Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NYS Fed. Rec: F 54.51        2015 Gunther Cassell, Huntington Harbo
NYSPHSAA Rec: N 54.51        2015 Gunther Cassell, Huntington Harbo
                56.09  AA
                57.39  AC
              1:01.20  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Jason Louser        SO Shoreham-Wading-11     56.54      55.74 AA      24
                  26.73       55.74 (29.01)
  2 Jack Casey          SO Hauppauge-11           56.96      56.16 AC      21
                  26.18       56.16 (29.98)
  3 Evan Zhang          SR Lewis-P                57.32      56.24 AC      20
                  26.47       56.24 (29.77)
  4 Michael Chang       SO St. Anthonys-C         57.26      56.63 AC      19
                  26.84       56.63 (29.79)
  5 Luke Kennedy        SR Hamburg-6              57.36      56.83 AC      18
                  26.56       56.83 (30.27)
  6 Ryan Board          JR Burnt Hills-2          57.23      57.05 AC      17
                  26.74       57.05 (30.31)
  7 Patrick Wilson      SR Kellenberg-C           58.06      58.23 NYS     16
                  27.54       58.23 (30.69)
  8 Sean Flynn          JR Suffern-1              58.37      58.36 NYS     15
                  27.10       58.36 (31.26)
  9 Joshua Zock         SR Valley Central-9       58.14      58.42 NYS     14
                  27.41       58.42 (31.01)
 10 Tanner Damico       SR Ballston Spa-2         58.20      59.11 NYS     13
                  27.99       59.11 (31.12)
B - Final
 11 Joshua Bryant       JR Newburgh-9             58.89      57.60 NYS     11
                  27.32       57.60 (30.28)
 12 Andy Lee            SO Great Neck South-8     58.84      58.01 NYS      9
                  27.28       58.01 (30.73)
 13 John Wadsworth      SR Monroe-Woodbury-9      59.02      58.87 NYS      8
                  27.31       58.87 (31.56)
 14 Nik Daly            SO Chaminade-C            59.47      59.16 NYS      7
                  28.20       59.16 (30.96)
 15 Liam Loveless       FR Fox Lane-1           1:00.09      59.30 NYS      6
                  27.54       59.30 (31.76)
 16 Steven Yu           JR Shaker-2               59.44      59.57 NYS      5
                  28.08       59.57 (31.49)
 17 Ryan Hagadorn       SR West Genesee-3       1:00.07    1:00.23 NYS      4
                  28.01     1:00.23 (32.22)
 18 Shane Treanor       SR Monroe-Woodbury-9      59.70    1:00.29 NYS      3
                  27.95     1:00.29 (32.34)
 19 Aidan Kreiley       FR Dansville-5          1:00.42    1:00.90 NYS      2
                  28.64     1:00.90 (32.26)
 20 Aleksey Makarov     SO Newburgh-9           1:00.26    1:01.69          1
                  28.58     1:01.69 (33.11)
C - Final
 21 Elias Econopouly    SR Rhinebeck-9          1:00.45      59.74 NYS
                  28.39       59.74 (31.35)
 22 Kaleb Hotaling      SO Shenendehowa-2       1:00.95    1:00.15 NYS
                  29.44     1:00.15 (30.71)
 23 Andrew Schmitt      SR Greeley-1            1:01.02    1:00.51 NYS
                  28.57     1:00.51 (31.94)
 24 James Wun           JR Syosset-8            1:01.45    1:00.99 NYS
                  28.60     1:00.99 (32.39)
 25 Jack Shashaty       JR St.Peters-C          1:00.59    1:01.09 NYS
                  28.93     1:01.09 (32.16)
 25 Maxwell Bent        JR Schenectady-2        1:01.16    1:01.09 NYS
                  28.45     1:01.09 (32.64)
 27 Andrew Choi         SO Monroe-Woodbury-9    1:00.56    1:01.37
                  28.77     1:01.37 (32.60)
 28 Brian Harding       JR Shenendehowa-2       1:00.94    1:01.63
                  28.84     1:01.63 (32.79)
 29 Trevor McCabe       JR Avon-5               1:01.01    1:01.70
                  28.82     1:01.70 (32.88)
 30 Chandler Tucker     JR Bellmore-Merrick-8   1:01.37    1:01.81
                  28.81     1:01.81 (33.00)

===============================================================================
NYSPHSAA Public Championships
A - Final
  1 Jason Louser        SO Shoreham-Wading-11     56.54      55.74 AA      24
                  26.73       55.74 (29.01)
  2 Jack Casey          SO Hauppauge-11           56.96      56.16 AC      21
                  26.18       56.16 (29.98)
  3 Luke Kennedy        SR Hamburg-6              57.36      56.83 AC      20
                  26.56       56.83 (30.27)
  4 Ryan Board          JR Burnt Hills-2          57.23      57.05 AC      19
                  26.74       57.05 (30.31)
  5 Joshua Bryant       JR Newburgh-9             58.89      57.60 NYS     18
                  27.32       57.60 (30.28)
  6 Andy Lee            SO Great Neck South-8     58.84      58.01 NYS     17
                  27.28       58.01 (30.73)
  7 Sean Flynn          JR Suffern-1              58.37      58.36 NYS     16
                  27.10       58.36 (31.26)
  8 Joshua Zock         SR Valley Central-9       58.14      58.42 NYS     15
                  27.41       58.42 (31.01)
  9 John Wadsworth      SR Monroe-Woodbury-9      59.02      58.87 NYS     14
                  27.31       58.87 (31.56)
 10 Tanner Damico       SR Ballston Spa-2         58.20      59.11 NYS     13
                  27.99       59.11 (31.12)
B - Final
 11 Liam Loveless       FR Fox Lane-1           1:00.09      59.30 NYS     11
                  27.54       59.30 (31.76)
 12 Steven Yu           JR Shaker-2               59.44      59.57 NYS      9
                  28.08       59.57 (31.49)
 13 Elias Econopouly    SR Rhinebeck-9          1:00.45      59.74 NYS      8
                  28.39       59.74 (31.35)
 14 Kaleb Hotaling      SO Shenendehowa-2       1:00.95    1:00.15 NYS      7
                  29.44     1:00.15 (30.71)
 15 Ryan Hagadorn       SR West Genesee-3       1:00.07    1:00.23 NYS      6
                  28.01     1:00.23 (32.22)
 16 Shane Treanor       SR Monroe-Woodbury-9      59.70    1:00.29 NYS      5
                  27.95     1:00.29 (32.34)
 17 Aidan Kreiley       FR Dansville-5          1:00.42    1:00.90 NYS      4
                  28.64     1:00.90 (32.26)
 18 Andrew Choi         SO Monroe-Woodbury-9    1:00.56    1:01.37          3
                  28.77     1:01.37 (32.60)
 19 Brian Harding       JR Shenendehowa-2       1:00.94    1:01.63          2
                  28.84     1:01.63 (32.79)
 20 Aleksey Makarov     SO Newburgh-9           1:00.26    1:01.69          1
                  28.58     1:01.69 (33.11)
C - Final
 21 Andrew Schmitt      SR Greeley-1            1:01.02    1:00.51 NYS
                  28.57     1:00.51 (31.94)
 22 James Wun           JR Syosset-8            1:01.45    1:00.99 NYS
                  28.60     1:00.99 (32.39)
 23 Maxwell Bent        JR Schenectady-2        1:01.16    1:01.09 NYS
                  28.45     1:01.09 (32.64)
 24 Trevor McCabe       JR Avon-5               1:01.01    1:01.70
                  28.82     1:01.70 (32.88)
 25 Chandler Tucker     JR Bellmore-Merrick-8   1:01.37    1:01.81
                  28.81     1:01.81 (33.00)
Preliminaries
 31 Nicholas Neri       SR Sachem-11            1:01.74
 32 Kyle Kreuscher      SR Chaminade-C          1:01.87
 33 Andrew Hamelink     SR Newfane-6            1:01.96
 34 Nick Mattone        SR Chaminade-C          1:02.21
 35 Matt Keane          JR Lakeland-Panas-1     1:02.31
 36 Matthew Walker      SO Kenmore West-6       1:02.34
 37 Karl Grunder        SR Chenango Valley-4    1:02.41
 38 Caleb Vreeland      JR Minisink Valley-9    1:02.78
 39 Hunter Reynolds     SR Franklin Academy-10  1:08.65
 -- George Litvinov     SR Garden City-8            DQ
 -- William Eaton       SO Williams East-6          DQ