Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 1:23.84        2014 Fordham Prep, Fordh
                         P Conaton M Verini O Patrouch R Mannix
NYSPHSAA Rec: N 1:24.54        2010 Clarence
                         A.Barden, C.Rommel, A.Case, A.Urschel
                1:24.95  AA
                1:26.28  AC
                1:30.12  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
NYSPHSAA Federation Championships
A - Final
  1 Half Hollow Hills-11                        1:25.33    1:25.27 AC      48
     1) Daniel Lee SR                   2) Ethan Tack JR
     3) Dylan Chan JR                   4) Alex Park SR
                  22.06       43.46 (21.40)     1:04.76 (21.30)     1:25.27 (20.51)
  2 Long Beach-8                                1:26.74    1:25.30 AC      42
     1) Shane Morris SR                 2) Matthew Cannon SR
     3) Ryan Aroesty SO                 4) Troy Morris JR
                  21.24       43.00 (21.76)     1:04.45 (21.45)     1:25.30 (20.85)
  3 New Rochelle-Bronxville-1                   1:25.84    1:25.63 AC      40
     1) Michael Lawson JR               2) John Freeman SR
     3) Timothy Cushman SO              4) Andrew Babyak JR
                  21.56       42.87 (21.31)     1:04.21 (21.34)     1:25.63 (21.42)
  4 Fordham Prep-C                              1:26.49    1:25.64 AC      38
     1) Ryan Maierle SO                 2) Francis Moran SR
     3) Spencer LaFata SR               4) Aristides Speres SR
                  22.21       43.81 (21.60)     1:05.09 (21.28)     1:25.64 (20.55)
  5 Watertown-3                                 1:26.45    1:25.96 AC      36
     1) Edward Gaus JR                  2) David Saunders JR
     3) Connor Way JR                   4) Maclean Crossley SR
                  22.87       45.16 (22.29)     1:06.54 (21.38)     1:25.96 (19.42)
  6 Brockport-5                                 1:27.07    1:26.57 NYS     34
     1) Matt Dambra JR                  2) Bruce Kane JR
     3) Alex Regna SR                   4) Brandon Amthor SR
                  22.54       43.37 (20.83)     1:05.99 (22.62)     1:26.57 (20.58)
  7 Orchard Park-6                              1:27.00    1:26.64 NYS     32
     1) Riley McLaughlin SR             2) Alec Hoch SR
     3) Mason McMullen SR               4) Sean Duffy SR
                  22.33       43.01 (20.68)     1:04.87 (21.86)     1:26.64 (21.77)
  8 Ithaca-4                                    1:27.50    1:27.78 NYS     30
     1) Jamie Lovette SR                2) Owen Kelly SR
     3) Cyrus Browning FR               4) Robert Mangan SR
                  21.94       44.46 (22.52)     1:06.54 (22.08)     1:27.78 (21.24)
  9 Chaminade-C                                 1:27.90    1:28.01 NYS     28
     1) Joe deLyra SR                   2) Duncan Kaja SR
     3) Jonathan Virga SR               4) Christian Sztolcman JR
                  22.63       44.67 (22.04)     1:06.63 (21.96)     1:28.01 (21.38)
 10 Pittsford-5                                 1:27.51    1:28.25 NYS     26
     1) Ben Beldner JR                  2) John Kellett SR
     3) John Betters SR                 4) Samuel Roche JR
                  22.54       44.65 (22.11)     1:07.01 (22.36)     1:28.25 (21.24)
B - Final
 11 Burnt Hills-Ballston Lake-2                 1:28.48    1:27.46 NYS     22
     1) Liam Picozzi JR                 2) Ryan Board JR
     3) Alex Turczyn JR                 4) Jacob Hurteau SR
                  21.32       42.66 (21.34)     1:05.22 (22.56)     1:27.46 (22.24)
 12 Albany Academy-2                            1:28.15    1:27.56 NYS     18
     1) Tucker Besch SR                 2) Reginald Anadio SR
     3) Bryce Henkel 8                  4) Kyle Verstandig SR
                  22.13       44.09 (21.96)     1:06.11 (22.02)     1:27.56 (21.45)
 13 Shenendehowa-2                              1:28.12    1:27.71 NYS     16
     1) Josh Tsai JR                    2) James Jordan SO
     3) Kaleb Hotaling SO               4) Adam Kogan SR
                  22.12       44.23 (22.11)     1:06.15 (21.92)     1:27.71 (21.56)
 14 Monroe-Woodbury-9                           1:28.93    1:28.29 NYS     14
     1) William Coddington SR           2) Shane Mills SR
     3) Shane Treanor SR                4) John Wadsworth SR
                  22.45       44.07 (21.62)     1:06.51 (22.44)     1:28.29 (21.78)
 15 Niskayuna-2                                 1:28.49    1:28.67 NYS     12
     1) Neil Horne JR                   2) Ethan Bachert SR
     3) Scott Ward SO                   4) Bryan Liu SO
                  21.98       44.78 (22.80)     1:07.39 (22.61)     1:28.67 (21.28)
 16 Bethlehem Central-2                         1:29.22    1:28.83 NYS     10
     1) Richard Sweeney SR              2) Matt Clarke SR
     3) Joey Chiarella FR               4) Brendan Cartwright JR
                  22.89       45.69 (22.80)     1:07.74 (22.05)     1:28.83 (21.09)
 17 Maine-Endwell-4                             1:29.73    1:29.90 NYS      8
     1) Dan Dimock SR                   2) Connor Verity SR
     3) Dean Plaskon JR                 4) Nathan Medina SO
                  23.20       45.63 (22.43)     1:08.11 (22.48)     1:29.90 (21.79)
 18 Churchville-Chili-5                         1:29.28    1:29.92 NYS      6
     1) Christian Montanez SR           2) Kyle Wooding SR
     3) Tyler Regelsberger JR           4) Brandon Crist JR
                  22.20       45.33 (23.13)     1:07.07 (21.74)     1:29.92 (22.85)
 19 Liverpool-3                                 1:29.32    1:30.06 NYS      4
     1) Tom Griffin JR                  2) Matt Geary JR
     3) JJ Ross JR                      4) James Hunter SR
                  21.98       44.97 (22.99)     1:07.55 (22.58)     1:30.06 (22.51)
 20 Suffern-1                                   1:29.73    1:30.19          2
     1) Sean Flynn JR                   2) Joshua Southren SR
     3) Jason Karen SR                  4) Jack Simon JR
                  22.63       44.01 (21.38)     1:06.66 (22.65)     1:30.19 (23.53)
C - Final
 21 Williamsville East-6                        1:30.97    1:29.83 NYS
     1) Bryan Hong JR                   2) William Eaton SO
     3) Dylan Kim JR                    4) Michael Clough JR
                  22.19       44.89 (22.70)     1:07.89 (23.00)     1:29.83 (21.94)
 22 West Genesee-3                              1:30.03    1:30.12 NYS
     1) Nate Gdula SR                   2) Evan Tuthill SR
     3) Ryan Hagadorn SR                4) Matt Shoults JR
                  22.04       44.31 (22.27)     1:06.77 (22.46)     1:30.12 (23.35)
 23 Canisius-C                                  1:31.35    1:30.18
     1) Christian Balkin JR             2) Christian Granto JR
     3) Jacob Doane SO                  4) Christian Jackson JR
                  22.14       44.32 (22.18)     1:07.46 (23.14)     1:30.18 (22.72)
 24 Avon-5                                      1:30.82    1:30.51
     1) Trevor McCabe JR                2) Robert Atwood JR
     3) Drew Page SR                    4) Marcus Stickel SR
                  22.44       45.53 (23.09)     1:08.29 (22.76)     1:30.51 (22.22)
 25 James Madison-P                             1:30.62    1:30.58
     1) Mykyta Bashynskyi FR            2) Alan Zhenilenko JR
     3) Yevgeniy Kourilov JR            4) Khaled Hammam JR
                  23.24       45.95 (22.71)     1:08.60 (22.65)     1:30.58 (21.98)
 26 Horace Greeley-1                            1:31.23    1:30.83
     1) Daniel Sakharuk SO              2) Jack Sullivan JR
     3) Andrew Schmitt SR               4) Raymond Zheng SR
                  23.13       46.37 (23.24)     1:08.31 (21.94)     1:30.83 (22.52)
 27 New Paltz-9                                 1:30.11    1:31.05
     1) Sean Geisler SO                 2) Chad Catania JR
     3) Tadeusz Trzewik-Quinn SO        4) Leo Kuyl SO
                  23.29       46.76 (23.47)     1:09.70 (22.94)     1:31.05 (21.35)
 28 Shaker-2                                    1:31.88    1:31.65
     1) John Fitzgerald SR              2) Joe Bouchard SR
     3) Ian McElrath JR                 4) George Enright JR
                  23.13       46.08 (22.95)     1:09.00 (22.92)     1:31.65 (22.65)
 29 St. Anthonys-C                              1:31.67    1:32.06
     1) Cade McCormack SR               2) Christopher Stange FR
     3) Trevor Griffin FR               4) William Swartwout FR
                  23.54       46.31 (22.77)     1:09.58 (23.27)     1:32.06 (22.48)
 -- Syosset-8                                   1:31.73         DQ
     1) Kevin Lin SR                    2) Richard Chow SR
     3) Alexi Weis 8                    4) Sungchan-Chris Kwak SR
                  22.87       45.84 (22.97)     1:09.08 (23.24)          DQ (22.23)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Half Hollow Hills-11                        1:25.33    1:25.27 AC      48
     1) Daniel Lee SR                   2) Ethan Tack JR
     3) Dylan Chan JR                   4) Alex Park SR
                  22.06       43.46 (21.40)     1:04.76 (21.30)     1:25.27 (20.51)
  2 Long Beach-8                                1:26.74    1:25.30 AC      42
     1) Shane Morris SR                 2) Matthew Cannon SR
     3) Ryan Aroesty SO                 4) Troy Morris JR
                  21.24       43.00 (21.76)     1:04.45 (21.45)     1:25.30 (20.85)
  3 New Rochelle-Bronxville-1                   1:25.84    1:25.63 AC      40
     1) Michael Lawson JR               2) John Freeman SR
     3) Timothy Cushman SO              4) Andrew Babyak JR
                  21.56       42.87 (21.31)     1:04.21 (21.34)     1:25.63 (21.42)
  4 Watertown-3                                 1:26.45    1:25.96 AC      38
     1) Edward Gaus JR                  2) David Saunders JR
     3) Connor Way JR                   4) Maclean Crossley SR
                  22.87       45.16 (22.29)     1:06.54 (21.38)     1:25.96 (19.42)
  5 Brockport-5                                 1:27.07    1:26.57 NYS     36
     1) Matt Dambra JR                  2) Bruce Kane JR
     3) Alex Regna SR                   4) Brandon Amthor SR
                  22.54       43.37 (20.83)     1:05.99 (22.62)     1:26.57 (20.58)
  6 Orchard Park-6                              1:27.00    1:26.64 NYS     34
     1) Riley McLaughlin SR             2) Alec Hoch SR
     3) Mason McMullen SR               4) Sean Duffy SR
                  22.33       43.01 (20.68)     1:04.87 (21.86)     1:26.64 (21.77)
  7 Albany Academy-2                            1:28.15    1:27.56 NYS     32
     1) Tucker Besch SR                 2) Reginald Anadio SR
     3) Bryce Henkel 8                  4) Kyle Verstandig SR
                  22.13       44.09 (21.96)     1:06.11 (22.02)     1:27.56 (21.45)
  8 Shenendehowa-2                              1:28.12    1:27.71 NYS     30
     1) Josh Tsai JR                    2) James Jordan SO
     3) Kaleb Hotaling SO               4) Adam Kogan SR
                  22.12       44.23 (22.11)     1:06.15 (21.92)     1:27.71 (21.56)
  9 Ithaca-4                                    1:27.50    1:27.78 NYS     28
     1) Jamie Lovette SR                2) Owen Kelly SR
     3) Cyrus Browning FR               4) Robert Mangan SR
                  21.94       44.46 (22.52)     1:06.54 (22.08)     1:27.78 (21.24)
 10 Pittsford-5                                 1:27.51    1:28.25 NYS     26
     1) Ben Beldner JR                  2) John Kellett SR
     3) John Betters SR                 4) Samuel Roche JR
                  22.54       44.65 (22.11)     1:07.01 (22.36)     1:28.25 (21.24)
B - Final
 11 Burnt Hills-Ballston Lake-2                 1:28.48    1:27.46 NYS     22
     1) Liam Picozzi JR                 2) Ryan Board JR
     3) Alex Turczyn JR                 4) Jacob Hurteau SR
                  21.32       42.66 (21.34)     1:05.22 (22.56)     1:27.46 (22.24)
 12 Monroe-Woodbury-9                           1:28.93    1:28.29 NYS     18
     1) William Coddington SR           2) Shane Mills SR
     3) Shane Treanor SR                4) John Wadsworth SR
                  22.45       44.07 (21.62)     1:06.51 (22.44)     1:28.29 (21.78)
 13 Niskayuna-2                                 1:28.49    1:28.67 NYS     16
     1) Neil Horne JR                   2) Ethan Bachert SR
     3) Scott Ward SO                   4) Bryan Liu SO
                  21.98       44.78 (22.80)     1:07.39 (22.61)     1:28.67 (21.28)
 14 Bethlehem Central-2                         1:29.22    1:28.83 NYS     14
     1) Richard Sweeney SR              2) Matt Clarke SR
     3) Joey Chiarella FR               4) Brendan Cartwright JR
                  22.89       45.69 (22.80)     1:07.74 (22.05)     1:28.83 (21.09)
 15 Maine-Endwell-4                             1:29.73    1:29.90 NYS     12
     1) Dan Dimock SR                   2) Connor Verity SR
     3) Dean Plaskon JR                 4) Nathan Medina SO
                  23.20       45.63 (22.43)     1:08.11 (22.48)     1:29.90 (21.79)
 16 Churchville-Chili-5                         1:29.28    1:29.92 NYS     10
     1) Christian Montanez SR           2) Kyle Wooding SR
     3) Tyler Regelsberger JR           4) Brandon Crist JR
                  22.20       45.33 (23.13)     1:07.07 (21.74)     1:29.92 (22.85)
 17 Liverpool-3                                 1:29.32    1:30.06 NYS      8
     1) Tom Griffin JR                  2) Matt Geary JR
     3) JJ Ross JR                      4) James Hunter SR
                  21.98       44.97 (22.99)     1:07.55 (22.58)     1:30.06 (22.51)
 18 West Genesee-3                              1:30.03    1:30.12 NYS      6
     1) Nate Gdula SR                   2) Evan Tuthill SR
     3) Ryan Hagadorn SR                4) Matt Shoults JR
                  22.04       44.31 (22.27)     1:06.77 (22.46)     1:30.12 (23.35)
 19 Suffern-1                                   1:29.73    1:30.19          4
     1) Sean Flynn JR                   2) Joshua Southren SR
     3) Jason Karen SR                  4) Jack Simon JR
                  22.63       44.01 (21.38)     1:06.66 (22.65)     1:30.19 (23.53)
 20 New Paltz-9                                 1:30.11    1:31.05          2
     1) Sean Geisler SO                 2) Chad Catania JR
     3) Tadeusz Trzewik-Quinn SO        4) Leo Kuyl SO
                  23.29       46.76 (23.47)     1:09.70 (22.94)     1:31.05 (21.35)
C - Final
 21 Williamsville East-6                        1:30.97    1:29.83 NYS
     1) Bryan Hong JR                   2) William Eaton SO
     3) Dylan Kim JR                    4) Michael Clough JR
                  22.19       44.89 (22.70)     1:07.89 (23.00)     1:29.83 (21.94)
 22 Avon-5                                      1:30.82    1:30.51
     1) Trevor McCabe JR                2) Robert Atwood JR
     3) Drew Page SR                    4) Marcus Stickel SR
                  22.44       45.53 (23.09)     1:08.29 (22.76)     1:30.51 (22.22)
 23 Horace Greeley-1                            1:31.23    1:30.83
     1) Daniel Sakharuk SO              2) Jack Sullivan JR
     3) Andrew Schmitt SR               4) Raymond Zheng SR
                  23.13       46.37 (23.24)     1:08.31 (21.94)     1:30.83 (22.52)
 24 Shaker-2                                    1:31.88    1:31.65
     1) John Fitzgerald SR              2) Joe Bouchard SR
     3) Ian McElrath JR                 4) George Enright JR
                  23.13       46.08 (22.95)     1:09.00 (22.92)     1:31.65 (22.65)
 -- Syosset-8                                   1:31.73         DQ
     1) Kevin Lin SR                    2) Richard Chow SR
     3) Alexi Weis 8                    4) Sungchan-Chris Kwak SR
                  22.87       45.84 (22.97)     1:09.08 (23.24)          DQ (22.23)

Preliminaries
 31 Scarsdale-1                                 1:31.95
     1) Jack Callahan JR                2) Liam McPhillips SR
     3) Haofeng Liu JR                  4) Aidan Wilson SO
 32 North Rockland-1                            1:32.98
     1) Christopher Tiso JR             2) Timothy Engel 8
     3) Luke Gamboli JR                 4) Daniel Adjedj JR
 33 Plattsburgh-7                               1:38.13
     1) Luke Prather SO                 2) Zach Martin SR
     3) Micheal Graves SO               4) Dalton Harney SR
 -- Ward Melville-11                                DQ
     1) Cameron Kubik JR                2) John Dillon SO
     3) Logan Gregory SR                4) Matthew Chirico SR