.42 (21.35)
  2 Burnt Hills-Ballston Lake-2                 1:35.81    1:35.27 AC      42
     1) Liam Picozzi JR                 2) Ryan Board JR
     3) Brandon Bardin JR               4) Jacob Hurteau SR
                  24.06       49.28 (25.22)     1:12.75 (23.47)     1:35.27 (22.52)
  3 Ward Melville-11                            1:36.14    1:36.08 NYS     40
     1) Ryan Kaplan JR                  2) David He JR
     3) Luka Zuric JR                   4) Cameron Kubik JR
                  25.15       51.79 (26.64)     1:14.39 (22.60)     1:36.08 (21.69)
  4 Pittsford-5                                 1:36.65    1:36.49 NYS     38
     1) Samuel Roche JR                 2) Kyle Yuan SO
     3) Casey Ransford SR               4) Ben Beldner JR
                  24.70       52.35 (27.65)     1:15.02 (22.67)     1:36.49 (21.47)
  5 Monroe-Woodbury-9                           1:36.80    1:36.58 NYS     36
     1) Liam Allen FR                   2) Shane Treanor SR
     3) Andrew Choi SO                  4) John Wadsworth SR
                  25.03       51.57 (26.54)     1:15.00 (23.43)     1:36.58 (21.58)
  6 Webster-5                                   1:37.91    1:36.86 NYS     34
     1) Alec Wahl SR                    2) Adam Sokolowski SO
     3) Jake Witte JR                   4) Griffin Witte SO
                  23.83       50.95 (27.12)     1:15.01 (24.06)     1:36.86 (21.85)
  7 Shenendehowa-2                              1:36.33    1:36.94 NYS     32
     1) Joey Homan SR                   2) Brian Harding JR
     3) Jackson Homan SO                4) Josh Tsai JR
                  24.08       51.74 (27.66)     1:15.62 (23.88)     1:36.94 (21.32)
  8 North Rockland-1                            1:37.92    1:37.29 NYS     30
     1) Michael Tartakovsky SR          2) Jared Finn JR
     3) Luke Gamboli JR                 4) Daniel Adjedj JR
                  23.24       50.82 (27.58)     1:14.77 (23.95)     1:37.29 (22.52)
  9 Williamsville East-6                        1:37.90    1:38.09 NYS     28
     1) Michael Clough JR               2) William Eaton SO
     3) Bryan Hong JR                   4) Dylan Kim JR
                  24.70       52.09 (27.39)     1:15.30 (23.21)     1:38.09 (22.79)
 10 Hauppauge-11                                1:38.02    1:38.13 NYS     26
     1) Trenton Burr SO                 2) Jack Casey SO
     3) Alexander Fisher SR             4) Aidan McMenamy JR
                  24.72       50.57 (25.85)     1:15.13 (24.56)     1:38.13 (23.00)
B - Final
 11 Long Beach-8                                1:38.83    1:37.58 NYS     22
     1) Shane Morris SR                 2) Ryan Aroesty SO
     3) Matthew Cannon SR               4) Troy Morris JR
                  24.10       51.59 (27.49)     1:16.36 (24.77)     1:37.58 (21.22)
 12 Hamburg-6                                   1:38.07    1:38.23 NYS     18
     1) Michael Maurer JR               2) Luke Kennedy SR
     3) Christian Steiner SO            4) Liam O'Connell JR
                  25.38       50.76 (25.38)     1:16.24 (25.48)     1:38.23 (21.99)
 13 Garden City-8                               1:38.47    1:38.43 NYS     16
     1) John Gaffney SR                 2) George Litvinov SR
     3) Gabriel Ragusa SR               4) John Protano SO
                  24.00       51.18 (27.18)     1:16.02 (24.84)     1:38.43 (22.41)
 14 New Paltz-9                                 1:39.13    1:38.71 NYS     14
     1) Chad Catania JR                 2) Seamus Trzewik-Quinn SR
     3) Max Weires SR                   4) Leo Kuyl SO
                  26.45       52.54 (26.09)     1:17.11 (24.57)     1:38.71 (21.60)
 15 Jamesville DeWitt-CBA-3                     1:39.13    1:38.91 NYS     12
     1) Owen Farchione JR               2) Luca Bebla SR
     3) Spencer Schultz JR              4) Jeff Gabriel SR
                  25.53       53.52 (27.99)     1:16.55 (23.03)     1:38.91 (22.36)
 16 Scarsdale-1                                 1:40.49    1:39.06 NYS     10
     1) Ryan Lee JR                     2) Aidan Wilson SO
     3) Tanner McFarland SR             4) Haofeng Liu JR
                  25.33       53.62 (28.29)     1:17.33 (23.71)     1:39.06 (21.73)
 17 Newburgh Free Academy-9                     1:39.72    1:39.46 NYS      8
     1) Edward Domanico JR              2) Aleksey Makarov SO
     3) Matthew Johnson SR              4) Joshua Bryant JR
                  26.60       54.38 (27.78)     1:18.44 (24.06)     1:39.46 (21.02)
 18 Northport-11                                1:39.37    1:39.57 NYS      6
     1) Nicholas Millkey JR             2) Ryan Penrose SR
     3) Zachary Papsco JR               4) Dylan Karpf FR
                  25.56       54.13 (28.57)     1:17.77 (23.64)     1:39.57 (21.80)
 19 Our Lady of Lourdes-1                       1:40.52    1:40.75          4
     1) Christian Thomas SR             2) Stephen Baker SR
     3) Jason Boyko SR                  4) Jason Cruz SO
                  23.83       53.94 (30.11)     1:18.92 (24.98)     1:40.75 (21.83)
 -- Syosset-8                                   1:39.78         DQ
     1) Michael Jiang SO                2) James Wun JR
     3) Javier Ramirez JR               4) Sunghyuk-Joe Kwak SR
                  24.91       52.31 (27.40)     1:16.16 (23.85)          DQ (21.71)
C - Final
 21 Orchard Park-6                              1:40.93    1:41.46
     1) Philip Choroser JR              2) Matthew Mikulec JR
     3) Joe Blake SO                    4) Trevor Hoch SO
                  27.25       55.82 (28.57)     1:19.87 (24.05)     1:41.46 (21.59)
 22 Fairport-5                                  1:40.87    1:41.52
     1) Andrew Kelemen SR               2) Vincent Samson SR
     3) Jeff Santillo SR                4) Nick Lenhard JR
                  25.66       55.70 (30.04)     1:19.23 (23.53)     1:41.52 (22.29)
 23 Ballston Spa-2                              1:41.12    1:42.23
     1) Dylan Haraden JR                2) Tanner Damico SR
     3) James Barno SO                  4) John Stack JR
                  27.89       54.38 (26.49)     1:19.44 (25.06)     1:42.23 (22.79)
 24 Watertown-3                                 1:41.15    1:43.03
     1) Nathanial Carlos FR             2) Peter Victoria SR
     3) David Saunders JR               4) Connor Way JR
                  27.93       56.15 (28.22)     1:21.15 (25.00)     1:43.03 (21.88)

Preliminaries
 31 Bethlehem Central-2                         1:41.19
     1) Joe Beletti-Naccarato SR        2) Connor Doyle SR
     3) Joey Chiarella FR               4) Jason Wu FR
 32 West Genesee-3                              1:41.30
     1) Brian Salmons SR                2) Ryan Hagadorn SR
     3) Nate Gdula SR                   4) Evan Tuthill SR
 33 Brooklyn Technical-P                        1:41.46
     1) Duncan Webber JR                2) Kevin Huang SR
     3) Elan Oumarov SR                 4) Dominic Chan SO
 34 Guilderland-Voorheesville-2                 1:43.17
     1) Michael Ardito JR               2) Alexander Cresanti JR
     3) Joseph Gravino SO               4) Daniel Zhu SR
 35 AuSable Valley-7                            1:55.29
     1) Dylan Sheffer SR                2) Ryan Agoney SR
     3) Zackary Raymond SR              4) Aaron O'Neill SR
 -- Ithaca-4                                        DQ
     1) Timothy Hector JR               2) Cyrus Browning FR
     3) Leo Song JR                     4) Owen Kelly SR
 -- Fox Lane-1                                      DQ
     1) Garrett Kaufmann SR             2) Liam Loveless FR
     3) John Loveless JR                4) Jack Gerken JR
 -- Horace Greeley-1                                DQ
     1) Bopaiah Paruvangada JR          2) Andrew Schmitt SR
     3) John Koster SR                  4) Tyler Hill SR
 -- Suffern-1                                       DQ
     1) Matthew Dain JR                 2) Sean Flynn JR
     3) Jason Karen SR                  4) Joshua Southren SR

Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 1:36.19        2013 Jack Boyd, Canisius
NYSPHSAA Rec: N 1:36.82        2013 Jeff Williamson, Victor
                1:38.91  AA
                1:40.53  AC
                1:47.60  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Andrew Stange       SR St. Anthonys-C       1:37.52    1:38.21 AA      24
                  23.03       47.74 (24.71)     1:12.76 (25.02)     1:38.21 (25.45)
  2 Zac Zwijacz         JR Saratoga-2           1:39.44    1:38.62 AA      21
                  22.73       47.76 (25.03)     1:13.15 (25.39)     1:38.62 (25.47)
  3 Christian Sztolcma  JR Chaminade-C          1:40.18    1:38.86 AA      20
                  23.07       48.24 (25.17)     1:13.63 (25.39)     1:38.86 (25.23)
  4 Brandon Amthor      SR Brockport-5          1:39.67    1:39.33 AC      19
                  22.54       47.58 (25.04)     1:12.96 (25.38)     1:39.33 (26.37)
  5 Jamie Lovette       SR Ithaca-4             1:40.18    1:40.15 AC      18
                  23.16       48.53 (25.37)     1:14.52 (25.99)     1:40.15 (25.63)
  6 Liam Picozzi        JR Burnt Hills-2        1:41.07    1:40.73 NYS     17
                  23.30       48.55 (25.25)     1:14.82 (26.27)     1:40.73 (25.91)
  7 Spencer LaFata      SR Fordham Prep-C       1:40.69    1:40.86 NYS     16
                  23.66       48.99 (25.33)     1:15.00 (26.01)     1:40.86 (25.86)
  8 Jared Ritz          SR Victor-5             1:41.75    1:41.04 NYS     15
                  23.71       49.13 (25.42)     1:14.90 (25.77)     1:41.04 (26.14)
  9 Jacob Ruffolo       JR Canisius-C           1:40.81    1:41.05 NYS     14
                  23.19       48.38 (25.19)     1:14.59 (26.21)     1:41.05 (26.46)
 10 Andrew Babyak       JR NEW-BRO-1            1:40.72    1:41.33 NYS     13
                  23.42       48.98 (25.56)     1:15.22 (26.24)     1:41.33 (26.11)
B - Final
 11 Luka Zuric          JR Ward Melville-11     1:41.83    1:41.17 NYS     11
                  23.72       49.29 (25.57)     1:15.31 (26.02)     1:41.17 (25.86)
 12 Anthony Mariniello  SR Williams South-6     1:42.29    1:42.64 NYS      9
                  23.90       50.21 (26.31)     1:16.30 (26.09)     1:42.64 (26.34)
 13 Timothy Maggs       JR CBA-Albany-2         1:44.07    1:43.01 NYS      8
                  23.96       50.31 (26.35)     1:16.94 (26.63)     1:43.01 (26.07)
 14 Ryan Maierle        SO Fordham Prep-C       1:44.12    1:43.27 NYS      7
                  24.11       50.23 (26.12)     1:17.02 (26.79)     1:43.27 (26.25)
 15 Christopher Arena   SR St. Anthonys-C       1:43.84    1:43.88 NYS      6
                  24.29       50.71 (26.42)     1:17.43 (26.72)     1:43.88 (26.45)
 16 John Freeman        SR NEW-BRO-1            1:43.48    1:44.04 NYS      5
                  23.92       49.89 (25.97)     1:16.44 (26.55)     1:44.04 (27.60)
 17 Macauley Kolonko    JR Weedsport-3          1:44.45    1:44.12 NYS      4
                  24.34       50.74 (26.40)     1:17.61 (26.87)     1:44.12 (26.51)
 18 Clayton Bennice     SR Ballston Spa-2       1:44.09    1:44.14 NYS      3
                  24.17       50.64 (26.47)     1:17.43 (26.79)     1:44.14 (26.71)
 19 Samuel Roche        JR Pittsford-5          1:44.45    1:45.64 NYS      2
                  23.68       50.49 (26.81)     1:18.11 (27.62)     1:45.64 (27.53)
 20 Brandon Crist       JR Churchville-C-5      1:43.74    1:46.27 NYS      1
                  24.18       51.09 (26.91)     1:18.54 (27.45)     1:46.27 (27.73)
C - Final
 21 Timothy Cushman     SO NEW-BRO-1            1:45.24    1:44.40 NYS
                  23.93       50.92 (26.99)     1:18.00 (27.08)     1:44.40 (26.40)
 22 Alex Kunes          SR Attica-5             1:45.10    1:44.51 NYS
                  25.05       51.33 (26.28)     1:17.95 (26.62)     1:44.51 (26.56)
 23 Tyler Regelsberger  JR Churchville-C-5      1:44.90    1:44.77 NYS
                  24.04       50.55 (26.51)     1:18.00 (27.45)     1:44.77 (26.77)
 24 Adam Kogan          SR Shenendehowa-2       1:45.11    1:44.79 NYS
                  24.58       51.43 (26.85)     1:18.16 (26.73)     1:44.79 (26.63)
 25 John Hurley         SR Sewanhaka-8          1:44.66    1:45.07 NYS
                  24.44       51.01 (26.57)     1:18.38 (27.37)     1:45.07 (26.69)
 26 Brendan Cartwright  JR Bethlehem-2          1:44.64    1:45.81 NYS
                  23.97       51.50 (27.53)     1:19.05 (27.55)     1:45.81 (26.76)
 27 Rhett Burns         JR F.D. Roosevelt-9     1:45.75    1:46.38 NYS
                  24.63       51.52 (26.89)     1:19.24 (27.72)     1:46.38 (27.14)
 28 Brendan Williams    FR Mount Sinai-11       1:45.48    1:46.39 NYS
                  24.59       51.27 (26.68)     1:18.96 (27.69)     1:46.39 (27.43)
 29 Liam O'Connell      JR Hamburg-6            1:45.34    1:46.47 NYS
                  24.74       51.57 (26.83)     1:19.26 (27.69)     1:46.47 (27.21)
 30 Trenton Burr        SO Hauppauge-11         1:45.70    1:46.57 NYS
                  24.56       51.72 (27.16)     1:19.73 (28.01)     1:46.57 (26.84)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Zac Zwijacz         JR Saratoga-2           1:39.44    1:38.62 AA      24
                  22.73       47.76 (25.03)     1:13.15 (25.39)     1:38.62 (25.47)
  2 Brandon Amthor      SR Brockport-5          1:39.67    1:39.33 AC      21
                  22.54       47.58 (25.04)     1:12.96 (25.38)     1:39.33 (26.37)
  3 Jamie Lovette       SR Ithaca-4             1:40.18    1:40.15 AC      20
                  23.16       48.53 (25.37)     1:14.52 (25.99)     1:40.15 (25.63)
  4 Liam Picozzi        JR Burnt Hills-2        1:41.07    1:40.73 NYS     19
                  23.30       48.55 (25.25)     1:14.82 (26.27)     1:40.73 (25.91)
  5 Jared Ritz          SR Victor-5             1:41.75    1:41.04 NYS     18
                  23.71       49.13 (25.42)     1:14.90 (25.77)     1:41.04 (26.14)
  6 Luka Zuric          JR Ward Melville-11     1:41.83    1:41.17 NYS     17
                  23.72       49.29 (25.57)     1:15.31 (26.02)     1:41.17 (25.86)
  7 Andrew Babyak       JR NEW-BRO-1            1:40.72    1:41.33 NYS     16
                  23.42       48.98 (25.56)     1:15.22 (26.24)     1:41.33 (26.11)
  8 Anthony Mariniello  SR Williams South-6     1:42.29    1:42.64 NYS     15
                  23.90       50.21 (26.31)     1:16.30 (26.09)     1:42.64 (26.34)
  9 John Freeman        SR NEW-BRO-1            1:43.48    1:44.04 NYS     14
                  23.92       49.89 (25.97)     1:16.44 (26.55)     1:44.04 (27.60)
 10 Brandon Crist       JR Churchville-C-5      1:43.74    1:46.27 NYS     13
                  24.18       51.09 (26.91)     1:18.54 (27.45)     1:46.27 (27.73)
B - Final
 11 Timothy Maggs       JR CBA-Albany-2         1:44.07    1:43.01 NYS     11
                  23.96       50.31 (26.35)     1:16.94 (26.63)     1:43.01 (26.07)
 12 Macauley Kolonko    JR Weedsport-3          1:44.45    1:44.12 NYS      9
                  24.34       50.74 (26.40)     1:17.61 (26.87)     1:44.12 (26.51)
 13 Clayton Bennice     SR Ballston Spa-2       1:44.09    1:44.14 NYS      8
                  24.17       50.64 (26.47)     1:17.43 (26.79)     1:44.14 (26.71)
 14 Timothy Cushman     SO NEW-BRO-1            1:45.24    1:44.40 NYS      7
                  23.93       50.92 (26.99)     1:18.00 (27.08)     1:44.40 (26.40)
 15 Alex Kunes          SR Attica-5             1:45.10    1:44.51 NYS      6
                  25.05       51.33 (26.28)     1:17.95 (26.62)     1:44.51 (26.56)
 16 Tyler Regelsberger  JR Churchville-C-5      1:44.90    1:44.77 NYS      5
                  24.04       50.55 (26.51)     1:18.00 (27.45)     1:44.77 (26.77)
 17 Adam Kogan          SR Shenendehowa-2       1:45.11    1:44.79 NYS      4
                  24.58       51.43 (26.85)     1:18.16 (26.73)     1:44.79 (26.63)
 18 John Hurley         SR Sewanhaka-8          1:44.66    1:45.07 NYS      3
                  24.44       51.01 (26.57)     1:18.38 (27.37)     1:45.07 (26.69)
 19 Samuel Roche        JR Pittsford-5          1:44.45    1:45.64 NYS      2
                  23.68       50.49 (26.81)     1:18.11 (27.62)     1:45.64 (27.53)
 20 Brendan Cartwright  JR Bethlehem-2          1:44.64    1:45.81 NYS      1
                  23.97       51.50 (27.53)     1:19.05 (27.55)     1:45.81 (26.76)
C - Final
 21 Rhett Burns         JR F.D. Roosevelt-9     1:45.75    1:46.38 NYS
                  24.63       51.52 (26.89)     1:19.24 (27.72)     1:46.38 (27.14)
 22 Brendan Williams    FR Mount Sinai-11       1:45.48    1:46.39 NYS
                  24.59       51.27 (26.68)     1:18.96 (27.69)     1:46.39 (27.43)
 23 Liam O'Connell      JR Hamburg-6            1:45.34    1:46.47 NYS
                  24.74       51.57 (26.83)     1:19.26 (27.69)     1:46.47 (27.21)
 24 Trenton Burr        SO Hauppauge-11         1:45.70    1:46.57 NYS
                  24.56       51.72 (27.16)     1:19.73 (28.01)     1:46.57 (26.84)

Preliminaries
 31 Nolan Benson        JR Spencerport-5        1:45.85
 32 John Loveless       JR Fox Lane-1           1:45.95
 33 Jared Finn          JR North Rockland-1     1:46.00
 34 John Kellett        SR Pittsford-5          1:46.10
 35 Steven Amato        JR Fordham Prep-C       1:46.18
 36 Ryan Davidoff       FR South-Lynbrook-8     1:46.29
 37 John Baker          SR Geneseo-5            1:46.56
 38 Derek Knight        JR Port-Roslyn-8        1:46.66
 39 Bryce Henkel         8 Albany Academy-2     1:46.73
 40 Dylan Canaveral     SO Richmond Hill-P      1:46.77
 41 Joseph LaBianca     SR Syosset-8            1:47.01
 42 Christopher Costan  SR Wagner-P             1:47.04
 43 Juan Peticco        SR Newburgh-9           1:47.12
 44 Carter Anderson     FR Ithaca-4             1:47.18
 45 Robert Reining      FR F.D. Roosevelt-9     1:47.22
 46 Dylan Champagne     SO St. Anthonys-C       1:47.24
 47 Jake Newmark        FR Garden City-8        1:47.37
 48 Riley McLaughlin    SR Orchard Park-6       1:47.44
 49 Ryan Bedell         SR Rye-BB-RN-1          1:47.58
 50 Haofeng Liu         JR Scarsdale-1          1:47.76
 51 Andrew Holzman      SR A-H-E-D-1            1:47.92
 52 Ethan Bachert       SR Niskayuna-2          1:48.13
 53 Kieran Brown        JR Garden City-8        1:48.40
 54 Jacob Whiting       SR Auburn-3             1:48.59
 55 Ian Ackerman        SO Monroe-Woodbury-9    1:48.98
 56 William Takes       SO Chaminade-C          1:49.09
 57 Jack Callahan       JR Scarsdale-1          1:49.34
 58 Ian McElrath        JR Shaker-2             1:49.58
 59 Daniel Shteynvarts  SR Wagner-P             1:50.21
 60 George Enright      JR Shaker-2             1:50.38
 61 Nicholas Wen        SO Stuyvesant-P         1:50.43
 62 Zach Martin         SR Plattsburgh-7        2:07.60

Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 1:47.83        2014 Justin Plaschka, Hauppauge
NYSPHSAA Rec: N 1:47.83        2014 Justin Plaschka, Hauppauge
                1:50.05  AA
                1:52.28  AC
                2:00.63  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Alex Park           SR Half Hollow Hill-11  1:51.28    1:50.28 AC      24
                  23.94       51.26 (27.32)     1:23.15 (31.89)     1:50.28 (27.13)
  2 Jason Louser        SO Shoreham-Wading-11   1:53.44    1:51.17 AC      21
                  24.13       53.21 (29.08)     1:24.90 (31.69)     1:51.17 (26.27)
  3 Nick Torres         SO Fordham Prep-C       1:54.12    1:51.38 AC      20
                  23.87       51.54 (27.67)     1:25.04 (33.50)     1:51.38 (26.34)
  4 Michael Chang       SO St. Anthonys-C       1:54.38    1:52.13 AC      19
                  24.80       54.07 (29.27)     1:25.48 (31.41)     1:52.13 (26.65)
  5 Evan Zhang          SR Lewis-P              1:52.57    1:52.47 NYS     18
                  24.76       54.72 (29.96)     1:25.24 (30.52)     1:52.47 (27.23)
  6 Ethan Tack          JR Half Hollow Hill-11  1:52.93    1:52.99 NYS     17
                  23.88       51.66 (27.78)     1:25.63 (33.97)     1:52.99 (27.36)
  7 Andy Lee            SO Great Neck South-8   1:54.66    1:53.45 NYS     16
                  24.34       53.69 (29.35)     1:26.49 (32.80)     1:53.45 (26.96)
  8 Joey Homan          SR Shenendehowa-2       1:53.29    1:53.52 NYS     15
                  25.02       53.03 (28.01)     1:26.56 (33.53)     1:53.52 (26.96)
  9 Seamus Trzewik-Qui  SR New Paltz-9          1:52.95    1:53.71 NYS     14
                  24.53       52.36 (27.83)     1:26.43 (34.07)     1:53.71 (27.28)
 10 David He            JR Ward Melville-11     1:54.69    1:55.29 NYS     13
                  25.07       53.96 (28.89)     1:27.88 (33.92)     1:55.29 (27.41)
B - Final
 11 John Gaffney        SR Garden City-8        1:55.11    1:53.83 NYS     11
                  24.31       53.22 (28.91)     1:27.90 (34.68)     1:53.83 (25.93)
 12 George Kalletta     JR Eastport-S Manor-11  1:57.22    1:54.65 NYS      9
                  24.37       52.04 (27.67)     1:26.31 (34.27)     1:54.65 (28.34)
 13 Kabir Randhawa      SO Half Hollow Hill-11  1:55.62    1:55.14 NYS      8
                  25.14       53.53 (28.39)     1:28.14 (34.61)     1:55.14 (27.00)
 14 Connor Doyle        SR Bethlehem-2          1:55.04    1:55.27 NYS      7
                  25.87       55.50 (29.63)     1:27.42 (31.92)     1:55.27 (27.85)
 15 Ryan Kaplan         JR Ward Melville-11     1:55.55    1:55.49 NYS      6
                  25.53       53.67 (28.14)     1:28.44 (34.77)     1:55.49 (27.05)
 16 Nik Daly            SO Chaminade-C          1:56.92    1:56.76 NYS      5
                  25.57       55.98 (30.41)     1:29.23 (33.25)     1:56.76 (27.53)
 17 Kaleb Hotaling      SO Shenendehowa-2       1:56.61    1:57.01 NYS      4
                  26.37       55.52 (29.15)     1:29.39 (33.87)     1:57.01 (27.62)
 18 John Koch           SR Lansing-4            1:57.40    1:58.03 NYS      3
                  25.04       55.26 (30.22)     1:29.80 (34.54)     1:58.03 (28.23)
 19 Jared Copeland      SO Fordham Prep-C       1:57.59    1:58.73 NYS      2
                  25.10       56.12 (31.02)     1:30.52 (34.40)     1:58.73 (28.21)
 20 Elan Oumarov        SR Brooklyn Tech-P      1:57.16    2:06.50          1
                  24.55       57.50 (32.95)     1:35.62 (38.12)     2:06.50 (30.88)
C - Final
 21 Justin Meyn         SO St. Anthonys-C       1:58.57    1:56.70 NYS
                  25.25       54.29 (29.04)     1:29.50 (35.21)     1:56.70 (27.20)
 22 Ryan Lee            JR Scarsdale-1          1:58.62    1:58.39 NYS
                  25.90       55.65 (29.75)     1:31.58 (35.93)     1:58.39 (26.81)
 23 Christopher Orobin  JR McKee-Staten-P       1:57.75    1:58.47 NYS
                  24.48       54.14 (29.66)     1:30.15 (36.01)     1:58.47 (28.32)
 24 Shoonhsin Li        SO Horseheads-4         1:57.72    1:58.70 NYS
                  25.03       55.18 (30.15)     1:30.04 (34.86)     1:58.70 (28.66)
 25 James Dwyer         JR Clarkstown-1         1:59.24    1:58.75 NYS
                  25.60       55.38 (29.78)     1:30.94 (35.56)     1:58.75 (27.81)
 26 Zachary Papsco      JR Northport-11         1:58.67    1:58.89 NYS
                  24.98       54.99 (30.01)     1:30.32 (35.33)     1:58.89 (28.57)
 27 Javier Ramirez      JR Syosset-8            1:59.81    1:59.41 NYS
                  25.47       55.71 (30.24)     1:31.20 (35.49)     1:59.41 (28.21)
 28 Aleksey Makarov     SO Newburgh-9           1:59.68    1:59.47 NYS
                  25.76       56.41 (30.65)     1:30.76 (34.35)     1:59.47 (28.71)
 29 Michael Maurer      JR Hamburg-6            1:59.31    2:00.35 NYS
                  25.63       54.85 (29.22)     1:31.92 (37.07)     2:00.35 (28.43)
 30 Trevor Askew        SR Fonda-Johnstown-2    1:58.51    2:00.75
                  26.41       58.02 (31.61)     1:31.49 (33.47)     2:00.75 (29.26)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Alex Park           SR Half Hollow Hill-11  1:51.28    1:50.28 AC      24
                  23.94       51.26 (27.32)     1:23.15 (31.89)     1:50.28 (27.13)
  2 Jason Louser        SO Shoreham-Wading-11   1:53.44    1:51.17 AC      21
                  24.13       53.21 (29.08)     1:24.90 (31.69)     1:51.17 (26.27)
  3 Ethan Tack          JR Half Hollow Hill-11  1:52.93    1:52.99 NYS     20
                  23.88       51.66 (27.78)     1:25.63 (33.97)     1:52.99 (27.36)
  4 Andy Lee            SO Great Neck South-8   1:54.66    1:53.45 NYS     19
                  24.34       53.69 (29.35)     1:26.49 (32.80)     1:53.45 (26.96)
  5 Joey Homan          SR Shenendehowa-2       1:53.29    1:53.52 NYS     18
                  25.02       53.03 (28.01)     1:26.56 (33.53)     1:53.52 (26.96)
  6 Seamus Trzewik-Qui  SR New Paltz-9          1:52.95    1:53.71 NYS     17
                  24.53       52.36 (27.83)     1:26.43 (34.07)     1:53.71 (27.28)
  7 John Gaffney        SR Garden City-8        1:55.11    1:53.83 NYS     16
                  24.31       53.22 (28.91)     1:27.90 (34.68)     1:53.83 (25.93)
  8 Connor Doyle        SR Bethlehem-2          1:55.04    1:55.27 NYS     15
                  25.87       55.50 (29.63)     1:27.42 (31.92)     1:55.27 (27.85)
  9 David He            JR Ward Melville-11     1:54.69    1:55.29 NYS     14
                  25.07       53.96 (28.89)     1:27.88 (33.92)     1:55.29 (27.41)
 10 Ryan Kaplan         JR Ward Melville-11     1:55.55    1:55.49 NYS     13
                  25.53       53.67 (28.14)     1:28.44 (34.77)     1:55.49 (27.05)
B - Final
 11 George Kalletta     JR Eastport-S Manor-11  1:57.22    1:54.65 NYS     11
                  24.37       52.04 (27.67)     1:26.31 (34.27)     1:54.65 (28.34)
 12 Kabir Randhawa      SO Half Hollow Hill-11  1:55.62    1:55.14 NYS      9
                  25.14       53.53 (28.39)     1:28.14 (34.61)     1:55.14 (27.00)
 13 Kaleb Hotaling      SO Shenendehowa-2       1:56.61    1:57.01 NYS      8
                  26.37       55.52 (29.15)     1:29.39 (33.87)     1:57.01 (27.62)
 14 John Koch           SR Lansing-4            1:57.40    1:58.03 NYS      7
                  25.04       55.26 (30.22)     1:29.80 (34.54)     1:58.03 (28.23)
 15 Ryan Lee            JR Scarsdale-1          1:58.62    1:58.39 NYS      6
                  25.90       55.65 (29.75)     1:31.58 (35.93)     1:58.39 (26.81)
 16 Shoonhsin Li        SO Horseheads-4         1:57.72    1:58.70 NYS      5
                  25.03       55.18 (30.15)     1:30.04 (34.86)     1:58.70 (28.66)
 17 James Dwyer         JR Clarkstown-1         1:59.24    1:58.75 NYS      4
                  25.60       55.38 (29.78)     1:30.94 (35.56)     1:58.75 (27.81)
 18 Zachary Papsco      JR Northport-11         1:58.67    1:58.89 NYS      3
                  24.98       54.99 (30.01)     1:30.32 (35.33)     1:58.89 (28.57)
 19 Michael Maurer      JR Hamburg-6            1:59.31    2:00.35 NYS      2
                  25.63       54.85 (29.22)     1:31.92 (37.07)     2:00.35 (28.43)
 20 Trevor Askew        SR Fonda-Johnstown-2    1:58.51    2:00.75          1
                  26.41       58.02 (31.61)     1:31.49 (33.47)     2:00.75 (29.26)
C - Final
 21 Javier Ramirez      JR Syosset-8            1:59.81    1:59.41 NYS
                  25.47       55.71 (30.24)     1:31.20 (35.49)     1:59.41 (28.21)
 22 Aleksey Makarov     SO Newburgh-9           1:59.68    1:59.47 NYS
                  25.76       56.41 (30.65)     1:30.76 (34.35)     1:59.47 (28.71)

Preliminaries
 31 Nicos Prokopiou     SR West Islip-11        1:59.82
 32 William Eaton       SO Williams East-6      2:00.25
 33 Brian Harding       JR Shenendehowa-2       2:00.54
 34 Andrew Stolarski    SO Clarkstown-1         2:00.78
 35 Phillip Volaski     SO Arlington-1          2:00.79
 36 Steven Yu           JR Shaker-2             2:00.80
 37 John Koster         SR Greeley-1            2:00.84
 38 Brandon Bardin      JR Burnt Hills-2        2:00.99
 39 Jackson Homan       SO Shenendehowa-2       2:01.00
 40 Stephen Gray        JR Fordham Prep-C       2:01.08
 40 Lee Emmerich        SR Warwick-9            2:01.08
 42 Ryan Ludemann       SR Sauquoit Valley-3    2:01.20
 43 John Wadsworth      SR Monroe-Woodbury-9    2:01.47
 44 Matt McDermott      SR Sayville-Bayport-11  2:01.74
 45 Tyler Simpson       FR Freeport-8           2:01.79
 46 Andrew Kelemen      SR Fairport-5           2:01.88
 47 Brayden Murphy      FR Victor-5             2:02.02
 48 Brian Glat          JR BBPVW-1              2:02.96
 49 Tanner McFarland    SR Scarsdale-1          2:04.15
 50 Mark McLaughlin     SR Yorktown-1           2:04.20
 51 Zackary Raymond     SR AuSable Valley-7     2:25.07

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 20.08        2014 Justin Plaschka, Hauppauge
NYSPHSAA Rec: N 20.08        2014 Justin Plaschka, Hauppauge
                20.69  AA
                21.00  AC
                22.19  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Maclean Crossley    SR Watertown-3            20.30      20.38 AA      24
  2 Seth Farrand        SR Olean-6                20.89      20.59 AA      21
  3 Michael Tartakovsk  SR North Rockland-1       21.11      20.77 AC      20
  4 Alec Hoch           SR Orchard Park-6         21.13      20.97 AC      19
  5 Joshua Zock         SR Valley Central-9       20.98      21.11 NYS     17.5
  5 Delano Townsend     SR Hewlett-8              21.32      21.11 NYS     17.5
  7 Joshua Bryant       JR Newburgh-9             21.33      21.18 NYS     16
  8 Shane Morris        SR Long Beach-8           21.34      21.24 NYS     15
  9 Joshua Southren     SR Suffern-1              21.35      21.40 NYS     14
 10 Ethan Ballard       SR Queensbury-2           21.41      21.41 NYS     13
B - Final
 11 Aristides Speres    SR Fordham Prep-C         21.47      21.22 NYS     11
 12 Patrick Wilson      SR Kellenberg-C           21.46      21.41 NYS      9
 13 William Eng         SR Massapequa-8           21.57      21.50 NYS      8
 14 Connor Mullin       SR Xavier-C               21.58      21.60 NYS      7
 15 Michael Lawson      JR NEW-BRO-1              21.62      21.62 NYS      6
 16 Neil Horne          JR Niskayuna-2            21.44      21.67 NYS      5
 17 Robert Mangan       SR Ithaca-4               21.68      21.76 NYS      3.5
 17 Tom Griffin         JR Liverpool-3            21.60      21.76 NYS      3.5
 19 Timothy Ho          SR Queens Science-P       21.47      22.09 NYS      2
 20 Bryan Liu           SO Niskayuna-2            21.75      22.40          1
C - Final
 21 Ryan Board          JR Burnt Hills-2          21.88      21.70 NYS
 22 Joseph Gravino      SO Guilderland-V-2        21.83      21.74 NYS
 23 Brendon Kolar       SR Sayville-Bayport-11    21.89      21.77 NYS
 24 Ben Beldner         JR Pittsford-5            21.80      21.91 NYS
 25 Troy Morris         JR Long Beach-8           21.94      21.97 NYS
 26 Christian Montanez  SR Churchville-C-5        21.87      22.04 NYS
 27 Bryan Hong          JR Williams East-6        21.84      22.14 NYS
 28 Christian Moy       SO Bronx Science-P        21.97      22.16 NYS
 29 Leo Kuyl            SO New Paltz-9            21.93      22.19 NYS
 30 Bruce Kane          JR Brockport-5            21.95      22.50

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Maclean Crossley    SR Watertown-3            20.30      20.38 AA      24
  2 Seth Farrand        SR Olean-6                20.89      20.59 AA      21
  3 Michael Tartakovsk  SR North Rockland-1       21.11      20.77 AC      20
  4 Alec Hoch           SR Orchard Park-6         21.13      20.97 AC      19
  5 Joshua Zock         SR Valley Central-9       20.98      21.11 NYS     17.5
  5 Delano Townsend     SR Hewlett-8              21.32      21.11 NYS     17.5
  7 Joshua Bryant       JR Newburgh-9             21.33      21.18 NYS     16
  8 Shane Morris        SR Long Beach-8           21.34      21.24 NYS     15
  9 Joshua Southren     SR Suffern-1              21.35      21.40 NYS     14
 10 Ethan Ballard       SR Queensbury-2           21.41      21.41 NYS     13
B - Final
 11 William Eng         SR Massapequa-8           21.57      21.50 NYS     11
 12 Michael Lawson      JR NEW-BRO-1              21.62      21.62 NYS      9
 13 Neil Horne          JR Niskayuna-2            21.44      21.67 NYS      8
 14 Joseph Gravino      SO Guilderland-V-2        21.83      21.74 NYS      7
 15 Tom Griffin         JR Liverpool-3            21.60      21.76 NYS      5.5
 15 Robert Mangan       SR Ithaca-4               21.68      21.76 NYS      5.5
 17 Ben Beldner         JR Pittsford-5            21.80      21.91 NYS      4
 18 Christian Montanez  SR Churchville-C-5        21.87      22.04 NYS      3
 19 Bryan Hong          JR Williams East-6        21.84      22.14 NYS      2
 20 Bryan Liu           SO Niskayuna-2            21.75      22.40          1
C - Final
 21 Ryan Board          JR Burnt Hills-2          21.88      21.70 NYS
 22 Brendon Kolar       SR Sayville-Bayport-11    21.89      21.77 NYS
 23 Troy Morris         JR Long Beach-8           21.94      21.97 NYS
 24 Leo Kuyl            SO New Paltz-9            21.93      22.19 NYS
 25 Bruce Kane          JR Brockport-5            21.95      22.50

Preliminaries
 30 Tucker Besch        SR Albany Academy-2       21.96
 32 Nate Gdula          SR West Genesee-3        J21.97
 33 Brendan Cartwright  JR Bethlehem-2            21.99
 34 Jonathan Virga      SR Chaminade-C            22.01
 35 Sunghyuk-Joe Kwak   SR Syosset-8              22.05
 36 Joseph Trembley     JR Canajoharie-2          22.11
 37 Jack Casey          SO Hauppauge-11           22.12
 38 Thomas Brosnihan    SO LaSalle-2              22.20
 39 Andrew Valentino    SR Highland-9             22.21
 40 Ryan Lee            SR Pine Bush-9            22.22
 41 William Lowe        JR South Jefferson-3      22.24
 42 Michael Jiang       SO Syosset-8              22.26
 43 Trevor McCabe       JR Avon-5                 22.30
 44 William Coddington  SR Monroe-Woodbury-9      22.35
 45 Ryan Zhang          SR Lewis-P                22.36
 45 Karl Grunder        SR Chenango Valley-4      22.36
 45 Christian Balkin    JR Canisius-C             22.36
 48 Ethan Tatro         SR Lockport-6             22.42
 49 Nathan Medina       SO Maine-Endwell-4        22.53
 50 Duncan Kaja         SR Chaminade-C            22.58
 50 Tyler Smith         JR Greece-5               22.58
 50 Maxwell Bent        JR Schenectady-2          22.58
 53 Junehyuk Roh        JR Plainview-8            22.62
 54 Dalton Harney       SR Plattsburgh-7          23.02
 -- Collin Webb         JR Barker-6                 DQ
 -- Joe deLyra          SR Chaminade-C             DFS

Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 635.75        2012 Emanuel (Manny) Pollard, Albany Academy
NYSPHSAA Rec: N 635.75        2012 Emanuel (Manny) Pollard, Albany Academy
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
Finals
  1 Patrick Carter      SR West Islip-11         389.90     580.05         24
  2 Alec DeCaprio       SR Ossining-1            369.85     538.75         21
  3 Nick Lydon          JR Shenendehowa-2        365.85     521.80         20
  4 Timmy Finley        SR Williams East-6       370.60     514.65         19
  5 Reid Gerken         FR Fox Lane-1            360.40     514.60         18
  6 Brett Hebert        SR Huntington-Harbo-11   374.50     513.25         17
  7 David Walters       SR Clarkstown-1          360.25     496.80         16
  8 Jordan Klym         SR Maine-Endwell-4       333.15     481.75         15
  9 Daniel Alaimo       JR Clarkstown-1          339.55     480.45         14
 10 Matt Parent         SR Glens Falls-2         355.80     475.45         13
 11 Matthew Chao        SO Niskayuna-2           334.85     458.80         11
 12 Ian Killane         SR Shenendehowa-2        329.35     457.25          9
 13 Jonathan Hu         SO Bronx Science-P       319.30     452.95          8
 14 Colin Lang          SO Pine Bush-9           322.15     440.70          7
 15 Nicholas Shen        8 Great Neck South-8    304.20     432.85          6
 16 Youssef Ibrahim     FR Bellmore-Merrick-8    312.35     430.00          5
 17 David Petrison      JR Pittsford-5           310.00     429.60          4
 18 Dante Kimbrough     JR Windsor-4             317.35     416.15          3
 19 Nicholas Malloy     JR Fordham Prep-C        308.50     412.90          2
 20 Micheal Ackert      JR Rye-BB-RN-1           312.60     408.60          1
 21 Anthony Guerrieri   SR Brockport-5           293.75     397.75
 22 Yang Zheng Foon     SO Shenendehowa-2        301.25     396.60
Semi-Finals
 23 Chris Egan          JR Monroe-Woodbury-9     292.50
 24 Cameron Ellis       JR Clarkstown-1          286.05
 25 Andrew Greer        FR Pine Bush-9           271.80
 26 Koz Vincent         JR Rush Henrietta-5      271.60

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
Finals
  1 Patrick Carter      SR West Islip-11         389.90     580.05         24
  2 Alec DeCaprio       SR Ossining-1            369.85     538.75         21
  3 Nick Lydon          JR Shenendehowa-2        365.85     521.80         20
  4 Timmy Finley        SR Williams East-6       370.60     514.65         19
  5 Reid Gerken         FR Fox Lane-1            360.40     514.60         18
  6 Brett Hebert        SR Huntington-Harbo-11   374.50     513.25         17
  7 David Walters       SR Clarkstown-1          360.25     496.80         16
  8 Jordan Klym         SR Maine-Endwell-4       333.15     481.75         15
  9 Daniel Alaimo       JR Clarkstown-1          339.55     480.45         14
 10 Matt Parent         SR Glens Falls-2         355.80     475.45         13
 11 Matthew Chao        SO Niskayuna-2           334.85     458.80         11
 12 Ian Killane         SR Shenendehowa-2        329.35     457.25          9
 13 Colin Lang          SO Pine Bush-9           322.15     440.70          8
 14 Nicholas Shen        8 Great Neck South-8    304.20     432.85          7
 15 Youssef Ibrahim     FR Bellmore-Merrick-8    312.35     430.00          6
 16 David Petrison      JR Pittsford-5           310.00     429.60          5
 17 Dante Kimbrough     JR Windsor-4             317.35     416.15          4
 18 Micheal Ackert      JR Rye-BB-RN-1           312.60     408.60          3
 19 Anthony Guerrieri   SR Brockport-5           293.75     397.75          2
 20 Yang Zheng Foon     SO Shenendehowa-2        301.25     396.60          1


Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 47.76        2014 Ryan Nicholson, Ithaca
NYSPHSAA Rec: N 47.76        2014 Ryan Nicholson, Ithaca
                49.23  AA
                50.15  AC
                53.95  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Chris O'Shea        SR Rocky Point-11         49.38      48.76 AA      24
                  22.66       48.76 (26.10)
  2 Elan Oumarov        SR Brooklyn Tech-P        50.13      50.11 AC      21
                  23.74       50.11 (26.37)
  3 Orry Zayit          JR Port-Roslyn-8          50.19      50.27 NYS     20
                  24.10       50.27 (26.17)
  4 Conor Rutigliano    SR St. Anthonys-C         50.67      50.30 NYS     19
                  23.34       50.30 (26.96)
  5 Zac Zwijacz         JR Saratoga-2             50.31      50.32 NYS     18
                  23.65       50.32 (26.67)
  6 John Gaffney        SR Garden City-8          50.51      50.35 NYS     17
                  23.35       50.35 (27.00)
  7 Ethan Tack          JR Half Hollow Hill-11    49.76      50.36 NYS     16
                  23.38       50.36 (26.98)
  8 Casey Ransford      SR Pittsford-5            50.44      50.73 NYS     15
                  23.67       50.73 (27.06)
  9 Neil Horne          JR Niskayuna-2            50.92      51.30 NYS     14
                  23.56       51.30 (27.74)
 10 Zachary Papsco      JR Northport-11           50.91      51.56 NYS     13
                  23.76       51.56 (27.80)
B - Final
 11 Michael Clough      JR Williams East-6        51.23      51.17 NYS     11
                  23.99       51.17 (27.18)
 12 David He            JR Ward Melville-11       51.60      51.23 NYS      9
                  24.38       51.23 (26.85)
 13 John Koch           SR Lansing-4              51.94      51.25 NYS      8
                  23.88       51.25 (27.37)
 14 Tucker Besch        SR Albany Academy-2       51.36      51.28 NYS      7
                  23.52       51.28 (27.76)
 15 Connor Mullin       SR Xavier-C               51.22      51.34 NYS      6
                  23.91       51.34 (27.43)
 16 Timothy Maggs       JR CBA-Albany-2           52.14      51.46 NYS      5
                  24.49       51.46 (26.97)
 17 Dan Bowen           SO Canisius-C             51.89      51.67 NYS      4
                  24.21       51.67 (27.46)
 18 Alec Wahl           SR Webster-5              52.03      51.88 NYS      3
                  24.68       51.88 (27.20)
 19 Michael Lawson      JR NEW-BRO-1              52.03      52.00 NYS      2
                  24.32       52.00 (27.68)
 20 Ryan Aroesty        SO Long Beach-8           52.05      52.21 NYS      1
                  24.50       52.21 (27.71)
C - Final
 21 Chauncey Nicholas   JR Wappingers-1           52.63      52.28 NYS
                  24.25       52.28 (28.03)
 22 Jake Vecchio        FR Comsewogue-11          52.80      52.72 NYS
                  24.31       52.72 (28.41)
 23 Grady Olsen         FR Connetquot-11          52.98      52.80 NYS
                  24.78       52.80 (28.02)
 24 Jared Copeland      SO Fordham Prep-C         52.17      52.81 NYS
                  24.34       52.81 (28.47)
 25 Andrew Choi         SO Monroe-Woodbury-9      52.85      52.88 NYS
                  24.72       52.88 (28.16)
 26 Spencer Schultz     JR JD/CBA-3               52.81      52.99 NYS
                  24.29       52.99 (28.70)
 27 Christopher Orobin  JR McKee-Staten-P         52.45      53.06 NYS
                  24.31       53.06 (28.75)
 28 Ethan Bachert       SR Niskayuna-2            52.71      53.24 NYS
                  24.81       53.24 (28.43)
 29 Shoonhsin Li        SO Horseheads-4           52.72      53.27 NYS
                  24.67       53.27 (28.60)
 30 Jordan Harris       SR RCS-2                  52.80      53.41 NYS
                  24.21       53.41 (29.20)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Chris O'Shea        SR Rocky Point-11         49.38      48.76 AA      24
                  22.66       48.76 (26.10)
  2 Orry Zayit          JR Port-Roslyn-8          50.19      50.27 NYS     21
                  24.10       50.27 (26.17)
  3 Zac Zwijacz         JR Saratoga-2             50.31      50.32 NYS     20
                  23.65       50.32 (26.67)
  4 John Gaffney        SR Garden City-8          50.51      50.35 NYS     19
                  23.35       50.35 (27.00)
  5 Ethan Tack          JR Half Hollow Hill-11    49.76      50.36 NYS     18
                  23.38       50.36 (26.98)
  6 Casey Ransford      SR Pittsford-5            50.44      50.73 NYS     17
                  23.67       50.73 (27.06)
  7 Michael Clough      JR Williams East-6        51.23      51.17 NYS     16
                  23.99       51.17 (27.18)
  8 Tucker Besch        SR Albany Academy-2       51.36      51.28 NYS     15
                  23.52       51.28 (27.76)
  9 Neil Horne          JR Niskayuna-2            50.92      51.30 NYS     14
                  23.56       51.30 (27.74)
 10 Zachary Papsco      JR Northport-11           50.91      51.56 NYS     13
                  23.76       51.56 (27.80)
B - Final
 11 David He            JR Ward Melville-11       51.60      51.23 NYS     11
                  24.38       51.23 (26.85)
 12 John Koch           SR Lansing-4              51.94      51.25 NYS      9
                  23.88       51.25 (27.37)
 13 Timothy Maggs       JR CBA-Albany-2           52.14      51.46 NYS      8
                  24.49       51.46 (26.97)
 14 Alec Wahl           SR Webster-5              52.03      51.88 NYS      7
                  24.68       51.88 (27.20)
 15 Michael Lawson      JR NEW-BRO-1              52.03      52.00 NYS      6
                  24.32       52.00 (27.68)
 16 Ryan Aroesty        SO Long Beach-8           52.05      52.21 NYS      5
                  24.50       52.21 (27.71)
 17 Chauncey Nicholas   JR Wappingers-1           52.63      52.28 NYS      4
                  24.25       52.28 (28.03)
 18 Jake Vecchio        FR Comsewogue-11          52.80      52.72 NYS      3
                  24.31       52.72 (28.41)
 19 Ethan Bachert       SR Niskayuna-2            52.71      53.24 NYS      2
                  24.81       53.24 (28.43)
 20 Shoonhsin Li        SO Horseheads-4           52.72      53.27 NYS      1
                  24.67       53.27 (28.60)
C - Final
 21 Grady Olsen         FR Connetquot-11          52.98      52.80 NYS
                  24.78       52.80 (28.02)
 22 Andrew Choi         SO Monroe-Woodbury-9      52.85      52.88 NYS
                  24.72       52.88 (28.16)
 23 Spencer Schultz     JR JD/CBA-3               52.81      52.99 NYS
                  24.29       52.99 (28.70)
 24 Jordan Harris       SR RCS-2                  52.80      53.41 NYS
                  24.21       53.41 (29.20)

Preliminaries
 31 Joe Blake           SO Orchard Park-6         53.07
 32 Tanner McFarland    SR Scarsdale-1            53.13
 33 Cameron Kubik       JR Ward Melville-11       53.15
 34 Elias Econopouly    SR Rhinebeck-9            53.27
 35 Bryan Hong          JR Williams East-6        53.29
 36 Bopaiah Paruvangad  JR Greeley-1              53.31
 37 Robert Reining      FR F.D. Roosevelt-9       53.34
 38 Tyler Simpson       FR Freeport-8             53.36
 39 Ryan Ludemann       SR Sauquoit Valley-3      53.49
 40 Whalen Jensen       JR Naples-5               53.57
 41 Garrett Kaufmann    SR Fox Lane-1             53.59
 42 Jason Boyko         SR Lourdes-1              53.62
 43 Blake Jamilkowski   SR Hunter College-P       53.69
 44 Nick Salzone        SO Shenendehowa-2         53.71
 45 JJ Ross             JR Liverpool-3            53.92
 46 Jonathan Virga      SR Chaminade-C            53.94
 47 Nikolai Mayorov     SO Clarkstown-1           54.03
 47 Zachary Leng        JR Manhasset-8            54.03
 49 Jackson Homan       SO Shenendehowa-2         54.04
 50 Joshua Giardinelli  SO St. Anthonys-C         54.05
 51 Brandon Bardin      JR Burnt Hills-2          54.08
 52 Adrian Chan         JR Sewanhaka-8            54.21
 53 John Baker          SR Geneseo-5              54.22
 54 Oliver Smith        JR McQuaid Jesuit-5       54.23
 55 Jonathan Ma         SO A-H-E-D-1              54.27
 56 Matthew Triaszin    JR Fairport-5             54.31
 57 Luke Gamboli        JR North Rockland-1       54.38
 58 Alex Kruger         SO Geneseo-5              54.41
 59 Drew Deren          SR Orchard Park-6         54.58
 60 John Koster         SR Greeley-1              54.77
 61 Jeff Santillo       SR Fairport-5             54.78
 62 James Dwyer         JR Clarkstown-1           54.79
 63 Matt McDermott      SR Sayville-Bayport-11    54.91
 64 Zackary Raymond     SR AuSable Valley-7     1:04.55
 -- Ryan Lee            SR Pine Bush-9              DQ
 -- Dylan Chan          JR Half Hollow Hill-11     DFS
 -- John Fitzgerald     SR Shaker-2
 -- Daniel Lee          SR Half Hollow Hill-11     DFS

Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 43.70        2014 Justin Plaschka, Hauppauge
NYSPHSAA Rec: N 43.70        2014 Justin Plaschka, Hauppauge
                45.14  AA
                45.86  AC
                48.76  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Tyler Hill          SR Greeley-1              46.10      44.53 AA      24
                  21.06       44.53 (23.47)
  2 Andrew Stange       SR St. Anthonys-C         45.41      45.29 AC      21
                  22.03       45.29 (23.26)
  3 Brandon Amthor      SR Brockport-5            45.42      45.41 AC      20
                  21.80       45.41 (23.61)
  4 Seth Farrand        SR Olean-6                45.53      45.70 AC      19
                  21.76       45.70 (23.94)
  5 Maclean Crossley    SR Watertown-3            45.89      45.72 AC      18
                  21.73       45.72 (23.99)
  6 Christian Thomas    SR Lourdes-1              45.93      45.80 AC      17
                  21.78       45.80 (24.02)
  7 Alex Park           SR Half Hollow Hill-11    46.21      46.01 NYS     16
                  22.10       46.01 (23.91)
  8 Aristides Speres    SR Fordham Prep-C         46.26      46.38 NYS     15
                  22.18       46.38 (24.20)
  9 Jacob Ruffolo       JR Canisius-C             46.64      46.98 NYS     14
                  22.67       46.98 (24.31)
 10 Joshua Southren     SR Suffern-1              46.59      47.03 NYS     13
                  22.42       47.03 (24.61)
B - Final
 11 Christian Sztolcma  JR Chaminade-C            46.92      45.62 AC      11
                  22.11       45.62 (23.51)
 12 Alec Hoch           SR Orchard Park-6         47.04      46.32 NYS      9
                  22.25       46.32 (24.07)
 13 Brendon Kolar       SR Sayville-Bayport-11    47.06      46.63 NYS      8
                  22.38       46.63 (24.25)
 14 William Eng         SR Massapequa-8           47.39      47.43 NYS      5.5
                  22.31       47.43 (25.12)
 14 Bruce Kane          JR Brockport-5            47.51      47.43 NYS      5.5
                  22.40       47.43 (25.03)
 14 Robert Mangan       SR Ithaca-4               46.89      47.43 NYS      5.5
                  22.78       47.43 (24.65)
 14 Ethan Ballard       SR Queensbury-2           47.64      47.43 NYS      5.5
                  22.27       47.43 (25.16)
 18 Nicholas Neri       SR Sachem-11              47.69      47.45 NYS      3
                  22.61       47.45 (24.84)
 19 Timothy Ho          SR Queens Science-P       47.70      48.28 NYS      2
                  23.24       48.28 (25.04)
 20 Christian Moy       SO Bronx Science-P        47.80      48.54 NYS      1
                  23.17       48.54 (25.37)
C - Final
 21 Jared Ritz          SR Victor-5               47.81      47.10 NYS
                  22.51       47.10 (24.59)
 22 Tyler Regelsberger  JR Churchville-C-5        48.12      47.87 NYS
                  23.25       47.87 (24.62)
 23 Jared Finn          JR North Rockland-1       48.13      47.98 NYS
                  23.13       47.98 (24.85)
 24 Nolan Benson        JR Spencerport-5          48.18      48.19 NYS
                  22.70       48.19 (25.49)
 25 Josh Tsai           JR Shenendehowa-2         48.00      48.21 NYS
                  23.30       48.21 (24.91)
 26 Ted Mebust          JR Cooperstown-3          48.00      48.22 NYS
                  22.59       48.22 (25.63)
 27 Joseph Gravino      SO Guilderland-V-2        47.85      48.32 NYS
                  23.17       48.32 (25.15)
 28 Clayton Bennice     SR Ballston Spa-2         48.31      48.38 NYS
                  23.26       48.38 (25.12)
 29 Eian McKeon         SR Pine Bush-9            48.08      48.49 NYS
                  23.12       48.49 (25.37)
 30 Tom Griffin         JR Liverpool-3            48.20      48.75 NYS
                  23.13       48.75 (25.62)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Tyler Hill          SR Greeley-1              46.10      44.53 AA      24
                  21.06       44.53 (23.47)
  2 Brandon Amthor      SR Brockport-5            45.42      45.41 AC      21
                  21.80       45.41 (23.61)
  3 Seth Farrand        SR Olean-6                45.53      45.70 AC      20
                  21.76       45.70 (23.94)
  4 Maclean Crossley    SR Watertown-3            45.89      45.72 AC      19
                  21.73       45.72 (23.99)
  5 Christian Thomas    SR Lourdes-1              45.93      45.80 AC      18
                  21.78       45.80 (24.02)
  6 Alex Park           SR Half Hollow Hill-11    46.21      46.01 NYS     17
                  22.10       46.01 (23.91)
  7 Alec Hoch           SR Orchard Park-6         47.04      46.32 NYS     16
                  22.25       46.32 (24.07)
  8 Brendon Kolar       SR Sayville-Bayport-11    47.06      46.63 NYS     15
                  22.38       46.63 (24.25)
  9 Joshua Southren     SR Suffern-1              46.59      47.03 NYS     14
                  22.42       47.03 (24.61)
 10 Robert Mangan       SR Ithaca-4               46.89      47.43 NYS     13
                  22.78       47.43 (24.65)
B - Final
 11 Jared Ritz          SR Victor-5               47.81      47.10 NYS     11
                  22.51       47.10 (24.59)
 12 Bruce Kane          JR Brockport-5            47.51      47.43 NYS      8
                  22.40       47.43 (25.03)
 12 William Eng         SR Massapequa-8           47.39      47.43 NYS      8
                  22.31       47.43 (25.12)
 12 Ethan Ballard       SR Queensbury-2           47.64      47.43 NYS      8
                  22.27       47.43 (25.16)
 15 Nicholas Neri       SR Sachem-11              47.69      47.45 NYS      6
                  22.61       47.45 (24.84)
 16 Tyler Regelsberger  JR Churchville-C-5        48.12      47.87 NYS      5
                  23.25       47.87 (24.62)
 17 Josh Tsai           JR Shenendehowa-2         48.00      48.21 NYS      4
                  23.30       48.21 (24.91)
 18 Ted Mebust          JR Cooperstown-3          48.00      48.22 NYS      3
                  22.59       48.22 (25.63)
 19 Joseph Gravino      SO Guilderland-V-2        47.85      48.32 NYS      2
                  23.17       48.32 (25.15)
 20 Eian McKeon         SR Pine Bush-9            48.08      48.49 NYS      1
                  23.12       48.49 (25.37)
C - Final
 21 Jared Finn          JR North Rockland-1       48.13      47.98 NYS
                  23.13       47.98 (24.85)
 22 Nolan Benson        JR Spencerport-5          48.18      48.19 NYS
                  22.70       48.19 (25.49)
 23 Clayton Bennice     SR Ballston Spa-2         48.31      48.38 NYS
                  23.26       48.38 (25.12)
 24 Tom Griffin         JR Liverpool-3            48.20      48.75 NYS
                  23.13       48.75 (25.62)

Preliminaries
 31 Dylan Hsieh         JR Jericho-8              48.34
 32 Andrey Dagayev      SO Sayville-Bayport-11    48.37
 33 Delano Townsend     SR Hewlett-8              48.38
 34 Nolan West          SR Springville-6          48.46
 35 Derek Knight        JR Port-Roslyn-8          48.47
 36 Connor Way          JR Watertown-3            48.61
 37 Michael Baione      JR Arlington-1            48.62
 38 Sunghyuk-Joe Kwak   SR Syosset-8              48.72
 39 Christian Montanez  SR Churchville-C-5        48.78
 40 Daniel Mullen       SR Mexico-3               48.81
 41 Steven Amato        JR Fordham Prep-C         48.85
 42 Daniel Shteynvarts  SR Wagner-P               48.86
 43 John Fitzgerald     SR Shaker-2               48.88
 44 Bryan Liu           SO Niskayuna-2            48.89
 45 Collin Webb         JR Barker-6               48.94
 46 Leo Kuyl            SO New Paltz-9            49.05
 47 Ryan Zhang          SR Lewis-P                49.13
 48 Francis Moran       SR Fordham Prep-C         49.19
 49 William Lowe        JR South Jefferson-3      49.20
 50 William Coddington  SR Monroe-Woodbury-9      49.24
 51 Ethan McCormac      SO East Hampton-11        49.29
 52 Joe deLyra          SR Chaminade-C            49.34
 53 Nathan Medina       SO Maine-Endwell-4        49.42
 54 Chris Sommer        JR Warwick-9              49.51
 55 Dalton Harney       SR Plattsburgh-7          51.32
 -- Duncan Kaja         SR Chaminade-C

Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 4:21.06        2014 Patrick Ransford, Pittsford
NYSPHSAA Rec: N 4:21.06        2014 Patrick Ransford, Pittsford
                4:29.69  AA
                4:34.26  AC
                4:52.52  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Andrew Babyak       JR NEW-BRO-1            4:26.72    4:26.26 AA      24
                  24.70       51.58 (26.88)     1:18.83 (27.25)     1:46.13 (27.30)
        2:13.04 (26.91)     2:39.39 (26.35)     3:05.71 (26.32)     3:32.66 (26.95)
        3:59.75 (27.09)     4:26.26 (26.51)
  2 Spencer LaFata      SR Fordham Prep-C       4:30.98    4:29.62 AA      21
                  24.98       51.88 (26.90)     1:19.23 (27.35)     1:46.65 (27.42)
        2:13.92 (27.27)     2:40.97 (27.05)     3:08.35 (27.38)     3:35.94 (27.59)
        4:03.34 (27.40)     4:29.62 (26.28)
  3 Jamie Lovette       SR Ithaca-4             4:31.19    4:32.37 AC      20
                  24.52       51.61 (27.09)     1:18.99 (27.38)     1:46.45 (27.46)
        2:13.77 (27.32)     2:41.33 (27.56)     3:09.00 (27.67)     3:37.10 (28.10)
        4:05.07 (27.97)     4:32.37 (27.30)
  4 John Hurley         SR Sewanhaka-8          4:36.81    4:36.00 NYS     19
                  25.48       52.80 (27.32)     1:20.37 (27.57)     1:48.26 (27.89)
        2:15.86 (27.60)     2:43.91 (28.05)     3:12.38 (28.47)     3:40.87 (28.49)
        4:08.90 (28.03)     4:36.00 (27.10)
  5 Kabir Randhawa      SO Half Hollow Hill-11  4:38.79    4:36.44 NYS     18
                  25.16       52.21 (27.05)     1:20.01 (27.80)     1:48.17 (28.16)
        2:15.59 (27.42)     2:43.50 (27.91)     3:11.76 (28.26)     3:40.23 (28.47)
        4:08.92 (28.69)     4:36.44 (27.52)
  6 Christopher Arena   SR St. Anthonys-C       4:35.27    4:37.38 NYS     17
                  25.27       52.48 (27.21)     1:20.02 (27.54)     1:47.95 (27.93)
        2:15.91 (27.96)     2:44.05 (28.14)     3:12.28 (28.23)     3:40.74 (28.46)
        4:09.45 (28.71)     4:37.38 (27.93)
  7 Javier Ramirez      JR Syosset-8            4:41.51    4:41.26 NYS     16
                  25.16       52.49 (27.33)     1:20.50 (28.01)     1:48.39 (27.89)
        2:16.77 (28.38)     2:45.38 (28.61)     3:14.51 (29.13)     3:43.52 (29.01)
        4:12.84 (29.32)     4:41.26 (28.42)
  8 Brandon Crist       JR Churchville-C-5      4:36.26    4:41.92 NYS     15
                  24.92       52.47 (27.55)     1:20.57 (28.10)     1:49.07 (28.50)
        2:17.56 (28.49)     2:46.58 (29.02)     3:15.90 (29.32)     3:44.97 (29.07)
        4:14.04 (29.07)     4:41.92 (27.88)
  9 Ryan Maierle        SO Fordham Prep-C       4:38.84    4:41.94 NYS     14
                  25.59       53.39 (27.80)     1:21.69 (28.30)     1:50.26 (28.57)
        2:19.19 (28.93)     2:48.51 (29.32)     3:17.85 (29.34)     3:46.70 (28.85)
        4:15.08 (28.38)     4:41.94 (26.86)
 10 John Loveless       JR Fox Lane-1           4:42.24    4:42.24 NYS     13
                  25.73       53.82 (28.09)     1:22.32 (28.50)     1:50.96 (28.64)
        2:20.05 (29.09)     2:49.17 (29.12)     3:17.89 (28.72)     3:46.76 (28.87)
        4:15.32 (28.56)     4:42.24 (26.92)
B - Final
 11 George Kalletta     JR Eastport-S Manor-11  4:44.80    4:40.36 NYS     11
                  25.43       53.49 (28.06)     1:22.04 (28.55)     1:50.74 (28.70)
        2:19.40 (28.66)     2:48.10 (28.70)     3:17.01 (28.91)     3:45.66 (28.65)
        4:13.65 (27.99)     4:40.36 (26.71)
 12 Brendan Williams    FR Mount Sinai-11       4:43.58    4:41.25 NYS      9
                  25.11       52.50 (27.39)     1:20.50 (28.00)     1:48.97 (28.47)
        2:17.70 (28.73)     2:46.30 (28.60)     3:15.16 (28.86)     3:44.28 (29.12)
        4:13.08 (28.80)     4:41.25 (28.17)
 13 Cyrus Browning      FR Ithaca-4             4:44.55    4:41.82 NYS      8
                  25.48       52.95 (27.47)     1:21.00 (28.05)     1:49.57 (28.57)
        2:18.22 (28.65)     2:47.28 (29.06)     3:16.34 (29.06)     3:45.31 (28.97)
        4:14.17 (28.86)     4:41.82 (27.65)
 14 Andrew Kelemen      SR Fairport-5           4:45.03    4:41.99 NYS      7
                  25.96       54.03 (28.07)     1:22.69 (28.66)     1:51.48 (28.79)
        2:20.46 (28.98)     2:49.34 (28.88)     3:17.90 (28.56)     3:46.43 (28.53)
        4:14.91 (28.48)     4:41.99 (27.08)
 15 Anthony Mariniello  SR Williams South-6     4:43.14    4:43.23 NYS      6
                  25.18       52.90 (27.72)     1:20.80 (27.90)     1:49.56 (28.76)
        2:18.54 (28.98)     2:47.95 (29.41)     3:16.84 (28.89)     3:46.17 (29.33)
        4:14.75 (28.58)     4:43.23 (28.48)
 16 Macauley Kolonko    JR Weedsport-3          4:44.52    4:44.11 NYS      5
                  25.47       53.45 (27.98)     1:21.68 (28.23)     1:50.33 (28.65)
        2:19.61 (29.28)     2:48.75 (29.14)     3:18.26 (29.51)     3:47.47 (29.21)
        4:16.19 (28.72)     4:44.11 (27.92)
 17 Stephen Gray        JR Fordham Prep-C       4:44.42    4:44.60 NYS      4
                  25.46       53.08 (27.62)     1:21.24 (28.16)     1:50.03 (28.79)
        2:18.98 (28.95)     2:48.07 (29.09)     3:17.02 (28.95)     3:46.31 (29.29)
        4:15.95 (29.64)     4:44.60 (28.65)
 18 Liam O'Connell      JR Hamburg-6            4:44.07    4:45.05 NYS      3
                  25.47       53.12 (27.65)     1:21.19 (28.07)     1:49.85 (28.66)
        2:18.62 (28.77)     2:47.78 (29.16)     3:17.05 (29.27)     3:46.39 (29.34)
        4:15.97 (29.58)     4:45.05 (29.08)
 19 Adam Kogan          SR Shenendehowa-2       4:45.55    4:48.53 NYS      2
                  25.56       53.87 (28.31)     1:22.72 (28.85)     1:51.66 (28.94)
        2:21.09 (29.43)     2:50.87 (29.78)     3:19.95 (29.08)     3:49.31 (29.36)
        4:19.03 (29.72)     4:48.53 (29.50)
 20 Andrew Stolarski    SO Clarkstown-1         4:46.15    4:54.67          1
                  25.43       53.66 (28.23)     1:22.44 (28.78)     1:51.54 (29.10)
        2:20.93 (29.39)     2:50.83 (29.90)     3:21.42 (30.59)     3:52.91 (31.49)
        4:24.29 (31.38)     4:54.67 (30.38)
C - Final
 21 Ryan Bedell         SR Rye-BB-RN-1          4:46.90    4:41.09 NYS
                  25.34       52.82 (27.48)     1:20.86 (28.04)     1:49.28 (28.42)
        2:17.80 (28.52)     2:46.55 (28.75)     3:15.46 (28.91)     3:44.41 (28.95)
        4:13.17 (28.76)     4:41.09 (27.92)
 22 Christopher Costan  SR Wagner-P             4:47.53    4:44.39 NYS
                  24.34       51.21 (26.87)     1:19.21 (28.00)     1:47.78 (28.57)
        2:16.78 (29.00)     2:46.28 (29.50)     3:16.09 (29.81)     3:46.03 (29.94)
        4:16.05 (30.02)     4:44.39 (28.34)
 23 Joshua Giardinelli  SO St. Anthonys-C       4:48.32    4:44.52 NYS
                  25.28       53.23 (27.95)     1:21.98 (28.75)     1:51.10 (29.12)
        2:20.11 (29.01)     2:49.21 (29.10)     3:18.41 (29.20)     3:47.44 (29.03)
        4:16.39 (28.95)     4:44.52 (28.13)
 24 Alex Kunes          SR Attica-5             4:48.26    4:44.99 NYS
                  25.56       53.33 (27.77)     1:21.81 (28.48)     1:50.68 (28.87)
        2:19.59 (28.91)     2:48.49 (28.90)     3:17.76 (29.27)     3:47.26 (29.50)
        4:16.46 (29.20)     4:44.99 (28.53)
 25 Aidan Wilson        SO Scarsdale-1          4:48.60    4:47.24 NYS
                  25.73       53.93 (28.20)     1:22.94 (29.01)     1:51.99 (29.05)
        2:21.12 (29.13)     2:50.58 (29.46)     3:19.80 (29.22)     3:49.21 (29.41)
        4:18.67 (29.46)     4:47.24 (28.57)
 26 John Kellett        SR Pittsford-5          4:47.50    4:47.40 NYS
                  25.85       54.34 (28.49)     1:23.23 (28.89)     1:52.52 (29.29)
        2:21.99 (29.47)     2:51.19 (29.20)     3:20.12 (28.93)     3:49.12 (29.00)
        4:18.11 (28.99)     4:47.40 (29.29)
 27 Juan Peticco        SR Newburgh-9           4:49.36    4:50.62 NYS
                  26.01       54.83 (28.82)     1:24.57 (29.74)     1:54.39 (29.82)
        2:24.49 (30.10)     2:54.03 (29.54)     3:23.81 (29.78)     3:53.59 (29.78)
        4:23.12 (29.53)     4:50.62 (27.50)
 28 Nicholas Wen        SO Stuyvesant-P         4:48.46    4:50.71 NYS
                  26.15       54.88 (28.73)     1:24.23 (29.35)     1:53.88 (29.65)
        2:23.58 (29.70)     2:53.50 (29.92)     3:23.34 (29.84)     3:53.02 (29.68)
        4:22.81 (29.79)     4:50.71 (27.90)
 29 Dylan Champagne     SO St. Anthonys-C       4:49.32    4:52.82
                  25.46       53.54 (28.08)     1:22.69 (29.15)     1:52.11 (29.42)
        2:21.90 (29.79)     2:51.76 (29.86)     3:21.82 (30.06)     3:52.47 (30.65)
        4:22.86 (30.39)     4:52.82 (29.96)
 30 Jason Boyko         SR Lourdes-1            4:48.38    4:54.10
                  25.34       53.95 (28.61)     1:22.94 (28.99)     1:52.61 (29.67)
        2:21.88 (29.27)     2:51.46 (29.58)     3:22.01 (30.55)     3:52.95 (30.94)
        4:23.69 (30.74)     4:54.10 (30.41)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Andrew Babyak       JR NEW-BRO-1            4:26.72    4:26.26 AA      24
                  24.70       51.58 (26.88)     1:18.83 (27.25)     1:46.13 (27.30)
        2:13.04 (26.91)     2:39.39 (26.35)     3:05.71 (26.32)     3:32.66 (26.95)
        3:59.75 (27.09)     4:26.26 (26.51)
  2 Jamie Lovette       SR Ithaca-4             4:31.19    4:32.37 AC      21
                  24.52       51.61 (27.09)     1:18.99 (27.38)     1:46.45 (27.46)
        2:13.77 (27.32)     2:41.33 (27.56)     3:09.00 (27.67)     3:37.10 (28.10)
        4:05.07 (27.97)     4:32.37 (27.30)
  3 John Hurley         SR Sewanhaka-8          4:36.81    4:36.00 NYS     20
                  25.48       52.80 (27.32)     1:20.37 (27.57)     1:48.26 (27.89)
        2:15.86 (27.60)     2:43.91 (28.05)     3:12.38 (28.47)     3:40.87 (28.49)
        4:08.90 (28.03)     4:36.00 (27.10)
  4 Kabir Randhawa      SO Half Hollow Hill-11  4:38.79    4:36.44 NYS     19
                  25.16       52.21 (27.05)     1:20.01 (27.80)     1:48.17 (28.16)
        2:15.59 (27.42)     2:43.50 (27.91)     3:11.76 (28.26)     3:40.23 (28.47)
        4:08.92 (28.69)     4:36.44 (27.52)
  5 Brendan Williams    FR Mount Sinai-11       4:43.58    4:41.25 NYS     18
                  25.11       52.50 (27.39)     1:20.50 (28.00)     1:48.97 (28.47)
        2:17.70 (28.73)     2:46.30 (28.60)     3:15.16 (28.86)     3:44.28 (29.12)
        4:13.08 (28.80)     4:41.25 (28.17)
  6 Javier Ramirez      JR Syosset-8            4:41.51    4:41.26 NYS     17
                  25.16       52.49 (27.33)     1:20.50 (28.01)     1:48.39 (27.89)
        2:16.77 (28.38)     2:45.38 (28.61)     3:14.51 (29.13)     3:43.52 (29.01)
        4:12.84 (29.32)     4:41.26 (28.42)
  7 Brandon Crist       JR Churchville-C-5      4:36.26    4:41.92 NYS     16
                  24.92       52.47 (27.55)     1:20.57 (28.10)     1:49.07 (28.50)
        2:17.56 (28.49)     2:46.58 (29.02)     3:15.90 (29.32)     3:44.97 (29.07)
        4:14.04 (29.07)     4:41.92 (27.88)
  8 John Loveless       JR Fox Lane-1           4:42.24    4:42.24 NYS     15
                  25.73       53.82 (28.09)     1:22.32 (28.50)     1:50.96 (28.64)
        2:20.05 (29.09)     2:49.17 (29.12)     3:17.89 (28.72)     3:46.76 (28.87)
        4:15.32 (28.56)     4:42.24 (26.92)
  9 Anthony Mariniello  SR Williams South-6     4:43.14    4:43.23 NYS     14
                  25.18       52.90 (27.72)     1:20.80 (27.90)     1:49.56 (28.76)
        2:18.54 (28.98)     2:47.95 (29.41)     3:16.84 (28.89)     3:46.17 (29.33)
        4:14.75 (28.58)     4:43.23 (28.48)
 10 Liam O'Connell      JR Hamburg-6            4:44.07    4:45.05 NYS     13
                  25.47       53.12 (27.65)     1:21.19 (28.07)     1:49.85 (28.66)
        2:18.62 (28.77)     2:47.78 (29.16)     3:17.05 (29.27)     3:46.39 (29.34)
        4:15.97 (29.58)     4:45.05 (29.08)
B - Final
 11 George Kalletta     JR Eastport-S Manor-11  4:44.80    4:40.36 NYS     11
                  25.43       53.49 (28.06)     1:22.04 (28.55)     1:50.74 (28.70)
        2:19.40 (28.66)     2:48.10 (28.70)     3:17.01 (28.91)     3:45.66 (28.65)
        4:13.65 (27.99)     4:40.36 (26.71)
 12 Ryan Bedell         SR Rye-BB-RN-1          4:46.90    4:41.09 NYS      9
                  25.34       52.82 (27.48)     1:20.86 (28.04)     1:49.28 (28.42)
        2:17.80 (28.52)     2:46.55 (28.75)     3:15.46 (28.91)     3:44.41 (28.95)
        4:13.17 (28.76)     4:41.09 (27.92)
 13 Cyrus Browning      FR Ithaca-4             4:44.55    4:41.82 NYS      8
                  25.48       52.95 (27.47)     1:21.00 (28.05)     1:49.57 (28.57)
        2:18.22 (28.65)     2:47.28 (29.06)     3:16.34 (29.06)     3:45.31 (28.97)
        4:14.17 (28.86)     4:41.82 (27.65)
 14 Andrew Kelemen      SR Fairport-5           4:45.03    4:41.99 NYS      7
                  25.96       54.03 (28.07)     1:22.69 (28.66)     1:51.48 (28.79)
        2:20.46 (28.98)     2:49.34 (28.88)     3:17.90 (28.56)     3:46.43 (28.53)
        4:14.91 (28.48)     4:41.99 (27.08)
 15 Macauley Kolonko    JR Weedsport-3          4:44.52    4:44.11 NYS      6
                  25.47       53.45 (27.98)     1:21.68 (28.23)     1:50.33 (28.65)
        2:19.61 (29.28)     2:48.75 (29.14)     3:18.26 (29.51)     3:47.47 (29.21)
        4:16.19 (28.72)     4:44.11 (27.92)
 16 Alex Kunes          SR Attica-5             4:48.26    4:44.99 NYS      5
                  25.56       53.33 (27.77)     1:21.81 (28.48)     1:50.68 (28.87)
        2:19.59 (28.91)     2:48.49 (28.90)     3:17.76 (29.27)     3:47.26 (29.50)
        4:16.46 (29.20)     4:44.99 (28.53)
 17 John Kellett        SR Pittsford-5          4:47.50    4:47.40 NYS      4
                  25.85       54.34 (28.49)     1:23.23 (28.89)     1:52.52 (29.29)
        2:21.99 (29.47)     2:51.19 (29.20)     3:20.12 (28.93)     3:49.12 (29.00)
        4:18.11 (28.99)     4:47.40 (29.29)
 18 Adam Kogan          SR Shenendehowa-2       4:45.55    4:48.53 NYS      3
                  25.56       53.87 (28.31)     1:22.72 (28.85)     1:51.66 (28.94)
        2:21.09 (29.43)     2:50.87 (29.78)     3:19.95 (29.08)     3:49.31 (29.36)
        4:19.03 (29.72)     4:48.53 (29.50)
 19 Jason Boyko         SR Lourdes-1            4:48.38    4:54.10          2
                  25.34       53.95 (28.61)     1:22.94 (28.99)     1:52.61 (29.67)
        2:21.88 (29.27)     2:51.46 (29.58)     3:22.01 (30.55)     3:52.95 (30.94)
        4:23.69 (30.74)     4:54.10 (30.41)
 20 Andrew Stolarski    SO Clarkstown-1         4:46.15    4:54.67          1
                  25.43       53.66 (28.23)     1:22.44 (28.78)     1:51.54 (29.10)
        2:20.93 (29.39)     2:50.83 (29.90)     3:21.42 (30.59)     3:52.91 (31.49)
        4:24.29 (31.38)     4:54.67 (30.38)
C - Final
 21 Aidan Wilson        SO Scarsdale-1          4:48.60    4:47.24 NYS
                  25.73       53.93 (28.20)     1:22.94 (29.01)     1:51.99 (29.05)
        2:21.12 (29.13)     2:50.58 (29.46)     3:19.80 (29.22)     3:49.21 (29.41)
        4:18.67 (29.46)     4:47.24 (28.57)
 22 Juan Peticco        SR Newburgh-9           4:49.36    4:50.62 NYS
                  26.01       54.83 (28.82)     1:24.57 (29.74)     1:54.39 (29.82)
        2:24.49 (30.10)     2:54.03 (29.54)     3:23.81 (29.78)     3:53.59 (29.78)
        4:23.12 (29.53)     4:50.62 (27.50)

Preliminaries
 29 Bryce Henkel         8 Albany Academy-2     4:48.94
 32 Brayden Murphy      FR Victor-5             4:49.66
 33 Rhett Burns         JR F.D. Roosevelt-9     4:49.93
 34 Ryan Davidoff       FR South-Lynbrook-8     4:50.28
 35 William Swartwout   FR St. Anthonys-C       4:50.70
 36 Trevor Askew        SR Fonda-Johnstown-2    4:51.21
 37 Trevor Foti         JR Chaminade-C          4:52.31
 38 Kieran Brown        JR Garden City-8        4:53.49
 39 Jake Newmark        FR Garden City-8        4:53.51
 40 Austin Richardson   SR Oswego-3             4:53.98
 41 Ian McElrath        JR Shaker-2             4:54.31
 42 George Enright      JR Shaker-2             4:56.23
 43 Tyler Bischoping    JR Rush Henrietta-5     4:56.47
 44 Nick Salzone        SO Shenendehowa-2       4:57.40
 45 Luke Moore          FR Seton Catholic-7     5:32.72

Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 1:23.84        2014 Fordham Prep, Fordh
                         P Conaton M Verini O Patrouch R Mannix
NYSPHSAA Rec: N 1:24.54        2010 Clarence
                         A.Barden, C.Rommel, A.Case, A.Urschel
                1:24.95  AA
                1:26.28  AC
                1:30.12  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Half Hollow Hills-11                        1:25.33    1:25.27 AC      48
     1) Daniel Lee SR                   2) Ethan Tack JR
     3) Dylan Chan JR                   4) Alex Park SR
                  22.06       43.46 (21.40)     1:04.76 (21.30)     1:25.27 (20.51)
  2 Long Beach-8                                1:26.74    1:25.30 AC      42
     1) Shane Morris SR                 2) Matthew Cannon SR
     3) Ryan Aroesty SO                 4) Troy Morris JR
                  21.24       43.00 (21.76)     1:04.45 (21.45)     1:25.30 (20.85)
  3 New Rochelle-Bronxville-1                   1:25.84    1:25.63 AC      40
     1) Michael Lawson JR               2) John Freeman SR
     3) Timothy Cushman SO              4) Andrew Babyak JR
                  21.56       42.87 (21.31)     1:04.21 (21.34)     1:25.63 (21.42)
  4 Fordham Prep-C                              1:26.49    1:25.64 AC      38
     1) Ryan Maierle SO                 2) Francis Moran SR
     3) Spencer LaFata SR               4) Aristides Speres SR
                  22.21       43.81 (21.60)     1:05.09 (21.28)     1:25.64 (20.55)
  5 Watertown-3                                 1:26.45    1:25.96 AC      36
     1) Edward Gaus JR                  2) David Saunders JR
     3) Connor Way JR                   4) Maclean Crossley SR
                  22.87       45.16 (22.29)     1:06.54 (21.38)     1:25.96 (19.42)
  6 Brockport-5                                 1:27.07    1:26.57 NYS     34
     1) Matt Dambra JR                  2) Bruce Kane JR
     3) Alex Regna SR                   4) Brandon Amthor SR
                  22.54       43.37 (20.83)     1:05.99 (22.62)     1:26.57 (20.58)
  7 Orchard Park-6                              1:27.00    1:26.64 NYS     32
     1) Riley McLaughlin SR             2) Alec Hoch SR
     3) Mason McMullen SR               4) Sean Duffy SR
                  22.33       43.01 (20.68)     1:04.87 (21.86)     1:26.64 (21.77)
  8 Ithaca-4                                    1:27.50    1:27.78 NYS     30
     1) Jamie Lovette SR                2) Owen Kelly SR
     3) Cyrus Browning FR               4) Robert Mangan SR
                  21.94       44.46 (22.52)     1:06.54 (22.08)     1:27.78 (21.24)
  9 Chaminade-C                                 1:27.90    1:28.01 NYS     28
     1) Joe deLyra SR                   2) Duncan Kaja SR
     3) Jonathan Virga SR               4) Christian Sztolcman JR
                  22.63       44.67 (22.04)     1:06.63 (21.96)     1:28.01 (21.38)
 10 Pittsford-5                                 1:27.51    1:28.25 NYS     26
     1) Ben Beldner JR                  2) John Kellett SR
     3) John Betters SR                 4) Samuel Roche JR
                  22.54       44.65 (22.11)     1:07.01 (22.36)     1:28.25 (21.24)
B - Final
 11 Burnt Hills-Ballston Lake-2                 1:28.48    1:27.46 NYS     22
     1) Liam Picozzi JR                 2) Ryan Board JR
     3) Alex Turczyn JR                 4) Jacob Hurteau SR
                  21.32       42.66 (21.34)     1:05.22 (22.56)     1:27.46 (22.24)
 12 Albany Academy-2                            1:28.15    1:27.56 NYS     18
     1) Tucker Besch SR                 2) Reginald Anadio SR
     3) Bryce Henkel 8                  4) Kyle Verstandig SR
                  22.13       44.09 (21.96)     1:06.11 (22.02)     1:27.56 (21.45)
 13 Shenendehowa-2                              1:28.12    1:27.71 NYS     16
     1) Josh Tsai JR                    2) James Jordan SO
     3) Kaleb Hotaling SO               4) Adam Kogan SR
                  22.12       44.23 (22.11)     1:06.15 (21.92)     1:27.71 (21.56)
 14 Monroe-Woodbury-9                           1:28.93    1:28.29 NYS     14
     1) William Coddington SR           2) Shane Mills SR
     3) Shane Treanor SR                4) John Wadsworth SR
                  22.45       44.07 (21.62)     1:06.51 (22.44)     1:28.29 (21.78)
 15 Niskayuna-2                                 1:28.49    1:28.67 NYS     12
     1) Neil Horne JR                   2) Ethan Bachert SR
     3) Scott Ward SO                   4) Bryan Liu SO
                  21.98       44.78 (22.80)     1:07.39 (22.61)     1:28.67 (21.28)
 16 Bethlehem Central-2                         1:29.22    1:28.83 NYS     10
     1) Richard Sweeney SR              2) Matt Clarke SR
     3) Joey Chiarella FR               4) Brendan Cartwright JR
                  22.89       45.69 (22.80)     1:07.74 (22.05)     1:28.83 (21.09)
 17 Maine-Endwell-4                             1:29.73    1:29.90 NYS      8
     1) Dan Dimock SR                   2) Connor Verity SR
     3) Dean Plaskon JR                 4) Nathan Medina SO
                  23.20       45.63 (22.43)     1:08.11 (22.48)     1:29.90 (21.79)
 18 Churchville-Chili-5                         1:29.28    1:29.92 NYS      6
     1) Christian Montanez SR           2) Kyle Wooding SR
     3) Tyler Regelsberger JR           4) Brandon Crist JR
                  22.20       45.33 (23.13)     1:07.07 (21.74)     1:29.92 (22.85)
 19 Liverpool-3                                 1:29.32    1:30.06 NYS      4
     1) Tom Griffin JR                  2) Matt Geary JR
     3) JJ Ross JR                      4) James Hunter SR
                  21.98       44.97 (22.99)     1:07.55 (22.58)     1:30.06 (22.51)
 20 Suffern-1                                   1:29.73    1:30.19          2
     1) Sean Flynn JR                   2) Joshua Southren SR
     3) Jason Karen SR                  4) Jack Simon JR
                  22.63       44.01 (21.38)     1:06.66 (22.65)     1:30.19 (23.53)
C - Final
 21 Williamsville East-6                        1:30.97    1:29.83 NYS
     1) Bryan Hong JR                   2) William Eaton SO
     3) Dylan Kim JR                    4) Michael Clough JR
                  22.19       44.89 (22.70)     1:07.89 (23.00)     1:29.83 (21.94)
 22 West Genesee-3                              1:30.03    1:30.12 NYS
     1) Nate Gdula SR                   2) Evan Tuthill SR
     3) Ryan Hagadorn SR                4) Matt Shoults JR
                  22.04       44.31 (22.27)     1:06.77 (22.46)     1:30.12 (23.35)
 23 Canisius-C                                  1:31.35    1:30.18
     1) Christian Balkin JR             2) Christian Granto JR
     3) Jacob Doane SO                  4) Christian Jackson JR
                  22.14       44.32 (22.18)     1:07.46 (23.14)     1:30.18 (22.72)
 24 Avon-5                                      1:30.82    1:30.51
     1) Trevor McCabe JR                2) Robert Atwood JR
     3) Drew Page SR                    4) Marcus Stickel SR
                  22.44       45.53 (23.09)     1:08.29 (22.76)     1:30.51 (22.22)
 25 James Madison-P                             1:30.62    1:30.58
     1) Mykyta Bashynskyi FR            2) Alan Zhenilenko JR
     3) Yevgeniy Kourilov JR            4) Khaled Hammam JR
                  23.24       45.95 (22.71)     1:08.60 (22.65)     1:30.58 (21.98)
 26 Horace Greeley-1                            1:31.23    1:30.83
     1) Daniel Sakharuk SO              2) Jack Sullivan JR
     3) Andrew Schmitt SR               4) Raymond Zheng SR
                  23.13       46.37 (23.24)     1:08.31 (21.94)     1:30.83 (22.52)
 27 New Paltz-9                                 1:30.11    1:31.05
     1) Sean Geisler SO                 2) Chad Catania JR
     3) Tadeusz Trzewik-Quinn SO        4) Leo Kuyl SO
                  23.29       46.76 (23.47)     1:09.70 (22.94)     1:31.05 (21.35)
 28 Shaker-2                                    1:31.88    1:31.65
     1) John Fitzgerald SR              2) Joe Bouchard SR
     3) Ian McElrath JR                 4) George Enright JR
                  23.13       46.08 (22.95)     1:09.00 (22.92)     1:31.65 (22.65)
 29 St. Anthonys-C                              1:31.67    1:32.06
     1) Cade McCormack SR               2) Christopher Stange FR
     3) Trevor Griffin FR               4) William Swartwout FR
                  23.54       46.31 (22.77)     1:09.58 (23.27)     1:32.06 (22.48)
 -- Syosset-8                                   1:31.73         DQ
     1) Kevin Lin SR                    2) Richard Chow SR
     3) Alexi Weis 8                    4) Sungchan-Chris Kwak SR
                  22.87       45.84 (22.97)     1:09.08 (23.24)          DQ (22.23)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Half Hollow Hills-11                        1:25.33    1:25.27 AC      48
     1) Daniel Lee SR                   2) Ethan Tack JR
     3) Dylan Chan JR                   4) Alex Park SR
                  22.06       43.46 (21.40)     1:04.76 (21.30)     1:25.27 (20.51)
  2 Long Beach-8                                1:26.74    1:25.30 AC      42
     1) Shane Morris SR                 2) Matthew Cannon SR
     3) Ryan Aroesty SO                 4) Troy Morris JR
                  21.24       43.00 (21.76)     1:04.45 (21.45)     1:25.30 (20.85)
  3 New Rochelle-Bronxville-1                   1:25.84    1:25.63 AC      40
     1) Michael Lawson JR               2) John Freeman SR
     3) Timothy Cushman SO              4) Andrew Babyak JR
                  21.56       42.87 (21.31)     1:04.21 (21.34)     1:25.63 (21.42)
  4 Watertown-3                                 1:26.45    1:25.96 AC      38
     1) Edward Gaus JR                  2) David Saunders JR
     3) Connor Way JR                   4) Maclean Crossley SR
                  22.87       45.16 (22.29)     1:06.54 (21.38)     1:25.96 (19.42)
  5 Brockport-5                                 1:27.07    1:26.57 NYS     36
     1) Matt Dambra JR                  2) Bruce Kane JR
     3) Alex Regna SR                   4) Brandon Amthor SR
                  22.54       43.37 (20.83)     1:05.99 (22.62)     1:26.57 (20.58)
  6 Orchard Park-6                              1:27.00    1:26.64 NYS     34
     1) Riley McLaughlin SR             2) Alec Hoch SR
     3) Mason McMullen SR               4) Sean Duffy SR
                  22.33       43.01 (20.68)     1:04.87 (21.86)     1:26.64 (21.77)
  7 Albany Academy-2                            1:28.15    1:27.56 NYS     32
     1) Tucker Besch SR                 2) Reginald Anadio SR
     3) Bryce Henkel 8                  4) Kyle Verstandig SR
                  22.13       44.09 (21.96)     1:06.11 (22.02)     1:27.56 (21.45)
  8 Shenendehowa-2                              1:28.12    1:27.71 NYS     30
     1) Josh Tsai JR                    2) James Jordan SO
     3) Kaleb Hotaling SO               4) Adam Kogan SR
                  22.12       44.23 (22.11)     1:06.15 (21.92)     1:27.71 (21.56)
  9 Ithaca-4                                    1:27.50    1:27.78 NYS     28
     1) Jamie Lovette SR                2) Owen Kelly SR
     3) Cyrus Browning FR               4) Robert Mangan SR
                  21.94       44.46 (22.52)     1:06.54 (22.08)     1:27.78 (21.24)
 10 Pittsford-5                                 1:27.51    1:28.25 NYS     26
     1) Ben Beldner JR                  2) John Kellett SR
     3) John Betters SR                 4) Samuel Roche JR
                  22.54       44.65 (22.11)     1:07.01 (22.36)     1:28.25 (21.24)
B - Final
 11 Burnt Hills-Ballston Lake-2                 1:28.48    1:27.46 NYS     22
     1) Liam Picozzi JR                 2) Ryan Board JR
     3) Alex Turczyn JR                 4) Jacob Hurteau SR
                  21.32       42.66 (21.34)     1:05.22 (22.56)     1:27.46 (22.24)
 12 Monroe-Woodbury-9                           1:28.93    1:28.29 NYS     18
     1) William Coddington SR           2) Shane Mills SR
     3) Shane Treanor SR                4) John Wadsworth SR
                  22.45       44.07 (21.62)     1:06.51 (22.44)     1:28.29 (21.78)
 13 Niskayuna-2                                 1:28.49    1:28.67 NYS     16
     1) Neil Horne JR                   2) Ethan Bachert SR
     3) Scott Ward SO                   4) Bryan Liu SO
                  21.98       44.78 (22.80)     1:07.39 (22.61)     1:28.67 (21.28)
 14 Bethlehem Central-2                         1:29.22    1:28.83 NYS     14
     1) Richard Sweeney SR              2) Matt Clarke SR
     3) Joey Chiarella FR               4) Brendan Cartwright JR
                  22.89       45.69 (22.80)     1:07.74 (22.05)     1:28.83 (21.09)
 15 Maine-Endwell-4                             1:29.73    1:29.90 NYS     12
     1) Dan Dimock SR                   2) Connor Verity SR
     3) Dean Plaskon JR                 4) Nathan Medina SO
                  23.20       45.63 (22.43)     1:08.11 (22.48)     1:29.90 (21.79)
 16 Churchville-Chili-5                         1:29.28    1:29.92 NYS     10
     1) Christian Montanez SR           2) Kyle Wooding SR
     3) Tyler Regelsberger JR           4) Brandon Crist JR
                  22.20       45.33 (23.13)     1:07.07 (21.74)     1:29.92 (22.85)
 17 Liverpool-3                                 1:29.32    1:30.06 NYS      8
     1) Tom Griffin JR                  2) Matt Geary JR
     3) JJ Ross JR                      4) James Hunter SR
                  21.98       44.97 (22.99)     1:07.55 (22.58)     1:30.06 (22.51)
 18 West Genesee-3                              1:30.03    1:30.12 NYS      6
     1) Nate Gdula SR                   2) Evan Tuthill SR
     3) Ryan Hagadorn SR                4) Matt Shoults JR
                  22.04       44.31 (22.27)     1:06.77 (22.46)     1:30.12 (23.35)
 19 Suffern-1                                   1:29.73    1:30.19          4
     1) Sean Flynn JR                   2) Joshua Southren SR
     3) Jason Karen SR                  4) Jack Simon JR
                  22.63       44.01 (21.38)     1:06.66 (22.65)     1:30.19 (23.53)
 20 New Paltz-9                                 1:30.11    1:31.05          2
     1) Sean Geisler SO                 2) Chad Catania JR
     3) Tadeusz Trzewik-Quinn SO        4) Leo Kuyl SO
                  23.29       46.76 (23.47)     1:09.70 (22.94)     1:31.05 (21.35)
C - Final
 21 Williamsville East-6                        1:30.97    1:29.83 NYS
     1) Bryan Hong JR                   2) William Eaton SO
     3) Dylan Kim JR                    4) Michael Clough JR
                  22.19       44.89 (22.70)     1:07.89 (23.00)     1:29.83 (21.94)
 22 Avon-5                                      1:30.82    1:30.51
     1) Trevor McCabe JR                2) Robert Atwood JR
     3) Drew Page SR                    4) Marcus Stickel SR
                  22.44       45.53 (23.09)     1:08.29 (22.76)     1:30.51 (22.22)
 23 Horace Greeley-1                            1:31.23    1:30.83
     1) Daniel Sakharuk SO              2) Jack Sullivan JR
     3) Andrew Schmitt SR               4) Raymond Zheng SR
                  23.13       46.37 (23.24)     1:08.31 (21.94)     1:30.83 (22.52)
 24 Shaker-2                                    1:31.88    1:31.65
     1) John Fitzgerald SR              2) Joe Bouchard SR
     3) Ian McElrath JR                 4) George Enright JR
                  23.13       46.08 (22.95)     1:09.00 (22.92)     1:31.65 (22.65)
 -- Syosset-8                                   1:31.73         DQ
     1) Kevin Lin SR                    2) Richard Chow SR
     3) Alexi Weis 8                    4) Sungchan-Chris Kwak SR
                  22.87       45.84 (22.97)     1:09.08 (23.24)          DQ (22.23)

Preliminaries
 31 Scarsdale-1                                 1:31.95
     1) Jack Callahan JR                2) Liam McPhillips SR
     3) Haofeng Liu JR                  4) Aidan Wilson SO
 32 North Rockland-1                            1:32.98
     1) Christopher Tiso JR             2) Timothy Engel 8
     3) Luke Gamboli JR                 4) Daniel Adjedj JR
 33 Plattsburgh-7                               1:38.13
     1) Luke Prather SO                 2) Zach Martin SR
     3) Micheal Graves SO               4) Dalton Harney SR
 -- Ward Melville-11                                DQ
     1) Cameron Kubik JR                2) John Dillon SO
     3) Logan Gregory SR                4) Matthew Chirico SR

Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 48.53        2014 Patrick Conaton, Fordham Prep
NYSPHSAA Rec: N 48.78        2014 Ryan Gordon, Shenendehowa
                49.74  AA
                50.10  AC
                54.82  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Tyler Hill          SR Greeley-1              51.17      49.01 AA      24
                  23.81       49.01 (25.20)
  2 Chris O'Shea        SR Rocky Point-11         49.86      49.26 AA      21
                  24.14       49.26 (25.12)
  3 Christian Thomas    SR Lourdes-1              50.94      50.39 NYS     20
                  24.41       50.39 (25.98)
  4 Michael Tartakovsk  SR North Rockland-1       51.62      50.67 NYS     19
                  24.19       50.67 (26.48)
  5 Nick Torres         SO Fordham Prep-C         51.47      50.71 NYS     18
                  24.40       50.71 (26.31)
  6 Seamus Trzewik-Qui  SR New Paltz-9            51.21      50.99 NYS     17
                  24.61       50.99 (26.38)
  7 Dylan Chan          JR Half Hollow Hill-11    50.98      51.14 NYS     16
                  24.88       51.14 (26.26)
  8 Joey Homan          SR Shenendehowa-2         51.18      51.18 NYS     15
                  25.06       51.18 (26.12)
  9 Liam Picozzi        JR Burnt Hills-2          50.58      51.38 NYS     14
                  24.80       51.38 (26.58)
 10 Casey Ransford      SR Pittsford-5            51.74      51.70 NYS     13
                  25.06       51.70 (26.64)
B - Final
 11 Luka Zuric          JR Ward Melville-11       51.84      50.91 NYS     11
                  25.03       50.91 (25.88)
 12 Alec Wahl           SR Webster-5              52.29      51.34 NYS      9
                  25.20       51.34 (26.14)
 13 Ted Mebust          JR Cooperstown-3          52.30      52.05 NYS      8
                  25.03       52.05 (27.02)
 14 Conor Rutigliano    SR St. Anthonys-C         52.39      52.23 NYS      7
                  25.34       52.23 (26.89)
 15 Michael Clough      JR Williams East-6        52.86      52.49 NYS      6
                  25.72       52.49 (26.77)
 16 Dan Bowen           SO Canisius-C             53.37      52.66 NYS      5
                  25.82       52.66 (26.84)
 17 Trenton Burr        SO Hauppauge-11           52.47      52.70 NYS      4
                  25.93       52.70 (26.77)
 18 Timothy Cushman     SO NEW-BRO-1              53.08      52.81 NYS      3
                  25.93       52.81 (26.88)
 19 Ryan Kaplan         JR Ward Melville-11       53.19      53.04 NYS      2
                  26.19       53.04 (26.85)
 20 Zachary Leng        JR Manhasset-8            53.40      53.61 NYS      1
                  25.64       53.61 (27.97)
C - Final
 21 Nicos Prokopiou     SR West Islip-11          53.59      52.09 NYS
                  25.15       52.09 (26.94)
 22 Connor Doyle        SR Bethlehem-2            53.72      53.45 NYS
                  26.42       53.45 (27.03)
 23 Jeff Santillo       SR Fairport-5             53.95      53.65 NYS
                  25.58       53.65 (28.07)
 24 Nicholas Millkey    JR Northport-11           53.81      53.83 NYS
                  26.23       53.83 (27.60)
 25 Ryan Lee            JR Scarsdale-1            54.08      53.91 NYS
                  26.37       53.91 (27.54)
 25 Jordan Fargo        JR St. Anthonys-C         53.82      53.91 NYS
                  26.19       53.91 (27.72)
 27 Daniel Hadary       JR Bayside-P              53.57      53.93 NYS
                  26.21       53.93 (27.72)
 28 Michael Maurer      JR Hamburg-6              53.97      54.03 NYS
                  26.29       54.03 (27.74)
 29 Taiyo De Jong       SO Bronx Science-P        53.75      54.09 NYS
                  26.28       54.09 (27.81)
 30 Daniel Lee          SR Half Hollow Hill-11    54.11      54.28 NYS
                  26.64       54.28 (27.64)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Tyler Hill          SR Greeley-1              51.17      49.01 AA      24
                  23.81       49.01 (25.20)
  2 Chris O'Shea        SR Rocky Point-11         49.86      49.26 AA      21
                  24.14       49.26 (25.12)
  3 Christian Thomas    SR Lourdes-1              50.94      50.39 NYS     20
                  24.41       50.39 (25.98)
  4 Michael Tartakovsk  SR North Rockland-1       51.62      50.67 NYS     19
                  24.19       50.67 (26.48)
  5 Luka Zuric          JR Ward Melville-11       51.84      50.91 NYS     18
                  25.03       50.91 (25.88)
  6 Seamus Trzewik-Qui  SR New Paltz-9            51.21      50.99 NYS     17
                  24.61       50.99 (26.38)
  7 Dylan Chan          JR Half Hollow Hill-11    50.98      51.14 NYS     16
                  24.88       51.14 (26.26)
  8 Joey Homan          SR Shenendehowa-2         51.18      51.18 NYS     15
                  25.06       51.18 (26.12)
  9 Liam Picozzi        JR Burnt Hills-2          50.58      51.38 NYS     14
                  24.80       51.38 (26.58)
 10 Casey Ransford      SR Pittsford-5            51.74      51.70 NYS     13
                  25.06       51.70 (26.64)
B - Final
 11 Alec Wahl           SR Webster-5              52.29      51.34 NYS     11
                  25.20       51.34 (26.14)
 12 Ted Mebust          JR Cooperstown-3          52.30      52.05 NYS      9
                  25.03       52.05 (27.02)
 13 Nicos Prokopiou     SR West Islip-11          53.59      52.09 NYS      8
                  25.15       52.09 (26.94)
 14 Michael Clough      JR Williams East-6        52.86      52.49 NYS      7
                  25.72       52.49 (26.77)
 15 Trenton Burr        SO Hauppauge-11           52.47      52.70 NYS      6
                  25.93       52.70 (26.77)
 16 Timothy Cushman     SO NEW-BRO-1              53.08      52.81 NYS      5
                  25.93       52.81 (26.88)
 17 Ryan Kaplan         JR Ward Melville-11       53.19      53.04 NYS      4
                  26.19       53.04 (26.85)
 18 Connor Doyle        SR Bethlehem-2            53.72      53.45 NYS      3
                  26.42       53.45 (27.03)
 19 Zachary Leng        JR Manhasset-8            53.40      53.61 NYS      2
                  25.64       53.61 (27.97)
C - Final
 21 Jeff Santillo       SR Fairport-5             53.95      53.65 NYS
                  25.58       53.65 (28.07)
 22 Nicholas Millkey    JR Northport-11           53.81      53.83 NYS
                  26.23       53.83 (27.60)
 23 Ryan Lee            JR Scarsdale-1            54.08      53.91 NYS
                  26.37       53.91 (27.54)
 24 Michael Maurer      JR Hamburg-6              53.97      54.03 NYS
                  26.29       54.03 (27.74)
 25 Daniel Lee          SR Half Hollow Hill-11    54.11      54.28 NYS
                  26.64       54.28 (27.64)

Preliminaries
 31 Michael Jiang       SO Syosset-8              54.32
 32 Sam Sweeney         JR JohnJay-Brewster-1     54.37
 33 Justin Meyn         SO St. Anthonys-C         54.46
 34 Orry Zayit          JR Port-Roslyn-8          54.54
 35 Mark McLaughlin     SR Yorktown-1             54.73
 36 Liam Allen          FR Monroe-Woodbury-9      54.76
 37 Bopaiah Paruvangad  JR Greeley-1              54.83
 38 Chester Pergan      FR Smithtown-11           54.87
 39 Chris Lemley        SR Notre Dame-5           54.92
 40 Eian McKeon         SR Pine Bush-9            55.03
 41 Owen Farchione      JR JD/CBA-3               55.28
 42 Brian Glat          JR BBPVW-1                55.97
 43 Timothy Hector      JR Ithaca-4               56.02
 44 Jordan Harris       SR RCS-2                  56.07
 45 Jonathan Ma         SO A-H-E-D-1              56.35
 46 Joshua Chamak       JR Clarkstown-1           56.63
 47 Kevin Yao           SR Cold Spring-8          56.96
 48 Ryan Agoney         SR AuSable Valley-7     1:05.50

Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 54.51        2015 Gunther Cassell, Huntington Harbo
NYSPHSAA Rec: N 54.51        2015 Gunther Cassell, Huntington Harbo
                56.09  AA
                57.39  AC
              1:01.20  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Jason Louser        SO Shoreham-Wading-11     56.54      55.74 AA      24
                  26.73       55.74 (29.01)
  2 Jack Casey          SO Hauppauge-11           56.96      56.16 AC      21
                  26.18       56.16 (29.98)
  3 Evan Zhang          SR Lewis-P                57.32      56.24 AC      20
                  26.47       56.24 (29.77)
  4 Michael Chang       SO St. Anthonys-C         57.26      56.63 AC      19
                  26.84       56.63 (29.79)
  5 Luke Kennedy        SR Hamburg-6              57.36      56.83 AC      18
                  26.56       56.83 (30.27)
  6 Ryan Board          JR Burnt Hills-2          57.23      57.05 AC      17
                  26.74       57.05 (30.31)
  7 Patrick Wilson      SR Kellenberg-C           58.06      58.23 NYS     16
                  27.54       58.23 (30.69)
  8 Sean Flynn          JR Suffern-1              58.37      58.36 NYS     15
                  27.10       58.36 (31.26)
  9 Joshua Zock         SR Valley Central-9       58.14      58.42 NYS     14
                  27.41       58.42 (31.01)
 10 Tanner Damico       SR Ballston Spa-2         58.20      59.11 NYS     13
                  27.99       59.11 (31.12)
B - Final
 11 Joshua Bryant       JR Newburgh-9             58.89      57.60 NYS     11
                  27.32       57.60 (30.28)
 12 Andy Lee            SO Great Neck South-8     58.84      58.01 NYS      9
                  27.28       58.01 (30.73)
 13 John Wadsworth      SR Monroe-Woodbury-9      59.02      58.87 NYS      8
                  27.31       58.87 (31.56)
 14 Nik Daly            SO Chaminade-C            59.47      59.16 NYS      7
                  28.20       59.16 (30.96)
 15 Liam Loveless       FR Fox Lane-1           1:00.09      59.30 NYS      6
                  27.54       59.30 (31.76)
 16 Steven Yu           JR Shaker-2               59.44      59.57 NYS      5
                  28.08       59.57 (31.49)
 17 Ryan Hagadorn       SR West Genesee-3       1:00.07    1:00.23 NYS      4
                  28.01     1:00.23 (32.22)
 18 Shane Treanor       SR Monroe-Woodbury-9      59.70    1:00.29 NYS      3
                  27.95     1:00.29 (32.34)
 19 Aidan Kreiley       FR Dansville-5          1:00.42    1:00.90 NYS      2
                  28.64     1:00.90 (32.26)
 20 Aleksey Makarov     SO Newburgh-9           1:00.26    1:01.69          1
                  28.58     1:01.69 (33.11)
C - Final
 21 Elias Econopouly    SR Rhinebeck-9          1:00.45      59.74 NYS
                  28.39       59.74 (31.35)
 22 Kaleb Hotaling      SO Shenendehowa-2       1:00.95    1:00.15 NYS
                  29.44     1:00.15 (30.71)
 23 Andrew Schmitt      SR Greeley-1            1:01.02    1:00.51 NYS
                  28.57     1:00.51 (31.94)
 24 James Wun           JR Syosset-8            1:01.45    1:00.99 NYS
                  28.60     1:00.99 (32.39)
 25 Jack Shashaty       JR St.Peters-C          1:00.59    1:01.09 NYS
                  28.93     1:01.09 (32.16)
 25 Maxwell Bent        JR Schenectady-2        1:01.16    1:01.09 NYS
                  28.45     1:01.09 (32.64)
 27 Andrew Choi         SO Monroe-Woodbury-9    1:00.56    1:01.37
                  28.77     1:01.37 (32.60)
 28 Brian Harding       JR Shenendehowa-2       1:00.94    1:01.63
                  28.84     1:01.63 (32.79)
 29 Trevor McCabe       JR Avon-5               1:01.01    1:01.70
                  28.82     1:01.70 (32.88)
 30 Chandler Tucker     JR Bellmore-Merrick-8   1:01.37    1:01.81
                  28.81     1:01.81 (33.00)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Jason Louser        SO Shoreham-Wading-11     56.54      55.74 AA      24
                  26.73       55.74 (29.01)
  2 Jack Casey          SO Hauppauge-11           56.96      56.16 AC      21
                  26.18       56.16 (29.98)
  3 Luke Kennedy        SR Hamburg-6              57.36      56.83 AC      20
                  26.56       56.83 (30.27)
  4 Ryan Board          JR Burnt Hills-2          57.23      57.05 AC      19
                  26.74       57.05 (30.31)
  5 Joshua Bryant       JR Newburgh-9             58.89      57.60 NYS     18
                  27.32       57.60 (30.28)
  6 Andy Lee            SO Great Neck South-8     58.84      58.01 NYS     17
                  27.28       58.01 (30.73)
  7 Sean Flynn          JR Suffern-1              58.37      58.36 NYS     16
                  27.10       58.36 (31.26)
  8 Joshua Zock         SR Valley Central-9       58.14      58.42 NYS     15
                  27.41       58.42 (31.01)
  9 John Wadsworth      SR Monroe-Woodbury-9      59.02      58.87 NYS     14
                  27.31       58.87 (31.56)
 10 Tanner Damico       SR Ballston Spa-2         58.20      59.11 NYS     13
                  27.99       59.11 (31.12)
B - Final
 11 Liam Loveless       FR Fox Lane-1           1:00.09      59.30 NYS     11
                  27.54       59.30 (31.76)
 12 Steven Yu           JR Shaker-2               59.44      59.57 NYS      9
                  28.08       59.57 (31.49)
 13 Elias Econopouly    SR Rhinebeck-9          1:00.45      59.74 NYS      8
                  28.39       59.74 (31.35)
 14 Kaleb Hotaling      SO Shenendehowa-2       1:00.95    1:00.15 NYS      7
                  29.44     1:00.15 (30.71)
 15 Ryan Hagadorn       SR West Genesee-3       1:00.07    1:00.23 NYS      6
                  28.01     1:00.23 (32.22)
 16 Shane Treanor       SR Monroe-Woodbury-9      59.70    1:00.29 NYS      5
                  27.95     1:00.29 (32.34)
 17 Aidan Kreiley       FR Dansville-5          1:00.42    1:00.90 NYS      4
                  28.64     1:00.90 (32.26)
 18 Andrew Choi         SO Monroe-Woodbury-9    1:00.56    1:01.37          3
                  28.77     1:01.37 (32.60)
 19 Brian Harding       JR Shenendehowa-2       1:00.94    1:01.63          2
                  28.84     1:01.63 (32.79)
 20 Aleksey Makarov     SO Newburgh-9           1:00.26    1:01.69          1
                  28.58     1:01.69 (33.11)
C - Final
 21 Andrew Schmitt      SR Greeley-1            1:01.02    1:00.51 NYS
                  28.57     1:00.51 (31.94)
 22 James Wun           JR Syosset-8            1:01.45    1:00.99 NYS
                  28.60     1:00.99 (32.39)
 23 Maxwell Bent        JR Schenectady-2        1:01.16    1:01.09 NYS
                  28.45     1:01.09 (32.64)
 24 Trevor McCabe       JR Avon-5               1:01.01    1:01.70
                  28.82     1:01.70 (32.88)
 25 Chandler Tucker     JR Bellmore-Merrick-8   1:01.37    1:01.81
                  28.81     1:01.81 (33.00)
Preliminaries
 31 Nicholas Neri       SR Sachem-11            1:01.74
 32 Kyle Kreuscher      SR Chaminade-C          1:01.87
 33 Andrew Hamelink     SR Newfane-6            1:01.96
 34 Nick Mattone        SR Chaminade-C          1:02.21
 35 Matt Keane          JR Lakeland-Panas-1     1:02.31
 36 Matthew Walker      SO Kenmore West-6       1:02.34
 37 Karl Grunder        SR Chenango Valley-4    1:02.41
 38 Caleb Vreeland      JR Minisink Valley-9    1:02.78
 39 Hunter Reynolds     SR Franklin Academy-10  1:08.65
 -- George Litvinov     SR Garden City-8            DQ
 -- William Eaton       SO Williams East-6          DQ

Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 3:04.88        2014 Fordham Prep, Fordh
                         P Conaton O Patrouch D Kennon R Mannix
NYSPHSAA Rec: N 3:06.99        2012 Tappan Zee, Tappa
                3:06.47  AA
                3:09.43  AC
                3:18.87  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Fordham Prep-C                              3:09.17    3:06.14NAA      48
     1) Steven Amato JR                 2) Nick Torres SO
     3) Spencer LaFata SR               4) Aristides Speres SR
                  23.11       48.57 (48.57)     1:10.32 (21.75)     1:34.02 (45.45)
        1:56.41 (22.39)     2:20.55 (46.53)     2:42.33 (21.78)     3:06.14 (45.59)
  2 St. Anthonys-C                              3:10.19    3:07.81 AC      42
     1) Andrew Stange SR                2) Justin Meyn SO
     3) Christopher Arena SR            4) Michael Chang SO
                  22.30       45.66 (45.66)     1:08.10 (22.44)     1:33.31 (47.65)
        1:56.36 (23.05)     2:21.52 (48.21)     2:43.61 (22.09)     3:07.81 (46.29)
  3 New Rochelle-Bronxville-1                   3:10.62    3:08.77 AC      40
     1) Michael Lawson JR               2) John Freeman SR
     3) Timothy Cushman SO              4) Andrew Babyak JR
                  22.76       47.71 (47.71)     1:09.68 (21.97)     1:34.36 (46.65)
        1:56.88 (22.52)     2:21.85 (47.49)     2:44.18 (22.33)     3:08.77 (46.92)
  4 Ward Melville-11                            3:10.07    3:10.12 NYS     38
     1) David He JR                     2) Cameron Kubik JR
     3) Ryan Kaplan JR                  4) Luka Zuric JR
                  23.35       48.27 (48.27)     1:10.51 (22.24)     1:36.21 (47.94)
        1:58.86 (22.65)     2:24.26 (48.05)     2:46.10 (21.84)     3:10.12 (45.86)
  5 Pittsford-5                                 3:11.85    3:10.65 NYS     36
     1) Samuel Roche JR                 2) John Kellett SR
     3) Casey Ransford SR               4) Ben Beldner JR
                  22.92       47.66 (47.66)     1:10.29 (22.63)     1:35.92 (48.26)
        1:58.35 (22.43)     2:22.99 (47.07)     2:45.46 (22.47)     3:10.65 (47.66)
  6 Ithaca-4                                    3:11.85    3:11.96 NYS     34
     1) Jamie Lovette SR                2) Owen Kelly SR
     3) Cyrus Browning FR               4) Robert Mangan SR
                  23.05       47.67 (47.67)     1:10.66 (22.99)     1:36.62 (48.95)
        1:59.61 (22.99)     2:25.00 (48.38)     2:47.26 (22.26)     3:11.96 (46.96)
  7 Horace Greeley-1                            3:14.81    3:12.28 NYS     32
     1) Daniel Sakharuk SO              2) Raymond Zheng SR
     3) John Koster SR                  4) Tyler Hill SR
                  23.55       49.98 (49.98)     1:13.43 (23.45)     1:39.45 (49.47)
        2:02.07 (22.62)     2:27.56 (48.11)     2:48.71 (21.15)     3:12.28 (44.72)
  8 Orchard Park-6                              3:15.05    3:12.96 NYS     30
     1) Riley McLaughlin SR             2) Joe Blake SO
     3) Drew Deren SR                   4) Alec Hoch SR
                  23.25       48.52 (48.52)     1:11.82 (23.30)     1:37.17 (48.65)
        2:00.43 (23.26)     2:26.84 (49.67)     2:48.85 (22.01)     3:12.96 (46.12)
  9 Shenendehowa-2                              3:12.82    3:13.82 NYS     28
     1) Josh Tsai JR                    2) Joey Homan SR
     3) Kaleb Hotaling SO               4) Adam Kogan SR
                  23.55       48.40 (48.40)     1:11.08 (22.68)     1:35.92 (47.52)
        1:59.71 (23.79)     2:26.07 (50.15)     2:48.62 (22.55)     3:13.82 (47.75)
 10 North Rockland-1                            3:15.35    3:14.24 NYS     26
     1) Michael Tartakovsky SR          2) Jared Finn JR
     3) Timothy Engel 8                 4) Christopher Tiso JR
                  22.07       46.85 (46.85)     1:09.48 (22.63)     1:34.56 (47.71)
        1:58.48 (23.92)     2:24.89 (50.33)     2:48.06 (23.17)     3:14.24 (49.35)
B - Final
 11 Hamburg-6                                   3:15.73    3:12.66 NYS     22
     1) Liam O'Connell JR               2) Braden Feasley SR
     3) Luke Kennedy SR                 4) Michael Maurer JR
                  23.68       48.81 (48.81)     1:11.58 (22.77)     1:36.83 (48.02)
        1:59.70 (22.87)     2:24.84 (48.01)     2:47.21 (22.37)     3:12.66 (47.82)
 12 Chaminade-C                                 3:17.35    3:13.90 NYS     18
     1) William Takes SO                2) Kyle Kreuscher SR
     3) Nik Daly SO                     4) Christian Sztolcman JR
                  23.77       49.48 (49.48)     1:12.77 (23.29)     1:38.78 (49.30)
        2:02.38 (23.60)     2:28.06 (49.28)     2:49.98 (21.92)     3:13.90 (45.84)
 13 Newburgh Free Academy-9                     3:16.94    3:14.55 NYS     16
     1) Matthew Johnson SR              2) Juan Peticco SR
     3) Aleksey Makarov SO              4) Joshua Bryant JR
                  23.77       50.07 (50.07)     1:13.32 (23.25)     1:38.92 (48.85)
        2:01.42 (22.50)     2:27.19 (48.27)     2:49.78 (22.59)     3:14.55 (47.36)
 14 Monroe-Woodbury-9                           3:16.30    3:14.72 NYS     14
     1) William Coddington SR           2) Daniel Ip JR
     3) Ian Ackerman SO                 4) Shane Mills SR
                  23.30       49.17 (49.17)     1:12.13 (22.96)     1:37.77 (48.60)
        2:00.73 (22.96)     2:26.79 (49.02)     2:49.10 (22.31)     3:14.72 (47.93)
 15 Syosset-8                                   3:17.39    3:14.76 NYS     12
     1) Sunghyuk-Joe Kwak SR            2) Javier Ramirez JR
     3) Joseph LaBianca SR              4) Michael Jiang SO
                  23.10       48.53 (48.53)     1:12.26 (23.73)     1:38.31 (49.78)
        2:01.66 (23.35)     2:27.04 (48.73)     2:49.21 (22.17)     3:14.76 (47.72)
 16 Garden City-8                               3:16.14    3:14.77 NYS     10
     1) Kieran Brown JR                 2) Jake Newmark FR
     3) Liam Gaffney SO                 4) John Gaffney SR
                  23.70       49.56 (49.56)     1:12.56 (23.00)     1:38.98 (49.42)
        2:02.11 (23.13)     2:28.06 (49.08)     2:50.31 (22.25)     3:14.77 (46.71)
 17 Scarsdale-1                                 3:16.34    3:14.81 NYS      8
     1) Haofeng Liu JR                  2) Jack Callahan JR
     3) Tanner McFarland SR             4) Ryan Lee JR
                  23.45       49.03 (49.03)     1:11.83 (22.80)     1:37.44 (48.41)
        2:00.65 (23.21)     2:26.16 (48.72)     2:49.09 (22.93)     3:14.81 (48.65)
 18 Long Beach-8                                3:16.37    3:14.84 NYS      6
     1) Ryan Aroesty SO                 2) Matthew Cannon SR
     3) Troy Morris JR                  4) Shane Morris SR
                  23.34       49.17 (49.17)     1:12.44 (23.27)     1:38.29 (49.12)
        2:01.47 (23.18)     2:27.23 (48.94)     2:49.45 (22.22)     3:14.84 (47.61)
 19 Bethlehem Central-2                         3:17.20    3:15.05 NYS      4
     1) John Moloney JR                 2) Connor Doyle SR
     3) Richard Sweeney SR              4) Brendan Cartwright JR
                  23.70       49.28 (49.28)     1:12.49 (23.21)     1:38.05 (48.77)
        2:01.49 (23.44)     2:27.94 (49.89)     2:50.09 (22.15)     3:15.05 (47.11)
 20 Watertown-3                                 3:15.52    3:15.38 NYS      2
     1) Edward Gaus JR                  2) Nathanial Carlos FR
     3) Connor Way JR                   4) Maclean Crossley SR
                  23.83       50.49 (50.49)     1:14.71 (24.22)     1:42.24 (51.75)
        2:04.73 (22.49)     2:30.35 (48.11)     2:51.22 (20.87)     3:15.38 (45.03)
C - Final
 21 Sayville-Bayport-BP-11                      3:17.62    3:13.91 NYS
     1) Andrey Dagayev SO               2) Matt McDermott SR
     3) Tim Kanaley SO                  4) Brendon Kolar SR
                  23.23       48.31 (48.31)     1:11.82 (23.51)     1:37.87 (49.56)
        2:01.20 (23.33)     2:27.66 (49.79)     2:49.35 (21.69)     3:13.91 (46.25)
 22 Niskayuna-2                                 3:18.15    3:15.77 NYS
     1) Scott Ward SO                   2) Ethan Bachert SR
     3) Bryan Liu SO                    4) Neil Horne JR
                  24.26       50.38 (50.38)     1:14.69 (24.31)     1:40.37 (49.99)
        2:03.13 (22.76)     2:28.47 (48.10)     2:50.74 (22.27)     3:15.77 (47.30)
 23 Albany Academy-2                            3:19.54    3:15.89 NYS
     1) Tucker Besch SR                 2) Reginald Anadio SR
     3) Bryce Henkel 8                  4) Kyle Verstandig SR
                  23.47       49.02 (49.02)     1:12.09 (23.07)     1:38.41 (49.39)
        2:01.61 (23.20)     2:27.18 (48.77)     2:50.70 (23.52)     3:15.89 (48.71)
 24 Webster-5                                   3:18.80    3:17.17 NYS
     1) Griffin Witte SO                2) Michael Damelio 8
     3) Matt Delgrego FR                4) Alec Wahl SR
                  23.57       49.96 (49.96)     1:13.53 (23.57)     1:39.46 (49.50)
        2:03.31 (23.85)     2:30.74 (51.28)     2:53.08 (22.34)     3:17.17 (46.43)
 25 Victor-5                                    3:20.19    3:17.42 NYS
     1) Jeremy Shawe SR                 2) Brayden Murphy FR
     3) Mitchell Chappell JR            4) Jared Ritz SR
                  24.21       50.88 (50.88)     1:14.47 (23.59)     1:40.36 (49.48)
        2:04.23 (23.87)     2:30.80 (50.44)     2:52.84 (22.04)     3:17.42 (46.62)
 26 Churchville-Chili-5                         3:17.78    3:17.57 NYS
     1) Tyler Regelsberger JR           2) Kyle Wooding SR
     3) Brandon Crist JR                4) Christian Montanez SR
                  23.44       48.24 (48.24)     1:12.51 (24.27)     1:39.71 (51.47)
        2:03.31 (23.60)     2:29.83 (50.12)     2:52.39 (22.56)     3:17.57 (47.74)
 27 Shaker-2                                    3:20.80    3:17.93 NYS
     1) John Fitzgerald SR              2) Joe Bouchard SR
     3) George Enright JR               4) Steven Yu JR
                  23.93       49.38 (49.38)     1:13.40 (24.02)     1:39.92 (50.54)
        2:03.14 (23.22)     2:29.32 (49.40)     2:53.03 (23.71)     3:17.93 (48.61)
 28 Liverpool-3                                 3:20.54    3:18.63 NYS
     1) JJ Ross JR                      2) Griffin O'Neil JR
     3) Tom Griffin JR                  4) Curtis Merrick FR
                  23.77       49.54 (49.54)     1:13.65 (24.11)     1:39.78 (50.24)
        2:02.48 (22.70)     2:27.94 (48.16)     2:51.84 (23.90)     3:18.63 (50.69)
 29 Maine-Endwell-4                             3:22.10    3:19.79
     1) Ryan Klein SR                   2) Noah Brizzolara JR
     3) Dean Plaskon JR                 4) Nathan Medina SO
                  24.50       50.11 (50.11)     1:14.12 (24.01)     1:41.27 (51.16)
        2:04.70 (23.43)     2:30.91 (49.64)     2:53.81 (22.90)     3:19.79 (48.88)
 30 Susan Wagner-P                              3:23.40    3:23.34
     1) Maxim Kleyer FR                 2) Eric Towse JR
     3) Daniel Shteynvarts SR           4) Christopher Costanzo SR
                  25.10       52.78 (52.78)     1:17.59 (24.81)     1:46.01 (53.23)
        2:08.77 (22.76)     2:34.54 (48.53)     2:57.70 (23.16)     3:23.34 (48.80)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 New Rochelle-Bronxville-1                   3:10.62    3:08.77 AC      48
     1) Michael Lawson JR               2) John Freeman SR
     3) Timothy Cushman SO              4) Andrew Babyak JR
                  22.76       47.71 (47.71)     1:09.68 (21.97)     1:34.36 (46.65)
        1:56.88 (22.52)     2:21.85 (47.49)     2:44.18 (22.33)     3:08.77 (46.92)
  2 Ward Melville-11                            3:10.07    3:10.12 NYS     42
     1) David He JR                     2) Cameron Kubik JR
     3) Ryan Kaplan JR                  4) Luka Zuric JR
                  23.35       48.27 (48.27)     1:10.51 (22.24)     1:36.21 (47.94)
        1:58.86 (22.65)     2:24.26 (48.05)     2:46.10 (21.84)     3:10.12 (45.86)
  3 Pittsford-5                                 3:11.85    3:10.65 NYS     40
     1) Samuel Roche JR                 2) John Kellett SR
     3) Casey Ransford SR               4) Ben Beldner JR
                  22.92       47.66 (47.66)     1:10.29 (22.63)     1:35.92 (48.26)
        1:58.35 (22.43)     2:22.99 (47.07)     2:45.46 (22.47)     3:10.65 (47.66)
  4 Ithaca-4                                    3:11.85    3:11.96 NYS     38
     1) Jamie Lovette SR                2) Owen Kelly SR
     3) Cyrus Browning FR               4) Robert Mangan SR
                  23.05       47.67 (47.67)     1:10.66 (22.99)     1:36.62 (48.95)
        1:59.61 (22.99)     2:25.00 (48.38)     2:47.26 (22.26)     3:11.96 (46.96)
  5 Horace Greeley-1                            3:14.81    3:12.28 NYS     36
     1) Daniel Sakharuk SO              2) Raymond Zheng SR
     3) John Koster SR                  4) Tyler Hill SR
                  23.55       49.98 (49.98)     1:13.43 (23.45)     1:39.45 (49.47)
        2:02.07 (22.62)     2:27.56 (48.11)     2:48.71 (21.15)     3:12.28 (44.72)
  6 Hamburg-6                                   3:15.73    3:12.66 NYS     34
     1) Liam O'Connell JR               2) Braden Feasley SR
     3) Luke Kennedy SR                 4) Michael Maurer JR
                  23.68       48.81 (48.81)     1:11.58 (22.77)     1:36.83 (48.02)
        1:59.70 (22.87)     2:24.84 (48.01)     2:47.21 (22.37)     3:12.66 (47.82)
  7 Orchard Park-6                              3:15.05    3:12.96 NYS     32
     1) Riley McLaughlin SR             2) Joe Blake SO
     3) Drew Deren SR                   4) Alec Hoch SR
                  23.25       48.52 (48.52)     1:11.82 (23.30)     1:37.17 (48.65)
        2:00.43 (23.26)     2:26.84 (49.67)     2:48.85 (22.01)     3:12.96 (46.12)
  8 Shenendehowa-2                              3:12.82    3:13.82 NYS     30
     1) Josh Tsai JR                    2) Joey Homan SR
     3) Kaleb Hotaling SO               4) Adam Kogan SR
                  23.55       48.40 (48.40)     1:11.08 (22.68)     1:35.92 (47.52)
        1:59.71 (23.79)     2:26.07 (50.15)     2:48.62 (22.55)     3:13.82 (47.75)
  9 North Rockland-1                            3:15.35    3:14.24 NYS     28
     1) Michael Tartakovsky SR          2) Jared Finn JR
     3) Timothy Engel 8                 4) Christopher Tiso JR
                  22.07       46.85 (46.85)     1:09.48 (22.63)     1:34.56 (47.71)
        1:58.48 (23.92)     2:24.89 (50.33)     2:48.06 (23.17)     3:14.24 (49.35)
 10 Watertown-3                                 3:15.52    3:15.38 NYS     26
     1) Edward Gaus JR                  2) Nathanial Carlos FR
     3) Connor Way JR                   4) Maclean Crossley SR
                  23.83       50.49 (50.49)     1:14.71 (24.22)     1:42.24 (51.75)
        2:04.73 (22.49)     2:30.35 (48.11)     2:51.22 (20.87)     3:15.38 (45.03)
B - Final
 11 Sayville-Bayport-BP-11                      3:17.62    3:13.91 NYS     22
     1) Andrey Dagayev SO               2) Matt McDermott SR
     3) Tim Kanaley SO                  4) Brendon Kolar SR
                  23.23       48.31 (48.31)     1:11.82 (23.51)     1:37.87 (49.56)
        2:01.20 (23.33)     2:27.66 (49.79)     2:49.35 (21.69)     3:13.91 (46.25)
 12 Newburgh Free Academy-9                     3:16.94    3:14.55 NYS     18
     1) Matthew Johnson SR              2) Juan Peticco SR
     3) Aleksey Makarov SO              4) Joshua Bryant JR
                  23.77       50.07 (50.07)     1:13.32 (23.25)     1:38.92 (48.85)
        2:01.42 (22.50)     2:27.19 (48.27)     2:49.78 (22.59)     3:14.55 (47.36)
 13 Monroe-Woodbury-9                           3:16.30    3:14.72 NYS     16
     1) William Coddington SR           2) Daniel Ip JR
     3) Ian Ackerman SO                 4) Shane Mills SR
                  23.30       49.17 (49.17)     1:12.13 (22.96)     1:37.77 (48.60)
        2:00.73 (22.96)     2:26.79 (49.02)     2:49.10 (22.31)     3:14.72 (47.93)
 14 Syosset-8                                   3:17.39    3:14.76 NYS     14
     1) Sunghyuk-Joe Kwak SR            2) Javier Ramirez JR
     3) Joseph LaBianca SR              4) Michael Jiang SO
                  23.10       48.53 (48.53)     1:12.26 (23.73)     1:38.31 (49.78)
        2:01.66 (23.35)     2:27.04 (48.73)     2:49.21 (22.17)     3:14.76 (47.72)
 15 Garden City-8                               3:16.14    3:14.77 NYS     12
     1) Kieran Brown JR                 2) Jake Newmark FR
     3) Liam Gaffney SO                 4) John Gaffney SR
                  23.70       49.56 (49.56)     1:12.56 (23.00)     1:38.98 (49.42)
        2:02.11 (23.13)     2:28.06 (49.08)     2:50.31 (22.25)     3:14.77 (46.71)
 16 Scarsdale-1                                 3:16.34    3:14.81 NYS     10
     1) Haofeng Liu JR                  2) Jack Callahan JR
     3) Tanner McFarland SR             4) Ryan Lee JR
                  23.45       49.03 (49.03)     1:11.83 (22.80)     1:37.44 (48.41)
        2:00.65 (23.21)     2:26.16 (48.72)     2:49.09 (22.93)     3:14.81 (48.65)
 17 Long Beach-8                                3:16.37    3:14.84 NYS      8
     1) Ryan Aroesty SO                 2) Matthew Cannon SR
     3) Troy Morris JR                  4) Shane Morris SR
                  23.34       49.17 (49.17)     1:12.44 (23.27)     1:38.29 (49.12)
        2:01.47 (23.18)     2:27.23 (48.94)     2:49.45 (22.22)     3:14.84 (47.61)
 18 Bethlehem Central-2                         3:17.20    3:15.05 NYS      6
     1) John Moloney JR                 2) Connor Doyle SR
     3) Richard Sweeney SR              4) Brendan Cartwright JR
                  23.70       49.28 (49.28)     1:12.49 (23.21)     1:38.05 (48.77)
        2:01.49 (23.44)     2:27.94 (49.89)     2:50.09 (22.15)     3:15.05 (47.11)
 19 Niskayuna-2                                 3:18.15    3:15.77 NYS      4
     1) Scott Ward SO                   2) Ethan Bachert SR
     3) Bryan Liu SO                    4) Neil Horne JR
                  24.26       50.38 (50.38)     1:14.69 (24.31)     1:40.37 (49.99)
        2:03.13 (22.76)     2:28.47 (48.10)     2:50.74 (22.27)     3:15.77 (47.30)
 20 Churchville-Chili-5                         3:17.78    3:17.57 NYS      2
     1) Tyler Regelsberger JR           2) Kyle Wooding SR
     3) Brandon Crist JR                4) Christian Montanez SR
                  23.44       48.24 (48.24)     1:12.51 (24.27)     1:39.71 (51.47)
        2:03.31 (23.60)     2:29.83 (50.12)     2:52.39 (22.56)     3:17.57 (47.74)
C - Final
 21 Albany Academy-2                            3:19.54    3:15.89 NYS
     1) Tucker Besch SR                 2) Reginald Anadio SR
     3) Bryce Henkel 8                  4) Kyle Verstandig SR
                  23.47       49.02 (49.02)     1:12.09 (23.07)     1:38.41 (49.39)
        2:01.61 (23.20)     2:27.18 (48.77)     2:50.70 (23.52)     3:15.89 (48.71)
 22 Webster-5                                   3:18.80    3:17.17 NYS
     1) Griffin Witte SO                2) Michael Damelio 8
     3) Matt Delgrego FR                4) Alec Wahl SR
                  23.57       49.96 (49.96)     1:13.53 (23.57)     1:39.46 (49.50)
        2:03.31 (23.85)     2:30.74 (51.28)     2:53.08 (22.34)     3:17.17 (46.43)
 23 Victor-5                                    3:20.19    3:17.42 NYS
     1) Jeremy Shawe SR                 2) Brayden Murphy FR
     3) Mitchell Chappell JR            4) Jared Ritz SR
                  24.21       50.88 (50.88)     1:14.47 (23.59)     1:40.36 (49.48)
        2:04.23 (23.87)     2:30.80 (50.44)     2:52.84 (22.04)     3:17.42 (46.62)
 24 Shaker-2                                    3:20.80    3:17.93 NYS
     1) John Fitzgerald SR              2) Joe Bouchard SR
     3) George Enright JR               4) Steven Yu JR
                  23.93       49.38 (49.38)     1:13.40 (24.02)     1:39.92 (50.54)
        2:03.14 (23.22)     2:29.32 (49.40)     2:53.03 (23.71)     3:17.93 (48.61)
 25 Liverpool-3                                 3:20.54    3:18.63 NYS
     1) JJ Ross JR                      2) Griffin O'Neil JR
     3) Tom Griffin JR                  4) Curtis Merrick FR
                  23.77       49.54 (49.54)     1:13.65 (24.11)     1:39.78 (50.24)
        2:02.48 (22.70)     2:27.94 (48.16)     2:51.84 (23.90)     3:18.63 (50.69)
 26 Maine-Endwell-4                             3:22.10    3:19.79
     1) Ryan Klein SR                   2) Noah Brizzolara JR
     3) Dean Plaskon JR                 4) Nathan Medina SO
                  24.50       50.11 (50.11)     1:14.12 (24.01)     1:41.27 (51.16)
        2:04.70 (23.43)     2:30.91 (49.64)     2:53.81 (22.90)     3:19.79 (48.88)

Preliminaries
 31 Plattsburgh-7                               3:43.34
     1) Slade Wright JR                 2) Zach Martin SR
     3) Micheal Graves SO               4) Dalton Harney SR
 -- Half Hollow Hills-11                            DQ
     1) Alex Jakubiak JR                2) Kabir Randhawa SO
     3) Daniel Lee SR                   4) Dylan Chan JR
 -- Our Lady of Lourdes-1                           DQ
     1) Jason Boyko SR                  2) Jason Cruz SO
     3) Stephen Baker SR                4) Christian Thomas SR
 -- Brockport-5                                     DQ
     1) Matt Dambra JR                  2) Bruce Kane JR
     3) Alex Regna SR                   4) Brandon Amthor SR
 -- Canisius-C                                      DQ
     1) Jacob Ruffolo JR                2) Christian Balkin JR
     3) Christian Granto JR             4) Dan Bowen SO